Vizita.si
Hrbtenica

Alternativa

Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo

Neja Rems Arzenšek
11. 11. 2022 05.00
2

Duševne 'brazgotine' so očem nevidne, a naše telo se na stres in negativna čustva odziva na načine, ki lahko na koncu vodijo v bolečino. To še posebej velja za situacije in čustva, ki ostanejo neizražena.

Pri nekaterih ljudeh se strah kaže kot povečana potreba po nadzoru nad nečim, zato morda hitijo v kompulzivno nakupovanje, se tolažijo s hrano ali pa jo – nasprotno – odrivajo na stranski tir, spet tretji zatrejo jok in stisnejo občutja v svoje telo. Čustva, kot že ničkolikokrat povedano, napačno delimo na 'dobra' in 'slaba'. Čustva niso ne eno ne drugo, dokler znamo z njimi ravnati. Vsi smo samo ljudje, bitja, ki v različnih obdobjih svojega življenja čutimo najrazličnejše stvari, dobro pa se je naučiti, kako s čustvi ravnati, jih začutiti in izpustiti. Več si lahko preberete v spodnjem članku:

Kam gredo potlačena čustva?
Preberi še
Kam gredo potlačena čustva?

Vsa neizražena čustva, posebej tista, ki jih vztrajno potiskamo stran od sebe in se jih branimo, lahko močno vplivajo na naše telo. Se sprašujete, zakaj in kako?

Fascija se "spominja"

Vse naše telesne funkcije so odvisne od blokade ali dobre drsne funkcije in vitalnosti fascije. Fascija je ovoj iz vezivnega tkiva, ki se razteza v vse smeri in prekriva vsak del mišic, organov, živcev in krvnega obtoka. Tudi kosti ovija fascija in jih drži na pravem mestu, kar je nujno za njihovo delovanje. Več o fasciji in njenem delovanju si lahko preberete v spodnjem članku:

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?
Preberi še
Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

Če pa se fascija zategne, se razmerje v sklepu poruši in pojavijo se simptomi bolečine ali vnetja, kar nam povzroča težave. Fascija ima tudi hitrejšo enervacijo kot živci, zato informacije iz okolja prenaša skoraj v trenutku (denimo obstanete, pa ne veste, zakaj), poleg tega pa si lahko "zapomni" vse naše duševne ali fizične travme.

Hrbtenica
Hrbtenica FOTO: iStock

Fizične in duševne brazgotine

Vsekakor lahko vidimo svoje fizične brazgotine, žal pa jih le redko zdravimo, da bi odpravili miofascialne blokade. Posledično se naše telo prilagodi brazgotini in se stisne okoli nje – tak primer so ženske z brazgotino po carskem rezu ali moški po operaciji trebuha. V obeh primerih je medenica nagnjena naprej in navzdol, kar povzroči napetost v križu.

Psihičnih brazgotin sicer ne moremo videti s prostim očesom, a se pokažejo kot telesna drža. Čustva strahu, bolečine, žalosti in nemoči se oprijemajo fascije v predelu prsnega koša, kot da bi vas na tem področju udarila nogometna žoga. Posledice so izguba sape, upogibanje telesa naprej s sključenimi rameni, obračanje pesti proti hrbtu, potiskanje glave naprej in navzdol ter upogibanje spodnjega dela telesa v bokih, kolenih in gležnjih v želji, da bi imeli čim več opore za noge.

Bolečine v hrbtenici
Bolečine v hrbteniciFOTO: Shutterstock

Posledice stresa

Vse to so prirojene reakcije na stres, vendar je treba vedeti, da takšno reakcijo telesa redko odpravimo z zdravljenjem. Nabirajo se druga za drugo, dokler oseba ne razvije zgrbljene drže z vsemi omejitvami, ki so z njo povezane. Tako sta denimo omejena obseg gibanja pri dvigu rok nad glavo in odpiranje prsnega koša, potrebno za globok vdih, ki bi napolnil vse dele pljuč, pojavijo se glavoboli, vid in sluh se poslabšata, pojavi se lahko tudi tinitus ali mravljinčenje v rokah.

Poleg tega, da se oseba počuti slabo in utrujeno, se na hrbtu pojavijo 'izbokline' zaradi nepravilnega položaja lopatic in blokiranih fascij in mišic. Po določenem času se lahko pojavijo bolečine v križu in kolenih, drža telesa pa je nepravilna.

Hrbet
Hrbet FOTO: iStock

Opravite lahko samopregled

Stojte pred ogledalom in poglejte

– kam je obrnjena notranja stran gležnjev, ali so morda usmerjeni proti sredini telesa, 

– kam gledata pogačici (kost, ki pokriva koleno), ali sta usmerjeni proti sredini telesa ali stran od nje,

– v katerem položaju je medenica, je ena stran dvignjena ali sta obe na isti višini in so kostne izbokline na sprednji strani medenice zelo blizu, 

– ali sta obe rami v isti višini ali je ena bistveno nižje in sili naprej,

– ali je glava nagnjena v eno stran in ali je potisnjena naprej in navzdol,

– ali je spodnji del hrbta lepo ukrivljen naprej, nato v zgornjem delu nazaj in v predelu vratu spet naprej, ali je glava z zatiljem usmerjena nazaj in ali je hrbtenica ravna ali sili v eno smer,

– ali so kolena zravnana ali rahlo upognjena,

Če opazite razliko med levo in desno stranjo telesa v teh položajih, imate skrito napetost miofascialnega tkiva (mišice in fascije), ki se nato prenaša na sklepne kapsule in hrbtenico potegne v neželene položaje, kar povzroči bolečino ali zategnjenost. Lahke poti do 'izražanja' skritih čustev ni, vsekakor pa je dobro, da ob preobremenjenosti poiščemo pomoč, če čutimo, da jo potrebujemo!

Povzeto po Adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650