Vizita.si
Kivi vsebuje dvakrat več vitamina C kot pomaranča.

Zdravje

Spoznajte zdravilne učinke kivija

Katja Benčina
18. 02. 2014 08.59
11

S svojega jedilnika nikar ne izpuščajte kivija, ki ni samo izjemno okusen sadež, ampak tudi nadvse zdravilen. Spodnja dejstva vas bodo zagotovo prepričala.

Kivi ima približno isto raven kalija kot banane, a je kar pol manj kaloričen kot to tropsko sadje.
Kivi ima približno isto raven kalija kot banane, a je kar pol manj kaloričen kot to tropsko sadje. FOTO: iStockphoto
Zeleni sadež, ki izvira iz Kitajske, so sprva imenovali kitajska kosmulja. Ko so ga v začetku dvajsetega stoletja pripeljali na Novo Zelandijo, pa so ga tam poimenovali po ptiču kiviju. Rjava kosmata lupina sadeža jih je namreč spominjala na perje tega ptiča. Kivi je postal simbol te otoške države v južnem Pacifiku, kjer so se njegovih pozitivnih učinkov že dobro zavedali. Kivi je namreč eno najbolj hranljivih in zdravih živil, saj je v njem več vitaminov in mineralov na gram sadeža kot v večini drugega sadja.

Bogat z vitaminom C

Čeprav večina ljudi ob sadju, bogatem z vitaminom C, najprej pomisli na limone in pomaranče, pa bi si to asociacijo prej zaslužil kivi. V njem je namreč dvakrat več vitamina C kot v limoni ali pomaranči. Tako pravzaprav potrebujete le en kivi na dan, da telesu zagotovite dnevno potrebo po vitaminu C.

Kivi ima približno isto raven kalija kot banane, a je kar pol manj kaloričen kot to tropsko sadje.
Kivi ima približno isto raven kalija kot banane, a je kar pol manj kaloričen kot to tropsko sadje. FOTO: iStockphoto

Vsebuje tudi številne druge vitamine in minerale

Vitamin E

Za vso nizkokalorično hrano je precej nenavadno, da je bogat vir vitamina E, kaj šele za sadje. Pogosteje ga namreč najdemo v rastlinskem, sončničnem in olivnem olju, oreščkih, pšeničnih kalčkih, koruzi, soji … Vse to pa lahko nadomestite z nizko kaloričnim kivijem, če želite zagotoviti dnevni vnos vitamina E, ki je močan antioksidant in telo varuje pred srčno žilnimi boleznimi, aterosklerozo in neplodnostjo.

Folna kislina

Človeški organizem ne more sam proizvajati folne kisline, zato jo mora pridobiti s hrano. Eden od načinov je tudi, da uživate zeleni sadež. Ta je namreč bogat vir folne kisline, ki ima posebno vlogo pri hitrih celičnih delitvah, zato je pomembno, da je zaužijemo dovolj med in po nosečnosti. Plod namreč varuje pred nevrološkimi motnjami, saj pomaga pri pravilnem razvoju možganov, lobanje in hrbtenjače. Poleg tega preprečuje tudi srčno žilne bolezni, možgansko kap, raka, debelost, depresijo, izboljšuje spomin in lajša vročinske oblive v menopavzi.

Kalij

Kivi ima približno isto raven kalija kot banane, a je kar pol manj kaloričen kot to tropsko sadje. Poleg tega ima nizke vrednosti natrija, kar je še posebej priporočljivo za ohranjanje normalne ravni krvnega tlaka in tako varovanje srca in ožilja.

Kivi je dober vir karotenoidnih luteinov

Kivi ima visoko koncentracijo luteina, antioksidanta, ki preprečuje starostne bolezni oči. Tako preprečuje nastanek sive mrene, poleg tega pa preprečuje poškodbe DNK in zavira encime, ki pospešujejo rast tumorskih celic. Poleg luteina vsebuje tudi številne druge antioksidante.

Izboljša delovanje imunskega sistema

Zeleni sadež z vsemi zgoraj naštetimi zdravilnimi učinkovinami izboljšuje delovanje imunskega sistema in tako telo uspešno varuje telo pred vsakodnevnimi učinki stresa, izpostavljenosti različnim virusom in bakterijam. Prav zato naslednjič, ko boste v trgovini, nikar v svojo nakupovalno košarico ne pozabite uvrstiti tudi kivija, ki ga lahko uživate samega ali pa v sadni solati. Pa dober tek!

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587