Tehnika čustvene osvoboditve (EFT) je alternativna oblika zdravljenja čustvenih stisk ali telesnih bolečin. Bolj znanja je pod imenom tapkanje ali psihološka akupresura. Po mnenju njenega ustanovitelja Garyja Craiga naj bi s tapkanjem ustvarjali ravnovesje v energijskem sistemu. Gre torej za kombinacijo znanja 5000 let stare vzhodne medicine in sodobne psihologije. EFT in podobne tehnike se pogosto obravnavajo pod krovnim izrazov ’energijska psihologija’.
»EFT se pogosto uporablja za nevtraliziranje naboja negativnih čustev, zmanjševanje stiske, odpravljanje bolečih in omejujočih misli, spreminjanje ponavljajočih vedenj in celo za učinkovito razreševanje travmatičnih spominov.«
Kako deluje?
Podobno kot akupunktura se EFT osredotoča na meridiane oziroma energijske točke telesa z namenom obnavljanja in vzpostavljanja ravnovesja v energiji. Razlika je le, da se pri akupunkturi na določene točke pritiska z iglami, pri tapkanju pa s konicami prstov. Pri tem se osredotočamo na akupunkturne točke na glavi, rokah in na trupu.
EFT tapkanje lahko razdelimo na 5 korakov:
1. Identificiranje težave: Najprej moramo seveda vedeti, kaj je naša težava, kaj si želimo razrešiti. Tapkanje nam lahko pomaga pri lajšanju stresa, izboljšanju samozavesti, odpravljanju čustvenih tegob, kot so ljubosumje, posesivnost, žalost, tesnoba, depresija, panični napadi, fobije, zasvojenosti, pri motnjah spanja, telesnih bolečinah …
2. Določitev intenzivnosti težave: Ko ozavestimo težavo, na kateri bi želeli delati, je treba določiti primerjalno stopnjo intenzivnosti oziroma moči, pomembnosti in vpliva, ki jo ima na naše življenje. To pomeni, da na lestvici od 0 do 10 ocenimo, kako moteča oziroma velika je težava, na podlagi česar lažje spremljamo napredek. Če je bila intenzivnost naše težave na začetku 10 in je kasneje padla na 5, smo dosegli 50-odstotno izboljšanje.
3. Priprava: Pred tapkanjem moramo določiti besedno zvezo oziroma neke vrste afirmacijo, ki jo med tapkanjem ponavljamo. »Čeprav imam težavo, se globoko in popolnoma sprejemam.« Seveda si je treba stavek prilagoditi glede na težavo. Primeri: »Čeprav me je strah letenja/sem osamljen/me boli glava/sem jezna/me je strah nastopanja, se globoko in popolnoma sprejemam.« Koristno je, če si že pred začetkom naredimo seznam neprijetnih čustev ali stanj, ki bi se jih želeli znebiti.
4. Zaporedje tapkanja: Tapkanje je metodično dotikanje devetih točk meridianov. Obstaja 12 glavnih meridianov, ki se zrcalijo na vsaki strani telesa in ustrezajo notranjim organom, pa vendar se tapkanje osredotoča predvsem na devet: na vrhu glave, na zunanji strani očesa, na notranji strani obrvi, pod očesom, pod nosom, na bradi, pod začetkom ključnice, pod pazduho in na zunanji strani dlani. Na vsaki točki tapkamo toliko časa, da izrazimo svoj stavek in nato približno 7-krat tapkamo vsako naslednjo točko in se pomikamo po telesu navzdol v predpisanem vrstnem redu. Za lažjo orientacijo si velja predhodno ogledati skico EFT točk, ki vam je lahko v pomoč, še lažje je, če si preberemo vodič. Na spletu je na voljo veliko brezplačnih priročnikov.
5. Preverjanje učinkovitosti: Na koncu ponovno ocenimo intenzivnost težave na lestvici od 0 do 10 in primerjamo rezultate z začetnim stanjem. Če še nismo dosegli stopnje 0 ponavljamo postopek.
S tapkanjem naj bi naslovili negativna čustva, ki so lahko posledica negativnih spominov iz preteklosti (krivda, sram, strah, ljubosumje, žalost, zavrženost, nevrednost), negativna prepričanja (nikoli ne bom uspela, nisem dovolj privlačna) in specifičnih spominov, ki prebujajo stisko.
Ali EFT zares deluje ali gre le še za eno modno muho?
Številne znanstvene študije govorijo v prid EFT metodi. Tapkanje se je izkazalo kot zelo učinkovito pri zdravljenju vojnih veteranov s posttravmatsko stresno motnjo, pa tudi pri ljudeh s tesnobno motnjo, nespečnostjo, depresijo in različnimi bolečinami v telesu. Čeprav je zgodb o uspešnosti metode veliko, raziskovalci še vedno preučujejo njeno učinkovitost tudi pri drugih motnjah in boleznih. Po drugi strani pa jo prav zaradi vzhodnjaškega elementa meridianov (ki ni znanstveno podprt) nekateri še vedno razumejo kot metodo, kjer je v ospredju placebo efekt. Zagovorniki poudarjajo, da jo velja poskusiti, sej je enostavna, hitra in jo lahko izvaja vsak.
Vizita e-novice
Vir: HealthLine / GoodTherapy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV