Kljub temu seneni nahod, če upoštevamo navodila zdravnikov, ni nevarna alergija. Je pa zagotovo neprijetna in vpliva na kvaliteto življenja bolnikov. ''Bolnika, ki ima alergijski rinitis, lahko prepoznate tako, da ima vedno na vseh mestih na razpolago papirnate robčke. Za ta nahod je značilno, da je praktično ves čas prisoten izcedek iz nosu, da je nos slabo prehoden, če to traja dlje časa, nekateri izgubijo tudi čut vonja. Solzijo se oči, kihajo več kot običajno,'' pojasni pulmologinja Nisera Bajrović, dr. med. s Klinike Golnik. ''Določeni imajo samo v tem obdobju tudi težave s spodnjimi dihali, kar lahko izgleda tudi kot prava astma, a se pojavi samo v tem času cvetenja, zato jo imenujemo sezonska ali intermitentna astma. Izven časa cvetenja težav z dihanjem ni,'' še doda. Zaradi vseh teh težav so bolniki tudi zelo slabo razpoloženi, ponoči slabo spijo, se prebujajo. Slabo se spi tudi, ker je nos zamašen, vstajati morajo, da si opravijo toaleto nosu. Zjutraj so neprespani, razdražljivi.
Kaj lahko pričakujemo v naslednjih dneh?
Prve alergije so se letos pojavile pred dvema tednoma, ko sta v nižinah začeli cveteti leska in jelša, pojasni Anja Simčič iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. ''Jelka in leska sta sedaj v polnem cvetenju, tako da ob stabilnem lepem vremenu tudi v prihodnje pričakujemo visoke obremenitve. V Primorju pa je v zraku poleg cvetnega prahu leske in jelše še cvetni prah cipres. V marcu bo še vedno v zraku cvetni prah leske in jelše, se bo pa sezona pomikala postopoma višje v hribe. V marcu v nižinah zacveti še jesen – nekateri alergiki, ki so preobčutljivi na cvetni prah oljke, imajo lahko težave zaradi cvetnega prahu jesena zaradi navzkrižne reaktivnosti. Sicer pa je v marcu v zraku tudi nizko alergeni cvetni prah topola, vrbe in bresta. '' Kljub temu ima v Sloveniji s senenim nahodom največ ljudi težave v aprilu, ko zacvetijo breza in trave. ''V zadnjih dneh marca ali v začetku aprila pričakujemo v zraku prisotnost visoko alergenega cvetnega prahu breze. Breza je eden glavnih razlogov za pojav senenega nahoda spomladi in prav april je tisti mesec, ki je najbolj obremenjen s cvetnim prahom breze, saj zacvetijo gozdovi in drevesa v parkih.'' Alergiki, ki imajo težave s cvetnim prahom breze, imajo lahko težave tudi, ko se pojavi cvetni prah gabra, hrasta, bukve in pravega kostanja, ki zacveti v juniju.
Zdravila je treba jemati prej
Da ne bi bilo težav, morajo bolniki zdravila pričeti jemati že dva do tri tedne prej. ''Težave se ustavi tako, da bolnik pravočasno vzame zdravila in da jih v tem obdobju jemlje redno,'' pojasni dr. Bajrovićeva. ''Osnovno zdravljenje alergijskega rinitisa so pršila za nos, ki vsebujejo nosni glukokortikoid. Potem pa se dodajajo antihistaminiki in kapljice za oči z vsebnostjo antihistaminikov. Bolniki morajo vedeti, da zdravilo v obliki pršila z glukokortikoidom potrebuje približno 3 dni, da prične delovati in nekje 3 tedne, da da maksimalni učinek od sebe. Zato morajo bolniki to zdravilo prejemati približno dva tedna, preden se začne sezona cvetenja njihovega vzročnega drevesa ali trave. Se pravi, da je za bolnika, ki ima težave z brezo in breza cveti nekje v marcu ali aprilu, zaželeno, da prične jemati zdravila nekje v drugi polovici februarja. Pri bolnikih, ki imajo težave s cvetenjem trav, pa je ta čas druga polovica aprila. Zelo pomembno je, da to zdravilo jemljejo ves čas, ne glede na to, kakšno vreme je in koliko težav imajo. Antihistaminik v obliki tablet potem dodajajo po potrebi.''
Še bolj pomembno je, da bolnik ve, kaj mu dela težave in se temu izogne. Alergiki naj se se v času cvetenja dreves ali trav, ki jim povzročajo težave, ne bi preveč zadrževali na prostem. Poleg tega ne zračijo prostorov prepogosto. ''Pomembno je, da se bivalni prostori ne zračijo ves dan. Prezrači se trikrat na dan po 15 minut, sicer pa so okna zaprta. Predvsem naj ti bolniki ne spijo pri odprtem oknu, čeprav je spomladi zunaj toplo in prijetno, ker zjutraj slišimo ptičje petje. Perilo naj se ne suši na prostem, saj se nanje prilepi cvetni prah in potem oblečemo ta oblačila ali spimo na posteljnini, ki je polna teh delcev. Vožnja v avtomobilu naj bo z zaprtimi okni. Če tega ne bomo upoštevali, se bo, če ne takoj, pa čez kakšno uro pokazalo tako, da se bo intenziteta simptomov pojačala.''
Poleg tega naj si redno spirajo nos s fiziološko raztopino, kar zdravnica priporoča tudi drugim. ''Živimo v takem okolju, da že v otroški dobi nosna sluznica praktično ni več normalna in dejansko bi tako, kot si dvakrat dnevno umivamo zobe, morali vsi redno nos izpirati s fiziološko razstopino,'' še pojasni pulmologinja. Veliko olajšanje v tem času alergikom prinesejo padavine, ki iz zraka sperejo cvetni prah.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV