Vizita.si
Prebava

Alternativa

Bilka Baloh: Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti.

J.V.
16. 06. 2020 16.00
0

Bilka Baloh, neodvisna raziskovalka zdrave in uravnotežene prehrane, strokovnjakinja za varno razstrupljanje telesa z dolgoletnimi izkušnjami, mentorica in terapevtka za zdravo prehrano, je tik pred izdajo svoje nove knjige 'Post, seme zdravja', z nami govorila o tem, kdaj se je prvič odločila za razstrupljanje, kako sama vidi poplavo najrazličnejših diet, pojasnila pa nam je tudi to, kakšen mora biti post in da se ga nihče ne bi smel lotiti brez nadzora mentorja. "Post mora biti nežen, neagresiven, ne smemo občutiti lakote, predvsem pa se moramo počutiti varne," pravi Bilka in poudarja, da mora biti po postu postopno in previdno tudi uvajanje nazaj na hrano.

Čez mesec dni boste izdali knjigo, v kateri ste razpisali o postenju. Nam lahko poveste še kaj več?

Knjigo 'Post, seme zdravja' sem napisala lani in je plod dolgoletnega dela na sebi. Marca letos bi morala v tisk, vendar me je ustavila korona. Zaradi tega sem morala počakati do sedaj, ko so tiskarne zopet začele normalno obratovati. V njej sem opisala svoje dolgoletne izkušnje in izkušnje ljudi, ki sem jim kot mentorica pomagala do boljšega počutja. Govori o postni preobrazbi, ki se dogaja na več nivojih, fizičnem, psihičnem, mentalnem in duhovnem.

Kdaj ste odločili za prvo razstrupljanje?

Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti. Čutila sem, da sem z nezdravim življenjskim slogom telo privedla do točke, ko je telo reklo, ne gre več tako. Hvaležna sem mentorici, ki me je popeljala skozi to edinstveno zgodbo. Brez izkušenega mentorja nikakor ne priporočam, da se ljudje posta lotijo sami. To je invaziven poseg v telo in le mentor, ki ima dolgoletne izkušnje, vam pri tem lahko pomaga. 

Kako gledate na poplavo najrazličnejših očiščevalnih diet?

Razstrupljanje je dandanes veliko, ko pa se odločimo za korenito čiščenje, to ni več razstrupljanje, ampak post. Pri postu ustavimo prebavo, naše telo miruje, prav tako vsi notranji organi, saj telesu ne dovajamo nobene hrane in ne uživamo ničesar trdega kar prežvečimo. Pri pravem postu popolnoma ustavimo prebavo. V našem črevesnem mikrobiomu pa ostane še veliko nečistoč, zato je vsakodnevno potrebno izvajati tudi klistir. Nujno! Kajti v debelem črevesju ostane še vsaj 2-3 kilograme nečistoč, ki morajo iz telesa. V nasprotnem primeru ostanejo tam in namesto, da bi se razstrupljali, te strupe telo vsrka nazaj v krvni obtok in namesto, da bi se čistili, se pravzaprav ponovno zastrupljamo. Ne pomagajo nobeni čistilni čaji, kot je sena, ki pomaga, da blato izločimo. V mešičkih črevesja še vedno ostanejo bakterije, ki slabijo naš črevesni mikrobiom, ki je protagonist imunskega sistema.

Prebava
Prebava FOTO: Thinkstock

Kako deluje mikrobiom?

Mikrobiom je sluznica, v kateri se nahaja na milijone bakterij, ki so odgovorne za naše zdravje, za naš imunski sistem. Razteza se od ust do zadnjika. V ustih je ta sluznica zelo tenka, v želodcu nekoliko debelejša. Vsi, ki smo bili na endoskopskem pregledu želodca vemo, da odvzem tkiva v želodcu pravzaprav nič ne boli. Odščipnejo nam košček tkiva, ki ni oživčen in pregledajo katere bakterije se tam nahajajo. Te bakterije so naseljene v sluznici (mikrobiomu), recimo v želodcu se najpogosteje razrasteta helicobacter pylori, ki lahko povzroča želodčne razjede, kar vodi v gastritis. To pa ni edina bakterija, ki nam povzroča težave. Lahko se nam razraste tudi kandida. Vse te bakterije so nenehno prisotne v naši sluznici, ko pa se razrastejo v telesu povzročajo nered in se kasneje razrastejo ter povzročijo bolezensko stanje. Vendar je slabih bakterij še veliko več. Največ jih je v tankem in debelem črevesju. Imenujemo jih patogene in povzročajo napihnjenost, vetrove, močne PMS-e, atopični dermatitis, migrene in glavobole. Razmerje bakterij mora biti v našem telesu optimalno. Rabimo tudi slabe, vendar morajo biti te v manjšini. Na žalost pa se s slabim življenjskim slogom prehranjujejo prav slednje.

Delate po principih ajurvede, zakaj menite, da so vaši posti bolj varni?

Predvsem zato, ker delam glede na konstitucijski izračun, ki ga določa ajurveda. Da so postenja, ki jih izvajam varna, sem se povezala tudi s Polonco Mali, dr. med iz Zavoda za transfuzijo krvi. Detajlno pregledava odvzem venozne krvi, ki nam pove, kaj v telesu nam povzroča neravnovesja.  Moji posti so individulano naravnani, ker točno določim, katere zelenjavne sokove lahko uživamo. Poleg tega post ne more biti za vsakega posameznika enako dolg. Dominantne vata doše se postijo najmanj, seveda se lahko tudi dlje časa, če so stabilne in zdrave. Pite so bolj močne, imajo zelo močan prebavni ogenj - agni in se lahko postijo dlje, kaphe pa se lahko postijo najdlje. Vse je odvisno od konstitucije, psihofizičnih zmogljivostih, koliko strupov se je v telesu nabralo in najpomembnejše, če so ljudje na to resnično pripravljeni. Drugače v telesu lahko povzročimo več škode kot koristi. 

Post ni primeren za nosečnice, doječe matere, mentalno motene bolnike in mlajše od 18 let. Vedeti moramo, da vse bolezni nastajajo na energijskem nivoju. Zaradi stresa se pričneta  izločati adrenalin in kortizol.  Ta dva hormona povzročitna kemične procese, ki naredijo v telesu veliko nereda. Ko strupe telo ne more več optimalno izločati, se manifestira bolezen. 

 Ne jemo in ne uživamo nič presnega!
Ne jemo in ne uživamo nič presnega!FOTO: Dreamstime

Pravite da si je potrebno med postom vzeti čas?

Seveda, sploh, če to izvajamo prvič. Ajurveda detajlno razloži protokol, ki ga je smiselno upoštevati. In zato je potreben mir. Najbolj primerno je, da smo takrat doma ali pa si privoščimo odmik, kjer nas nihče ne moti. Jutranji ritual, oljenje telesa, savnanje, klistir, pisanje dnevnika o našem počutju vse to zahteva čas. Z vsem tem seznanim ljudi, da so varni in niso lačni. Poleg tega se na postu ne čisti le naše telo, temveč gre za temeljito duhovno čiščo, kjer si pomagamo z meditacijo, jogo, pogovori in ostalimi orodji. Ajurveda je čudovita doktrina, ki je znanost o življenju in življenjskem slogu. Na postu se pijejo čistilni čaji, zelenjavi sokovi, postne bistre juhe in voda. Tudi glede vode so določeni protokoli. Nekateri jo lahko popijejo več, drugi manj, nekateri pijejo prevreto, drugi toplo. Vse na postu se mora uživati tolpo, da telo od znotraj božamo.

Se lahko pojavijo kakšni zapleti?

Ljudje so/smo trmasti in nekaterim samo postenje ne povzroča velikih težav. Morda prve dni, ko se nam krči želodec, ki je mišica. Po treh dnevih se pričnejo iz jeter izločati trigliceridi, to so nasičene maščobe. Ko se mišica umiri, postane postenje pravi užitek. Kasneje se začne čistiti medceličnina in šele potem telo "napade" maščobno tkivo. V tem času se lahko pojavijo tudi prve težave. Ko se pričnejo topiti strupi, ki so vezani na maščobno tkivo, se pojavijo prve nevšečnosti. Vsi strupi se vrnejo v krvni obtok in lahko povzročajo težave, kot so migrene, glavoboli, neprespane noči, bolečine v mišicah itd. Moramo vedeti, da postenje včasih ni vedno užitek. Imam prijateljico, ki je dvakrat preživela raka. Zaradi kemoterapije se je močno zredila. Ko ni zmogla več me je poklicala. To je točka preloma, ko ljudje potrebujejo temeljito spremembo v obliki posta. Kemoterapija v telesu povzroči neverjetno zmedo. Četudi se je kasneje prehranjevala zelo zdravo, se je redila še naprej. Ker ji sklop notranjih organov (trebušna slinavka, dvanajstnik, vranica) ni več deloval optimalno. Karkoli je pojedla se je redila naprej. Lani sva pričeli z postom. Ko so se pričeli topiti zagozdeni v maščobnem tkivu, ki so v njej ostali po kemoterapiji, je zelo trpela. Povečala se ji je vata doša, bolele so jo mišice, ni mogla spati, zelo se mi je smilila. Bili sva skupaj online večkrat na dan. Bodrila sem jo naj vztraja. Skoraj mi je že pobegnila k zdravniku zaradi bolečin. Po šestem dnevu je prišlo olajšanje. Kasneje je sama nadaljevala do 18. dneva in postala nov človek. Danes je zopet vesela in nasmejana ter polna življenja. Vse doše se v času postenja povečajo, saj to ni optimalno stanje našega telesa. Vendar je potrebno računati na neprijetnosti tako v čustvenem kot na fizičnem nivulu. Odvisno od strupov, ki so zagozdeni v našem telesu.

Kako je s povratkom na hrano?

Ko končamo s postenjem moramo biti posebno pazljivi, kajti telo se še vedno čisti. Toliko časa, kot smo se postili, toliko časa se uvaja v hrano. Večina ljudi na tem prehodu pogrne. Najprej se uživajo tolpe juhe, nežne zelenjavne jedi, ki so pomešane z tridošnim rižem, da ne obremenjujejmo prebavnih organov. Ne jemo in ne uživamo nič presnega! Telo in prebavne organe počasi privajamo na hrano. Zelo pomembne so tudi probiotične bakterije, ki jih nikoli ne uživamo oralno. Preden se nam vzpostavi prebava traja kar nekaj dni. Zato si je med tem časom še vedno potrebno pomagati s klistirjem. Naselitev dobrih bakterij je izjemnega pomena. Resda jih najdemo v probiotikih, vendar so to dehidrirane bakterije, ki težko preživijo v kislem vzdušju želodcu, kjer je vzdušje zelo kislo. Naseliti pa se morajo v črevesnem mikorbiomu, kjer se kolonizirajo. To je za nekatere precej bolj zahtevno, če govorimo o pretežno zdravih ljudeh, kot pa samo postenje.

Kaj pa se dogaja na čustvenem in duhovnem nivoju?

Prečistiti nesnage iz telesa je veliko bolj enostavno, kot pobrisati stare in okostenele miselne vzorce. Le-te je potrebno "spustiti" v eter - prostor. Večkrat, ko jih povemo, hitreje se osvobodimo. Meditacija in joga nam pri tem zelo pomaga. Veliko je ljudi, ki ne morejo ali ne znajo stopiti iz krvavega kroga, ki bremenijo življenje. In vedno več bo tega strahu, žalosti, jeze in agresije. Ljudem pomagam skozi najrazličnejše neprijetnosti, vendar se da vse rešiti. Ko je najbolj težko, pade prava odločitev. In post je prva postaja, da bomo nekaj spremenili. Ne le prehranskih navad, ampak, da se bomo končno osvobodili. Kot hči znanega igralca Mihe Baloha in celotne štorije, ki se mi je zgodila v življenju, sem iskala rešitve, kako v svojem življenju postaviti trdne temelje. Pred 30 leti sem delala v maskerskem poklicu, bila sem v Hollywwodu, kjer sem končala prestižno šolo za specialne efekte Joe Blasco. Delo je bilo lepo in kreativno, vendar je nekaj manjkalo. Manjkala je ljubezen, ki ti jo poklonijo starši. Preobrazba se zgodi, ko si pripravljen in se zavedaš, da si življenju pravzaprav sam in da je post le čudovit pripomoček, ko se soočiš s svojimi strahovi, jih ne pestuješ ampak, da stopiš naprej!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662