Spodaj smo vam pripravili odgovore na najbolj pogosta vprašanja o alternativni medicini.
Kaj pomeni alternativna medicina in kako se razlikuje od uradne medicine?
Izraz "alternativna medicina" zajema širok nabor medicinskih praks in sistemov iz kultur po vsem svetu.
V splošnem velja, da vsako zdravljenje, ki ni uveljavljeno od uradne medicinske prakse, štejemo pod alternativne metode medicine. Tako zdravljenje ni podprto s strani znanosti in uradne medicine, saj ne zmorejo dokazovati psiholoških učinkov terapij na ljudi. Imenovanje alternativna medicina najdemo tudi pod imeni ljudska, komplementarna ali tradicionalna medicina. Nekatere vrste alternativne medicine obstajajo že stotine in celo tisoče let, druge metode pa so tudi novejše.
Področje alternativne medicine je zelo široko in ga je težko opredeliti v izključno eno nišo. Zdravljenje ne deluje le na enem nivoju, temveč se loti človeka celostno, od spremembe v sami prehrani, vključeni vadbi in zdravljenju z različnimi tehnikami. V telo ne posegajo z močnimi zdravili, temveč le z zeliščnimi dodatki ali manipulacijo energijskih polj. V alternativni oz. ljudski medicini velja načelo, da je vsako telo edinstveno. Kar pomeni, da kar je morda pomagalo vašemu prijatelju, morda ne bo pomagalo vam. Z drugimi besedami, zdravljenje je prilagojeno vsakemu posamezniku in njegovemu psihofizičnemu stanju.
Katere so prednosti in slabosti alternativne medicine?
Po alternativnih metodah zdravljenja posegamo ponavadi šele takrat, ko ugotovimo, da nam navadna medicina ne izboljšuje stanja. Komplementarne medicinske tehnike tako lahko pospešijo okrevanje in tudi izboljšajo vaše stanje med samim okrevanjem.
Med prednostmi je glavno, da se alternativna medicina ne osredotoči samo na telo, ampak tudi na vaš um. Za razliko od tradicionalne medicine alternativni zdravniki oz. zdravilci verjamejo, da sta um in telo povezana. V povezavi medsebojnega zdravljenja ne odpravijo le bolečin, ampak glavni izvor problemov. S tem, ko se osredotočijo na celotno telo in vaše življenjske navade, dobite bolj osebno svetovanje, kjer ocenijo vaše čustveno in fizično stanje in izvor vaših težav. Predvsem glavna prednost je, da pri zdravljenju uporabljajo le naravne snovi, kot so zelišča in olja, ki ne povzročajo stranskih učinkov, kakor to v večini primerov naredijo tablete.
Slabosti alternativnega zdravljenja tičijo v skeptiki, ali te metode zares delujejo. Alternativna medicina ne dobi odobravanja uradne medicine, saj za zdravljenje nima fizičnih dokazov. Kakor je bilo že poudarjeno na začetku, alternativne metode delujejo pri vsakem drugače. Druga stvar je v tem, da alternativna medicina ne ponuja zdravil za takojšno simulacijo bolečin, temveč zdravljenje poteka na daljše obdobje. Zdravljenje pa je daljše zaradi tega, ker zdravijo izvor vaših težav, kar pa zahteva čas in potrpljenje.
Katere vrste alternativnih zdravljenj poznamo?
Alternativne terapije lahko razvrstimo v več kategorij. Z leti se je veliko teh terapij preusmerilo v klasično medicino. Alternativna medicina pristopa na štiri načine:
◾ prehranski pristop: To vključuje vse diete, prehranska dopolnila, probiotike in zelišča, ki se uporabljajo v alternativnih in dopolnilnih terapijah. Mednje štejemo fitoterapijo, aromaterapijo, ajurvedo ...
◾ fiziološki pristop: Vključuje alternativne terapevtske prakse, kot sta meditacija in hipnoza.
◾ fizični pristopi: To vključuje prakse, kot so akupunktura in masaže.
◾ kombinacija fiziološkega in fizičnega: To so terapije, ki hkrati vplivajo na um in telo. Vključujejo jogo , tai-chi ...
Večina oblik alternativnih terapij spada v eno od teh kategorij. Nekateri najbolj razširjeni v Sloveniji so na kratko obravnavani spodaj.
Katere metode sodijo pod prehranske pristope alternativne medicine?
◾ tradicionalna kitajska medicina (TCM): Tradicionalna kitajska medicina se je razvijala več tisoč let. Glavne prakse kitajske medicine so tai chi in akupunktura, pa tudi številni kitajski zeliščni izdelki.
◾ aromaterapija: Aromaterapija je celostno zdravljenje, ki uporablja naravne rastlinske izvlečke za spodbujanje zdravja in dobrega počutja. Poznamo jo tudi pod imenom terapija z eteričnimi olji.
◾ fitoterapija: Fitoterapija je običajno opredeljena kot študija uporabe zeliščnih izvlečkov, kot zdravil ali sredstev za krepitev zdravja. Medtem ko fitoterapija uporablja celostne rastline, se aromaterapija vrti okoli dišeče arome (snovi, ki jo proizvajajo rastline).
◾ ajurveda: Je starodavna indijska praksa, kjer se v svetih spisih beseda ajurveda prevaja kot ''znanost o življenju'' in jo pogosto imenujejo tudi ''mati vsega zdravljenja''. Ajurveda temelji na prepričanju, da se zdravje začne z ravnovesjem uma, telesa in duha. Ko zbolimo, je to posledica neravnovesja življenjskih energij, ki jih je treba znova uravnotežiti. Ajurvedska praksa se osredotoča na ohranjanje zdravega ravnovesja med vsemi temi vidiki življenja za spodbujanje zdravja in dobrega počutja.
◾ zeliščna medicina: Je še en zelo ohlapen in širok pojem, ki zajema različne prakse. Mednje štejemo fitoterapijo in aromaterapijo.
◾ homeopatija: Je 200 let stara oblika alternativne medicine, ki trdi, da spodbuja zdravilni odziv in krepi sposobnost telesa, da se samozdravi. Osrednje načelo "zdravljenja" je, da "podobno zdravi podobno". Torej, da lahko snov, ki povzroča določene simptome, pomaga tudi pri odstranitvi teh simptomov. Homeopatija se uporablja za zdravljenje izredno širokega spektra stanj, vključno s fizičnimi stanji, kot je astma, in psihološkimi stanji, kot je depresija. Za zdravljenje se uporabljajo homeopatska zdravila.
Katere metode sodijo pod fizične pristope za alternativno medicino?
◾ bioresonanca: Je kot ne invazivna metoda, kjer z napravo zaznavajo vsakršne sprememb telesnih celic. Je zelo učinkovita pri zdravljenju raznoraznih alergij in obolenj. Uporablja se tudi za predhodno prepoznavanje bolezenskih obolenj.
◾ akupunktura: Je starodavna kitajska tehnika, ki se uporablja za zdravljenje simptomatske depresije, bolečin, težav s prebavili, alergijami in do tudi specifično usmerjenih pristopov, kot so zdravljenje nespolnosti ali zmanjševanje tveganja za kronične bolezni, kot je srce in ožilje. Kot metodo uporabljajo zbadanje finih koničastih igel v določene točke telesa, ki so znane pod imenom akupunkturne točke. Velja prepričanje, da igle stimulirajo specifične živce in mišice, ki posledično sprostijo naravne hormone za lajšanje bolečin v telesu. Poznamo tudi akupresuro, ki namesto igel, pritiskamo na akupunkturne točke s prsti in komolci.
◾ kiropraktika: Ta oblika alternativne terapije je namenjena lajšanju vseh bolečin in izboljšanju delovanju vašega telesa. Kiropraktična medicina je podobna tradicionalni medicini, saj kiropraktiki pregledajo vašo zdravstveno anamnezo, opravijo tako teste kot intervjuje, ter zagotovijo uradno diagnozo, preden sestavijo načrt zdravljenja.
◾ kinezioterapija: V prevodu pomeni gibalna terapija. Njen namen je povečevanje moči, vzdržljivosti in mobilnosti posameznikov z omejenimi fizičnimi funkcijami.
◾ osteopatija: Osteopatija je način odkrivanja, zdravljenja in preprečevanja zdravstvenih težav s premikanjem, raztezanjem in masiranjem človekovih mišic in sklepov. Osteopati uporabljajo fizično manipulacijo, raztezanje in masažo z namenom povečanje gibljivosti sklepov, lajšanje mišične napetosti, zmanjšanje bolečine, izboljšanje oskrbe tkiv s krvjo in pomoč telesu pri zdravljenju.
Kateri so fiziološki pristopi alternativne medicine?
◾ reiki: Je starodavna japonska oblika alternativnega zdravljenja. Reiki obnavlja življenjsko energijo s polaganjem rok na različne dele telesa.
◾ meditacija: Praksa meditacije se uporablja že več stoletij. Obstaja veliko vrst meditacije, vendar je primarni cilj meditativnih praks pomagati osredotočiti na svojo pozornost in doseči stanje umirjenosti in sproščenosti. To vam pomaga pri soočanju z določenimi motnjami, ter izboljša splošno zdravje in dobro počutje. Meditacija učinkovito zdravi simptome duševnih bolezni, kot so visok krvni tlak, depresija in tesnoba.
◾ EFT( Emotion Focused Therapy): Terapija, osredotočena na čustva, je terapevtski pristop, ki temelji na predpostavki, da so čustva ključna za naše zdravstveno stanje. Po EFT so čustva tudi vodilo za individualno izbiro in odločanje. Ta vrsta terapije predvideva, da lahko pomanjkanje čustvenega zavedanja ali izogibanje neprijetnim čustvom povzroči škodo zdravju.
◾ hipnoterapija: Kot metodo uporablja hipnozo za zdravljenje določenih stanj. Proces hipnoze vodi v globoko sproščeno stanje, kjer hipnoterapevt dostopa do vaše podzavesti. Hipnoterapija spodbuja vedenjske spremembe, ki jih zadržujemo v sebi. Uporablja se kot pomoč pri zdravljenju odvisnosti in obvladovanju stresa.
◾ manipulacija telesa: Joga, masaža, tai chi, kiropraktika in osteopatstke manipulacije spadajo pod glavni izrazi: manipulacija telesa.
◾ bioterapija: Je zdravljenje, namenjeno za spodbujanje ali obnovitev sposobnosti imunskega (obrambnega) sistema za boj proti okužbam in boleznim.
Kakšen je riziko zdravljenja z alternativnimi pristopi?
V Sloveniji alternativno zdravljenje lahko opravljajo le osebe, ki imajo ustrezno strokovno izobrazbo z veljavnimi licencami. V primeru homeopatije, kiropraktike in osteopatije morajo imeti zaključeno fakultetno medicinsko izobrazbo.
V primerjavi z uradno medicino alternativno zdravljenje prinese manj potentnih nevarnosti, ki bi škodile vašemu zdravju. Seveda lahko naletimo na osebe, ki za delo niso primerno usposobljene in lahko v vašem telesu ustvarijo več škode. Zato vam svetujemo, da se predhodno ob izbiri vašega zdravilca z njim posvetujete in odkrito pogovorite o vaših zdravstvenih težavah, alergijah in problemih.
Pripravili smo vam tudi seznam preverjenih zdravilcev, ki se ukvarjajo z alternativno medicino.
Sponzorirana objava