Homeopatija je celostni sistem zdravljenja, ki obravnava tako lažje kot resnejše težave. Gre za metodo zdravljenja, staro že več kot 200 let, katere začetnik je nemški zdravnik, priznani farmacevt in kemik dr. Samuel Hahnemann. Ta je do ugotovitve, da se podobno zdravi s podobnim, prišel, ko je preizkušal učinke kininovca, tropskega drevesa, ki se sicer uporablja za zdravljenje malarije. Po nekaj dneh uživanja skorje kininovca je njegovo presenečenje dobil simptome podobne malariji, vključno s krči in vročino, in ugotovil, da snovi, ki pri zdravem človeku sprožijo določene težave, lahko ozdravijo bolnika s podobnimi bolezenskimi simptomi. Ta povezava se je potrdila še v številnih naslednjih raziskavah, po njej pa se je razvil prvi homeopatski zakon, ki pravi, da podobno zdravimo s podobnim. To pomeni, da če nas piči čebela in se na mestu vboda pojavi topla oteklina, lahko olajšanje dosežemo z zdravilom izdelanim iz čebeljega strupa, ki je obdelano tako, da izgubi strupeno obliko in ima le zdravilne učinkovine.
To dosežejo s posebnim načinom izdelave zdravila t. i. postopkom redčenja in ritmičnega stresanja. Poleg tega, da ta postopek izniči škodljivost snovi, ki je v nerazredčeni obliki lahko celo strupena, pa spreminja tudi snovi, ki sicer nimajo zdravilnega učinka (kuhinjska sol, morska spužva) v zdravilne snovi. Obdelano zdravilo lahko nato uporabimo tudi za vse ostale težave, pri katerih je podobna reakcija na koži, torej v zgornjem primeru pri zvinu, vnetju sluznice v žrelu, vročinskih izpuščajih in podobno. Povsod, kjer čutimo zbadajočo bolečino in se pojavi rdeča oteklina, tako kot pri piku čebele.
Celostna obravnava
Homeopat pri človeku ne opazuje le bolezenskih simptomov, ampak ga obravnava celostno. To pomeni, da ga zanima tudi, kako se prehranjuje, diha, spi, uravnava stres … Bolezen namreč vidi kot posledico porušenega ravnovesja v telesu. V vsakem telesu po homeopatiji obstaja dinamična sila ali vitalna moč telesa, ki skrbi za normalno delovanje organizma. Če ta sila ne more več vzdrževati notranjega ravnovesja, se ta poruši in zbolimo. Čeprav nas telo na to opozarja s simptomi, pa nobena bolezen ni omejena le na posamezne dele telesa, ampak je porušeno vse ravnovesje v telesu. Če imamo angino, nas boli ne le žrelo, ampak imamo tudi povišano telesno temperaturo, poveča se izločanje sline, se potimo, smo zaspani … Vsi ti znaki pa nakazujejo pot do pravega homeopatskega zdravila, ki ga homeopat izbere po načelu podobnosti. Bolniku bo torej pomagalo zdravilo, katerega učinki so najbolj podobni bolezenskim znakom.
K homeopatu po zdravila
Homeopatska zdravila so naravnega izvora in so večinoma zasnova na rastlinski, živalski ali mineralni osnovi. Na voljo so v obliki kroglic, kapljic, tablet, mazil, injekcij, svečk ali kapljic za oči. Najtežje pa je v množici številnih zelo podobnih homeopatskih zdravil izbrati pravega, zato je pomembno, da se pri tem obrnete na zdravnika ali specialista homeopatije. Ta bolnika pregleda in se po izčrpnem pogovoru z njim odloči za zdravilo, ki je zanj najprimernejše. Podobno kot klinična medicina namreč tudi homeopatija temelji na odgovorni strokovni preiskavi. Pri bolnikih z neozdravljivimi boleznimi pa homeopatsko zdravljenje deluje paliativno, kar pomeni, da pripomore k bolnikovem boljšem počutju in boljši kakovosti življenja.
Kako uživati homeopatska zdravila?
Homeopatska zdravila delujejo najbolje, če jih zaužijemo na prazen želodec. Vsaj pol ure po zaužitju se je priporočljivo izogibati hrani in pijači (razen vodi) ter cigaretam. Nekatere snovi namreč lahko delujejo na delovanje zdravila, še posebej pripravki s kofeinom, poprovo meto, mentolom, kamilico. Med jemanjem homeopatskih zdravil ne opuščajte zdravljenja s klasičnimi zdravili, če se o tem niste predhodno posvetovali s svojim zdravnikom. Ker so homeopatska zdravila zaradi posebnega načina izdelave občutljiva na izvore elektromagnetnega sevanja jih hranite stran od televizije, mobilnega telefona, mikrovalovne pečice in podobno. Hranite jih na suhem, hladnem prostoru, zaščitenim pred direktno sončno svetlobo in sevanjem. Kapljice po odprtju stekleničke lahko uporabljate še leto dni, kroglice in kapljice pa do datuma odtisnjenega na embalaži.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV