Vizita.si
Prepogost občutek žalosti naj bi oteževal delovanje dihal.

Duševno zdravje

Lahko zbolite zaradi svojih čustev?

L.E.
07. 12. 2011 08.11
2

Med ljudmi je razširjeno mnenje, da lahko, če se preveč jeziš, si vedno v skrbeh ali žalosten, tudi zboliš. Je to res? Kako čustva vplivajo na naše telo?

Prepogost občutek žalosti naj bi oteževal delovanje dihal.
Prepogost občutek žalosti naj bi oteževal delovanje dihal.FOTO: iStockphoto

Kitajska tradicionalna medicina verjame, da so določena čustva povezana z določenimi deli telesa. Preverite, kako naj bi po njihovem mnenju različno počutje vplivalo na vaše telo, ter se prepričajte, ali ste takšen vpliv morda celo že doživeli.

Veselje

Občutek sreče naj bi bil povezan s srcem. Ko se nečesa zelo razveselimo, prične naše srce močneje delati, zaradi česar lahko občutimo tudi neprijetne stranske učinke: vznemirjenost, nespečnost, višjo telesno temperaturo in hitrejše razbijanje srca.

Strah vpliva na delovanje ledvic.
Strah vpliva na delovanje ledvic. FOTO: iStockphoto

Gnev

Gnev je zelo huda jeza, ob kateri se počutimo še nervozni, užaljeni, celo frustrirani. Kitajci so prepričani, da je takšno občutenje povezano z jetri in žolčnikom. Ko smo tako jezni, imamo posledično manj energije, glavobole, vrtoglavico in previsok krvni tlak.

Tesnoba

Tesnoba je posledica pretirane skrbi. Vpliva lahko na pljuča in črevesje. Ko se počuti tesnobno, ima oseba manj enegije ter se hitreje zadiha, v njenem črevesju pa prihaja do vnetij in nastanka čirov. Ko nas skrbi, imamo pogosto prebavne težave.

Žalost

Žalost ne povzroči le nastanka solz, zaradi nje pljuča ne delujejo več tako harmonično, kot bi morala, krvni obtok pa zastaja. Zaradi žalosti naj bi imeli več možnosti, da zbolimo za respiratorno boleznijo.

Melanholija

Melanholija je malo bolj zamišljeno stanje kot žalost. Zanjo je značilna tudi skrb. Povzročila naj bi težave z vranico, ki imajo lahko za posledico utrujenost, brezvoljnost ter slabšo sposobnost osredotočanja.

Strah

Strah oteži delovanje ledvic, zaradi česar se lahko zgodi, da oseba ne more zadržati urina. Močan strah naj bi predstavljal zelo stresno situacijo za ledvice in mehur.

Šok

Nenadno presenečenje, ki po navadi ni prijetno, za kratek čas negativno vpliva na srce. Če traja dlje časa, pa vpliva celo na pravilno delovanje ledvic.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574