Rdeča pesa proti celulitu
Proti celulitu iztisnemo sok iz enega gomolja surove rdeče pese, treh strokov česna ter petih vejic peteršilja. Sok pijemo po malem uro pred glavnimi obroki.
Rdeča pesa je odličen antioksidant
Rdeča barva pese izvira iz zdravju koristnega antociana, ki v boju s prostimi radikali deluje kot antioksidant. Rdečo peso sestavlja do 2,2 odstotka rudninskih snovi, okoli 1,6 odstotka beljakovin, 10,5 odstotka sladkorja in okoli 0,1 odstotka maščob, ostalo je voda. Rdeča pesa je bogata z organskimi kislinami, od katerih je najpomembnejša folna kislina. Znaki pomanjkanja folne kisline so med drugim utrujenost, slab spomin, psihična napetost, ekcem, razpokane ustnice in bleda koža.
Pesa in folna kislina
Folna kislina ugodno vpliva tudi na tvorbo rdečih krvnih celic in obnovo krvi, odpravlja slabokrvnost. Znižuje raven homocisteina, ki je povezan s tveganjem za bolezni srca in ožilja. V menopavzi se količina homocisteina poveča in slabo vpliva na kosti, kar lahko vodi do osteoporoze. Homocistein pa je povezan tudi z depresijo in potrtostjo. Rdeča pesa je odličen vir folne kisline, ki je pomembna tudi za pravilen razvoj hrbtenjače zarodkov tri mesece po spočetju. Preprečuje okvaro ploda, imenovano "spina bifida". Že ob načrtovanju nosečnosti je potrebno uživanje zadostnih količin folne kisline predvsem v naravni obliki, da se lahko plod nemoteno razvija.
Vir vitaminov in mineralov
Rdeča pesa vsebuje tudi veliko drugih koristnih vitaminov, največ ima C, B1, B2, P in PP vitamina, od mineralov pa kalija, fosforja, kalcija in silicija. Kalcij torej ni le v mleku ali kalcijevih tabletah, temveč ga je v obilju tudi v rdeči pesi. Kalcij deluje proti alergijam ter težavam s kožo in kostmi, kalij pa ugodno deluje na vsa mehka tkiva notranjih organov v trebušni in prsni votlini ter na mišice. Kdor ima krče, mora za lajšanje težav zaužiti dovolj kalija. Fosfor sodeluje v telesu pri presnovi maščob in škroba, telesu zagotavlja energijo, vpliva pa tudi na kostno gostoto in celjenje kosti. Silicij krepi vezno tkivo, kolagen, ki daje koži oporo, gladi kožo in preprečuje nastajanje gub, ugodno pa vpliva tudi na čvrste nohte in lase. Silicij je povezan s prožnostjo arterijskih sten, zmanjšuje tveganje za bolezni srca v starosti. Veliko ga je v rdeči pesi, čebuli in žitih, kot so proso, oves, riž in ječmen.
Rdeča pesa proti hripavosti in kašlju
Z rdečo peso si lahko uspešno pomagamo proti hripavosti. Iztisnemo sok iz gomoljev surove rdeče pese in ga pijemo nekaj dni zapored. Proti kašlju pa zmešamo 250 mililitrov soka surove rdeče pese s 100 mililitri koprivinega soka ter pijemo mesec dni po požirkih, po možnosti vsako uro. Za znižanje telesne temperature uživamo po požirkih mešanico iz četrt litra soka rdeče pese ter soka 4 limon.
Za presnovo beljakovin
Rdeča pesa je za celično presnovo nepogrešljiva, saj vsebuje nepogrešljiv vitamin B9. Ta vpliva na pravilno razgradnjo zaužitih beljakovin, na sestavne gradnike, aminokisline tako, da lahko telo le-te uporabi za tvorbo in obnovo lastnega tkiva. Esencialne aminokisline mora telo dobiti s hrano, ker jih samo ne more sintetizirati. Med izredne snovi, ki jih vsebuje rdeča pesa, spada tudi betamin, ki znatno vpliva na povečanje vsebnosti kisika v krvi, kar do štiristo odstotkov. To vpliva na oksidacijo škodljivih snovi v krvi in vseh telesnih celicah, ki jih napaja krvni obtok. Zato je rdeča pesa neprecenljiva pri razstrupljanju ter pri tumorjih in drugih hudih boleznih. S sokom ali gomolji surove rdeče pese si je že veliko ljudi pomagalo pri številnih težkih motnjah v delovanju organizma.
Proti prehladu in virusom
Proti prehladu in virusnim obolenjem vsak dan pijte sok surove rdeče pese ali jejte solato iz same rdeče pese ali pa z dodatkom peteršilja zelene, nastrganih jabolk, jogurta itd. Po želji. Če kuhate rdečo peso za solato, lahko vodo, v kateri se je kuhala, uporabite za odstranjevanje kurjih očes. Prizadete dele vsak dan nekajkrat namočite vanjo nekaj dni zapored in kurja očesa se začnejo sušiti.
Vsesplošna rastlina, ki krepi zdravje
Za splošno krepitev zdravja in popestritev jedilnika lahko nasekljan gomolj surove rdeče pese vsakodnevno uporabljate pri dušenju skupaj z drugo zelenjavo, v omakah za prilogo k rižu ali testeninam ter pri pripravi jedi v voku. Enako kot pri vsej drugi zelenjavi zadostuje le nekaj minut dušenja. Rdeča pesa daje jedem vabljivo živo barvo. Že preprosta zelenjavna omaka za špagete je na primer z dodatkom nasekljane rdeče pese prava paša za oči in okus.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV