Nastal je na Japonskem na osnovi kitajske tradicionalne medicine, pri čemer so z njim storili podobno kot s kitajsko umetnostjo. S svojim izjemnim občutkom za detajle in perfekcionizem so ga razvili in nadgradili. Tak, kot ga poznamo danes, je torej mlad, ima pa zelo stare korenine. Predvidevajo, da je še starejši od najdenih 8000 let starih neolitskih kamnitih igel, ki so jih zelo verjetno uporabljali za akupunkturo, nam je povedal Jani Globič, eden izmed najbolj priznanih shiatsu terapevtov pri nas, ki se je izobraževal po programu angleške organizacije Shiatsu International in leta 2003 postal shiatsu terapevt (PRRSI).
Če prav razumem shiatsu sploh ni masaža?
Spoznavanje meridianov in akupresurnih točk na telesu poteka z dotikom. Prav to je bistvena umetnost in čar shiatsa. Z dotikom prstov ali dlani čutiti potek meridianov, točke na njih, njihovo kvaliteto in nato izvesti ustrezno terapijo. Potrebno je začutiti energijsko stanje prejemnika, videti njegovo “auro” ter privesti življensko energijo tja, kjer je primanjkuje in jo sprostiti tam, kjer je v zastoju. To dosežemo z različnimi tehnikami, kot so raztezanje, zibanje telesa, pritiskanje na določene dele telesa, rotiranje, trepljanje, pri čemer terapevt uporablja svoje prste, dlani, komolce in kolena.
Kaj so meridiani?
Meridiane, ki potekajo po telesu, tvorijo fine subtilne energetske poti po telesu. Le-ti so iz energije »ki« ali življenske energije, kot ji rečemo na zahodu. S prenehanjem življenja izginejo tudi meridiani.
Na kaj vse lahko vplivate s shiatsu terapijo?
Glede na stanje in potrebe prejemnika uravnavamo še določene meridiane in akupresurne točke na njih. Tako na primer pri migrenah in menstrualnih težavah navadno uravnamo meridian žolčnika in jeter, pri težavah s sinusi obrazni del meridiana želodca ali pa debelega črevesa, pri neplodnosti pomaga uravnavanje meridiana ledvic ter stimuliranje določenih točk. Zato pa je treba razviti tudi občutek za potek meridiana in točno lokacijo točke. Poleg meridianov je neločljiv del shiatsa tudi zaznava in prenos energije “ki”. To pa zahteva od terapevta poglobljen in celovit pristop, kar dostikrat pomeni tudi spremembo življenskega stila in navad. Spremembe se dogajajo spontano in kot logično sosledje pri osebni rasti in razvoju, ki ga študij shiatsa povzroči.
Če prav razumem, je to tudi drugačen način razmišljanja do življenja?
Neki zelo znan in uspešen evropski shiatsu terapevt in učitelj je prodal svojo vpeljano restavracijo in se posvetil samo shiatsu. Osebno lahko rečem, da to doživljam kot enkraten vstop v svet, kjer lahko življensko energijo vidiš, čutiš in tudi slišiš. Tako da je shiatsu vsekakor tudi način in filozofija življenja.
Verjetno je potrebno veliko vaje in teoretičnega znanja, predvsem poznavanje anatomije človeškega telesa?
Teoretično je za dajanje in tudi razumevanje shiatsa potrebno poznati osnove teorije petih elementov, ki izhaja iz tradicionalne kitajske medicine, princip yin in yang, potek meridianov in uporabo točk na teh meridianih. Tako, na primer, je točka pljuča 1, ki se nahaja približno 2,5 cm pod ključnico. Je zelo pomembna in pogosto uporabljena točka za različne oblike težav z dihanjem, posebno za kašelj in težko dihanje, astmo, bronhitis in alergije. Kot lokalna točka pa se uporablja pri neravnovesju meridianov, ki se lahko kaže kot bolečina v ramenu, v zgornjem delu rok pri "zmrznjenem ramenu" ali omejeni gibljivosti ramenskega obroča. Potek meridianov pri shiatsu je nekoliko drugačen kot pri akupunkturi. Vsak meridian ima pri shiatsu še svoj podaljšek.
Pri kakšnih boleznih je shiatsu lahko še uspešen?
Shiatsu je zelo učinkovit pri vseh stanjih čustvenih neravnovesij, ki izhajajo iz stresa. To so nespečnost, tesnoba, depresija, migrene, prebavne motnje, menstrualne težave, zmanjšana odpornost. Prav tako dobro učinkuje na mišično skeletni sistem, saj deluje neposredno na prizadeta tkiva, ko so le ta poškodovana.
Koliko obiskov je potrebno, da telo spet pride v ravnovesje?
Število potrebnih obiskov, ki zagotovi uspeh, je odvisno od različnih dejavnikov. Od tega, v kolikšni meri je terapevt razvil svoje zdraviteljske sposobnosti, pa do tega, v kakšnem stanju je prejemnik, koliko časa ima določene težave in kako močno te vplivajo nanj.
Kdaj shiatsu odsvetujete?
Shiatsu odsvetujemo v nosečnosti, pri visokem pritisku in raku. Če pa se že izvaja, je potrebno biti v teh primerih posebno pazljiv, zato stroka predlaga , da se takih primerov lotijo le izkušeni terapevti. Se je pa izkazal kot učinkovit komplementarni pristop ob zdravljenu raka. Shiatsu se ne izvaja na delih telesa kjer so krčne žile, rane, sveže brazgotine ali vneta koža. V teh primerih delamo nad in pod temi deli telesa.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV