Akupunktura je zdravilna metoda, ki temelji na zabadanju iglic v akupunkturne točke. Izvira iz kitajske tradicionalne medicine. Zdravljenje temelji na teoriji akupunkturnih meridianov, ki potekajo vzdolž našega telesa, po katerih naj bi se pretakala naša življenjska energija, ki ji pravimo či. Velja za enega najstarejših postopkov zdravljenja. Od 20. stoletja sodi med alternativne oblike zdravljenja, z drugimi besedami - za njeno učinkovitost ni objektivnih znanstvenih dokazov, teoretska podlaga pa nima dejanske osnove v sodobni medicini.
Temelji akupunkture
Celotna kitajska medicina kot tudi akupunktura temeljita na taoizmu. Slednji govori o tem, da je vsaka bolezen, ki se pojavi v našem telesu, le posledica neravnovesja razmerja moči jina in janga. Cilj celotnega zdravljenja v kitajski medicini tako temelji na vzpostavljanju in vračanju harmonije v telo. Jang je moški princip, jin pa ženski. Oba vidika tvorita harmonično celoto, kar naj bi bilo v sodobni medicini možno primerjati z vegetativnim živčnim sistemom. Če povemo še bolj konkretno - naša glavna živca, simpatikus in parasimpatikus, sta s svojima vlogama v našem telesu primerljiva z jinom in jangom.
Meridiani
V našem telesu naj bi obstajalo 12 glavnih parnih meridianov, ki so simetrično porazdeljeni po levi in desni strani telesa, poimenovani pa so po glavnih organih, s katerimi so povezani. Poleg dvanajstih glavnih meridianov obstajata še dva neparna - centralni meridian, ki se nahaja na sprednji strani telesa, in tako imenovani nadzorni meridian, ki se nahaja na zadnji strani telesa.
Energijo jina imajo na primer pljuča, srca in ledvici, energijo janga pa debelo črevo in denimo želodec. Vsak meridian vsebuje določeno število akupunkturnih točk, skupaj pa naj bi jih v telesu imeli 642, s premeri od 2 do 5 milimetrov.
Kako delujeta akupunktura in akupresura?
Izjemna značilnost akupunkture in akupresure je, da jih znanost 21. stoletja ne more v celoti razložiti, pravi Lana Butner, zdravnica naturopatinja in licencirana akupunkturistka pri Tru Whole Care v New Yorku. Tradicionalna kitajska medicina mehanizme akupunkture obravnava, kot že rečeno, v smislu meridianov, mreže energetskih poti, ki ležijo v telesu. ''Ko se ta tok energije (či) upočasni ali blokira, se pojavi pojav, ki ga imenujemo stagnacija, mi v zahodni terminologiji imenujemo bolečina,'' pravi. Stimulacija določenih točk z iglami ali pritiskom pomaga obnoviti pretok po teh poteh.
Zahodna medicina pa k akupunkturi pristopa z bolj znanstvenega stališča. ''Z vstavitvijo igle v človeško telo - ne glede na globino - imunski sistem našega telesa to dojema kot grožnjo ali mikro travmo. Naš imunski sistem nato pošlje rdeče krvne celice, da na območje pripeljejo hranila in kisik, bele krvne celice za boj proti potencialnim mikrobom in fibroblasti za popravilo morebitnih fizičnih poškodb,'' pravi Butnerjeva. Če vstavite igle, se mišice tudi skrčijo in nato sprostijo na pomirjujoč način. Končno je znano, da akupunkturne igle spodbujajo izločanje endorfinov za lajšanje bolečin in drugih nevrotransmiterjev v možganih, pa ugotavlja Harvard Health.
Akupresura pa na drugi strani vključuje dodajanje pritiska na določene točke telesa, pravi Butner, ki dodaja, da uporaba igel ostaja najučinkovitejši način za spodbujanje celjenja. Tukaj je opisano, kako najti akupresurne točke v telesu.
Ali sta akupunktura in akupresura učinkovita in varna?
Dokazano je, da akupunktura zdravi kronične bolečine v križu in vratu, bolečine, povezane z osteoartritisom, napetostne in migrenske glavobole ter lajša neželene učinke zdravljenja raka, pravijo na ameriškem Nacionalnem centru za komplementarno in integrativno zdravje. Obstaja nekaj presenetljivih stanj, ki jih lahko akupunktura zdravi. Butnerjeva denimo priporoča akupunkturo za zdravljenje bolečin za lajšanje mišične napetosti in bolečin v sklepih. Pogosto jo priporoča tudi za zdravljenje tesnobe. ''Najbolj neposreden učinek, ki ga opazim pri akupunkturi, je pacientova naravnanost, ko prvič vstopi in ko sestopi z mize,'' pravi. Bolniki preidejo iz stresnega stanja 'boj ali beg' v stanje mirnosti, ki se odraža v globljem, počasnejšem dihanju in počasnejšem srčnem utripu. To je lahko eden od razlogov, zakaj pacienti ugotovijo, da jim akupunktura, ki jo naredimo zvečer, lahko pomaga pri spanju, še dodaja. In končno, zdravljenje okrepi tudi prebavno zdravje in obravnava težave, kot so sindrom razdražljivega črevesja, vetrovi, napenjanje in krči v trebuhu. ''Vse te težave se lahko razpršijo po 20 minutah akupunkture,'' pravi Butner.
Tako akupunktura kot akupresura sta varni in se dobro prenašata. Poskrbite, da bo to opravljeno s kvalificiranim ponudnikom in v sanitarnih pogojih s sterilnimi iglami. Povejte zdravniku, če ste noseči, in navedite kakršno koli zdravstveno stanje in druga zdravila ali zdravila, ki jih jemljete. Z akupunkturo se ukvarjajo mnogi zdravniki kot tudi zdravniki kitajske tradicionalne medicine. Vsak zdravnik pa ima lahko nekoliko drugačen pristop.
Alternativa
Viri: TheHealthy / wikipedija / webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV