Za obvezno zdravstveno zavarovanje poskrbi vaš delodajalec, kar pa ne velja za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Za slednje morate poskrbeti sami tako, da si izberete eno od zavarovalnic. Za premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je značilno, da je za vse zavarovance enaka in komercialni popusti niso dovoljeni.
V Sloveniji je zdravstveno zavarovanje obvezno
Slovenija je ena izmed držav, v kateri so nam zdravstvene storitve, zdravila in medicinsko tehnični pripomočki na voljo še brezplačno, a le če imamo urejeno dopolnilno in obvezno zdravstveno zavarovanje. S slednjim se ne izognemo le plačilu zdravstvenih storitev, ampak je tudi pogoj za sklenitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Obvezno zdravstveno zavarovanje je obvezno za vse državljane Republike Slovenije. Če niste zaposleni, ga uredite na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, sicer bo zanj v celoti poskrbel delodajalec, ki vam redno plačuje mesečne prispevke.
Tehnično gledano, za vse poskrbi delodajalec tudi v primeru menjave službe, ko je potrebno zgolj zamenjati plačnika. Otroci so zavarovani kot družinski člani preko delodajalca enega od staršev, a le do prenehanja statusa dijaka oziroma študenta. Takrat se je potrebno zavarovati kot občan.
Kaj pa, če ga ne morem plačevati?
Prebivalci Slovenije, ki so brez prihodkov, se lahko obrnejo na najbližjo izpostavo centra za socialno delo. Center za socialno delo nato preveri vaše prihodke in na podlagi podatkov izda odločbo. V odločbi je zapisano, koliko časa vam center za socialno delo krije obvezno zavarovanje in ali vam krije tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje brezposelne osebe lahko torej poravna center za socialno delo. Treba je vedeti, da nič ne gre avtomatsko, torej vam v primeru brezposelnosti svetujemo, da nemudoma obiščete najbližjo enoto centra za socialno delo.
Kaj pomeni biti zavarovan zgolj obvezno?
Obvezno zdravstveno zavarovanje poskrbi za zavarovance in njihove družinske člane, ki so zavarovani po njih, če zbolijo ali se poškodujejo. Zavarovani ste tudi, če se poškodujete pri delu ali zbolite za poklicno boleznijo.
Za sklenitev obveznega zdravstvenega zavarovanja in plačilo prispevka mora poskrbeti:
- delodajalec zavarovanca,
- nosilec javnega pooblastila, ki je zavarovancu priznal pravico do socialne dajatve (Zavod za zaposlovanje, Zavod za pokojninsko in invalidsko
zavarovanje),
- zavarovanec sam (samostojni opravljavci gospodarske ali poklicne dejavnosti ali lastniki zasebnih podjetij).
Pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja uveljavite s kartico zdravstvenega zavarovanja. Izdajalec kartice je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
A pozor, to zavarovanje vam krije nekatere storitve le delno, zato za razliko do polne vrednosti zdravstvene storitve poskrbi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Kako vam koristi dodatno zdravstveno zavarovanje?
Dodatno zdravstveno zavarovanje ureja širše področje oziroma dodatne pravice, ki jih ne opredeljujeta obvezno zdravstveno zavarovanje in dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Za tovrstno obliko zavarovanj se pogosteje uporablja izraz nadstandardna zdravstvena zavarovanja. Ključna prednost dodatnega zdravstvenega zavarovanja je hitrejši dostop do zdravnika specialista.
Obseg kritja dodatnega zdravstvenega zavarovanja je odvisen od zavarovalnega paketa, ki ga sklenete. Dodatno zdravstveno zavarovanje lahko zagotovi tudi izplačila določenih denarnih nadomestil, kot je na primer nadomestilo za operacijo. Zavarovalnice v dodatna zavarovanja vključujejo različna tovrstna nadomestila.
Dopolnilno ali dodatno? Je to enako?
Dopolnilno ni enako kot dodatno zdravstveno zavarovanje. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje vas obvaruje stroškov zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti. Dodatno zdravstveno zavarovanje pa krije stroške nadstandardnih zdravstvenih storitev, kot je hitrejša pot do zdravnika oziroma storitev, ki bi jih morali sicer v celoti poravnati samoplačniško.
V Sloveniji dopolnilno zdravstveno zavarovanje ponujajo tri zavarovalnice. Sama storitev je pri vseh enaka, vse zavarovalnice krijejo enake zdravstvene storitve v enakih zneskih.
Kdo potrebuje dopolnilno in kdo dodatno zavarovanje?
Priporočljivo je, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklene vsak, ki ima v Sloveniji urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje in je zavezanec za doplačila pri uporabi zdravstvenih storitev, ki jih sicer do predpisanega odstotka pokriva obvezno zavarovanje.
Zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti, med drugim ni treba doplačati:
- otrokom, učencem in študentom, ki se redno šolajo oziroma imajo določene bolezni in stanja,
- zavarovancem, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči.
Dodatno zdravstveno zavarovanje je namenjeno vsem, ki si želijo hitrega dostopa do zdravstvenih storitev.
Ali lahko zavarovanje tudi zamrznem?
Če ste dijak ali študent, ki je ponovno pridobili status dijaka ali študenta, pa ga prejšnje šolsko leto niste imeli, lahko dopolnilno zdravstveno zavarovanje zamrznete. To pomeni, da vam v obdobju, ko status dijaka ali študenta zopet imate, zavarovanja ni potrebno plačevati.
Ko se študentje zaposlijo ob koncu šolskega leta, v katerem dopolnijo 26 let ali znova izgubijo status študenta ali dijaka, to sporočijo na zavarovalnico in zavarovanje se jim reaktivira.
Sponzorirana vsebina