Vizita.si
Hipnoterapija

Alternativa

Hipnoterapija: kako deluje in ali je varna?

N.R.A.
14. 09. 2021 05.00
0

Čeprav mnogi še vedno menijo, da je hipnoza le 'salonski trik', je lahko odgovor na marsikatero, tudi težko zdravstveno težavo – seveda če jo izvaja usposobljen strokovnjak.

Hipnoterapija
Hipnoterapija FOTO: Dreamstime

Številne različne oblike hipnoze so izvajale že starodavne civilizacije, vključno z Rimljani in druidi stare Britanije. Ko so začenjali znanstveniki v 15. in 16. stoletju globlje razumevati človeško psihologijo, so koncept hipnoze izpopolnili. Že tisočletja so zaradi psiholoških koristi uporabljali spremenjena stanja zavedanja, na primer hipnogogični trans

Delo avstrijskega zdravnika dr. Franza Antona Mesmerja v 18. stoletju je populariziralo hipnozo, čeprav so bile njegove metode nekoliko dvomljive. James Braid, dr. Emile Coue in Sigmund Freud so veliko pripomogli k preverjanju pristnosti metode in izboljšali naše razumevanje njene uporabe.

William J. Bryan mlajši je postal prvi zdravnik hipnoterapevt s polnim delovnim časom in je leta 1955 ustanovil Ameriški inštitut za hipnozo. Danes je hipnoterapija na voljo skoraj povsod in izkazalo se je, da ponuja številne zdravstvene koristi.

Skrivnost placebo učinka
Preberi še
Skrivnost placebo učinka

Kako deluje hipnoterapija?

Izraz 'hipnoza' izhaja iz grške besede hypnos, kar pomeni 'spanje', vendar ljudje hipnotizirano stanje navadno opisujejo bolj kot 'sanjarjenje' kot pa spanje. Hipnoterapevt bo pacientu pomagal vstopiti v stanje, podobno transu, tako da bo sprožil globoko sprostitev. Nato bo terapevt koristne predloge (o katerih se predhodno dogovori s pacientom) usmeril neposredno v bolnikovo podzavest. Pacient ostane pod nadzorom, medtem ko je hipnotiziran, in se lahko kadar koli zbudi iz hipnotičnega stanja.

Za kaj se uporablja hipnoterapija?
Za kaj se uporablja hipnoterapija? FOTO: Dreamstime

Menijo, da deluje hipnoza tako, da spremeni bolnikovo stanje zavesti, tako da se leva, analitična stran možganov izklopi in desna, neanalitična postane pozornejša. Ker je podzavest globlje zakoreninjena in bolj nagonska, je to del, ki se mora spremeniti, da se spremeni vedenje ali fizično stanje osebe. Oseba, ki se na primer boji letenja, bi lahko zavestno poskušala vse, da bi se znebila strahu, a ji bo podzavest to preprečevala.  

Za kaj se uporablja hipnoterapija? 

Hipnoterapija se uporablja za lajšanje številnih bolezni ali stanj. Po navedbah portala TheHealthy obstaja nekaj dokazov (in tudi študij), da ljudem z rakom in drugimi resnimi boleznimi pomaga pri spopadanju z bolečino, stresom in tesnobo zaradi bolezni. Terapijo lahko uporabljamo samostojno ali skupaj s predpisanimi zdravili proti bolečinam za obvladovanje bolečin. 

Hipnoza
HipnozaFOTO: Dreamstime

Kako je videti obisk hipnoterapevta?

Da bi bila hipnoterapija učinkovita, se mora med stranko in terapevtom vzpostaviti dober odnos. Bistveno je, da se počutite sproščeno. Nosite udobna oblačila in pred sestankom obiščite kopalnico. In ne bojte se postavljati vprašanj, preden začnete.

Hipnoterapevt bo začel s podrobno anamnezo primerov, da ugotovi vašo miselnost, tip osebnosti, težavo, ki jo želite obravnavati, in želen rezultat. Sledi hipnoza. Nežen vodilni glas hipnoterapevta vas bo pripeljal v stanje, v katerem sta telo in um sproščena in skoraj spite. Na tej stopnji vam bo terapevt predstavil stvari, ki jih želite spremeniti ali jih izboljšati, kot se je že prej dogovoril z vami. Končno vas bo terapevt po hipnozi spodbudil, da med seanso razpravljate o svojih izkušnjah in morebitnih pridobljenih spoznanjih.

Kako uporabljati hipnoterapijo?

Poleg obiskovanja seans s kvalificiranim hipnoterapevtom lahko samohipnozo uporabimo za spreminjanje vedenja, čustev in stališč. Mnogi ljudje uporabljajo samohipnozo za reševanje vsakodnevnih težav, za krepitev zaupanja in razvoj novih veščin. Uporablja se lahko za lajšanje stresa in tesnobe, premagovanje težav, kot je prenajedanje ali kajenje, ali za krepitev imunskega sistema. Med športniki je priljubljena za izboljšanje zmogljivosti. Tehnike samohipnoze vključujejo fiksacijo oči in vodene posnetke. Kljub zapisanemu samohipnozo mnogi odsvetujejo, saj je varneje, če jo vodi usposobljen terapevt.

Varnost mora biti na prvem mestu

Hipnoterapije ne smemo uporabljati pri osebah, ki trpijo zaradi psihoze ali osebnostne motnje, saj bi lahko poslabšala ta stanja. Če obiskujete hipnoterapevta, preverite, ali je akreditiran, in se prepričajte, da je posebej usposobljen za delo z osebami, ki imajo tako stanje kot vi. Otroke naj hipnotizirajo le terapevti, usposobljeni za delo s to starostno skupino.

Nobeno alternativno zdravljenje ne bi smelo biti nadomestilo pri boleznih, ki potrebujejo medicinsko obravnavo. Alternativne oblike se uporabljajo kot dopolnilo k zdravljenju, lahko tudi za osebni in duhovni napredek.

Vir: TheHealthy / webMD 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650