Vizita.si
Kozmetika iz sivke je primerna za tiste, ki so občutljivi na kakršne koli sestavine v kremah, losijonih, milih.

Zdravje

Kraljica dišavnic, ki bo pregnala tudi komarje

Katja Benčina
01. 07. 2020 08.20
0

Sivko ali lavando pogosto imenujejo kar mediteranski čudež, saj ni namenjena le preganjanju moljev, temveč ima tudi številne blagodejne učinke na naše telo. Pridelovalka sivke na Krasu nam je izdala recept, kako lahko z lavando odganjamo celo nadležne komarje.

Prečudovita vijolična polja sivke niso le privilegij Provanse. Z njimi se lahko pohvalimo tudi na Krasu. Tam vse bolj prisegajo na sivko, saj ima ta opojna mediteranska dišavnica številne zdravilne učinke. ''Sivka je znana kot zelo pomirjujoča zdravilna rastlina. Veliko kliničnih študij dokazuje, da sivka deluje pomirjevalno na živčni sistem. Kar pomeni, da je zelo dobrodošla pri nespečnosti, pri raznih glavobolih, pri bolečinah v sklepih in mišicah, pri prebavnih motnjah, anksioznosti, nemirnosti in je odlično pomirjevalo tudi pri stresu,'' je pojasnila pridelovalka sivke Tanja Arandjelović. Pomaga že nekaj kapljic eteričnega olja, ki jih kapnete na blazino pred spanjem ali pa v izparilnik, ki ga položite v spalnico. Preko njega se bo vonj sivke razlegel po prostoru in vam pomagal pri pomiritvi pred spanjem. Pripravite si lahko tudi sivkino kopel ali čaj.
Kozmetika iz sivke je primerna za tiste, ki so občutljivi na kakršne koli sestavine v kremah, losijonih, milih.
Kozmetika iz sivke je primerna za tiste, ki so občutljivi na kakršne koli sestavine v kremah, losijonih, milih. FOTO: Katja Benčina

Priprava sivkinega čaja

Sivkin čaj še posebej pomaga ob težavah z nespečnostjo. Zvečer pred spanjem si pripravite topel napitek iz sivkinih cvetov, ki vas bo zazibal v trden spanec. ''Uporabimo eno žličko posušenih sivkinih cvetov. Ko je voda prevrela, pokrijete za 3 minute in popijete. To je odlično naravno zdravilo za dober spanec,'' pove Tanja Arandjelović. Sivka je tudi začimba, ki jo lahko uporabljamo v kulinariki. Dodajamo jo k omakam, solatam, ribam ali mesu, iz nje lahko pripravimo sladice, piškote in sivkin sirup. Sirup se pripravlja podobno kot bezgov sirup, kjer pa je pomembno, da uporabimo pravo sivko. ''Torej ne lavandin, ampak lavando. Za kulinariko uporabljamo predvsem lavando - pravo sivko,'' pojasni strokovnjakinja.

Pomirja kožo

Ta prijetna dišavnica pa blagodejno deluje tudi na kožo, saj jo pomirja. Sivkino eterično olje velja za edino eterično olje, ki ga lahko neposredno nanesete na kožo. ''Sivkino eterično olje sivke je eno redkih olj, ki ga lahko apliciramo direktno na kožo nerazdrečeno in v tem je njegova prednost. Odlično je v masažnih mešanicah za sklepne težave in težave z mišicami. Kozmetika iz sivke pa je odlična za tiste ljudi, ki so drugače občutljivi na kakršne koli kemične sestavine v kremah, losijonih ali drugih pripravkih,'' pove Tanja Arandjelović.

Poleg tega jo lahko uporabite tudi za blaženje lažjih opeklin, saj kožo pomiri, hkrati pa iz nje pripravite tudi sredstvo proti komarjem. Sivka namreč ne preganja le moljev, a tudi vse ostale insekte. Pripravek za odganjanje komarjev si lahko pripravite kar sami. ''Na 50 ml destilirane vode damo 10 kapljic eteričnega olja. Zapremo razpršilko, premešamo in razpršimo po koži. Na ta način smo varni pred komarji. Pripravek pa tudi pomiri kožo, če smo si jo preveč opekli,'' še razkrije pridelovalka sivke.

Uporaba eteričnega olja pa ni primerna za otroke, nosečnice in doječe matere. Sivka je namreč kraljica dišavnic in tako izjemno močen vonj, ki je lahko zanje moteč.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662