Zapisana načela naturopatije najdemo že okoli 400 let pred našim štetjem, in sicer iz časa Hipokrata. Dejanska načela, kot jih poznamo danes, pa so se uveljavila šele v drugi polovici 19. stoletja v Evropi. Naturopati imajo pogosto klasično medicinsko izobrazbo in delujejo z roko v roki z uradno medicino, četudi je na tem mestu treba poudariti, da sta sama ideologija in ozadje naturopatije velikokrat v konfliktu z tradicionalno medicino oz. njenimi metodološkimi in na dokazih utemeljenih pristopih.
Kakšna so osnovna načela naturopatije?
Poznali naj bi šest osnovnih načel naturopatije, ki so bojda povzeti po Hipokratovi šoli.
- Prvo načelo je načelo zdravilne moči narave: Naturopati temeljijo in delujejo na predpostavki, da ima naše telo dovolj svoje energije za ozdravitev z notranjo močjo. Najti moramo le ravnovesje med telesom, umom in duhom.
- Drugo načelo pravi, da moramo ugotoviti in ozdraviti vzrok, ne zgolj posledic: s postavitvijo pravega vzroka in posledično postavitve prave diagnoze, lahko ozdravimo. Naturopati, za razliko od tradicionalne posledice, iščejo vzroke nastanka bolezni in ne blažijo le simptomov.
- Tretje načelo je načelo ne škodovanja: naturopati pazijo, da ne ignorirajo starih simptomov ter s tem ne odpirajo poti novim.
- Četrto načelo zagovarja celostno zdravljenje: naturopatija človeka zdravi celostno. Naturopati ljudi gledajo z vidika čustvene, fizične, mentalne in duhovne sfere, ne zgolj fizične.
- Peto načelo govori, da je naturopat učitelj, ne zdravilec: naturopati bolnika učijo, da sam prevzame odgovornost za svoje zdravje s tem, ko ga učijo zdravega življenja, pravilne prehrane in gibanja.
- Šesto načelo zagovarja preventivo: zadnje, a glavno načelo naturopatije. Naturopati izkušnje in učenje o zdravju prenašajo na bolnike, da bi ti dosegli zdravo in srečno življenje. Pri tem velja princip: boljše preventiva kot kurativa.
Sama naturopatija govori o tem, da je naše telo samo po sebi v naravi v ravnovesju. Zaradi nezdravega življenja, nezdrave prehrane, pomanjkanja spanca, pomanjkanja gibanja, svežega zraka, prevelike količine stresa in ostalega, pa velikokrat lahko pride do neravnovesja, ki se na dolgi rok izrazi kot bolezen. Pri naturopatskem zdravljenju se uporabljajo različne terapevtske metode, ki sodijo v sklop alternativne medicine: akupresura, akupunktura, homeopatija, hidroterapija, masaže, diete, fitoterapija in ostalo. Samo zdravljenje se uporablja za zdravljenje najrazličnejših težav: od alergij, astme, bolečin v križu, menstrualnih bolečin, kronične utrujenosti in mnogo več.
Kako deluje naturopatija?
Cilj naturopatske medicine je, kot že rečeno, celostno zdravljenje – to pomeni duha, telesa in duše. Njegov cilj je ozdraviti temeljne vzroke bolezni – ne le zaustaviti simptomov. Naturopatski zdravnik lahko porabi eno do dve uri, da vas zgolj pregleda. Vprašal bo o vaši zgodovini zdravja, stopnji stresa in življenjskih navadah. Lahko naroči tudi laboratorijske teste. Potem bo običajno razpravljal o vašem osebnem zdravstvenem načrtu. Poleg naturopatskega zdravljenja lahko uporabljajo dopolnilno in komplementarno medicino, kot so homeopatija, zeliščna zdravila in akupunktura. Za ustvarjanje ravnovesja v telesu lahko uporabljajo tudi dotik, na primer masažo in pritisk. To se imenuje naturopatska manipulativna terapija.
Nikakor naturopatskega zdravljenja ne uporabljajte, ko gre za nujne primere ali težave, ki zahtevajo obisk bolnišnice, kot je na primer večja operacija. Prav tako se ne sme uporabljati namesto običajne medicine za resne bolezni, kot so rak in bolezni srca.
Nam lahko naturopatsko zdravljenje škoduje?
Nekaj naturopatskih zdravljenj ima znane neželene učinke in tveganja. Nekateri dodatki (vitaminski in zeliščni) lahko vplivajo na zdravila na recept. V velikih odmerkih lahko nekateri vitamini povečajo tveganje za določene bolezni. O jemanju le-teh se vedno posvetujte tako s svojim osebnim zdravnikom kot tudi z vašim izbranim naturopatom. Povejte svojemu zdravniku, če razmišljate o naturopatiji. Lahko poskrbi, da je zdravljenje varno in ne bo vplivalo na katero koli drugo zdravilo, ki ga jemljete. Zaradi naturopatskega zdravila ne smete ustaviti ali odložiti običajne zdravstvene oskrbe!
Za kaj se navadno uporablja?
Naturopatija je idealna možnost za ljudi, ki si s tradicionalno medicino morda ne morejo olajšati kroničnih bolečin. V nekaterih primerih lahko za zdravljenje bolezni uporabite konvencionalno in naturopatsko zdravilo. Naturopatska zdravila lahko na primer pomagajo omiliti neželene učinke kemoterapije. Ampak ne pozabite obvestiti svojega običajnega zdravnika o kakršnih koli naturopatskih zdravljenjih, na katerih ste.
Naturopatsko zdravljenje navadno ni prvi človekov vir zdravstvenega varstva. Ljudje pogosto iščejo naturopatska zdravila, kadar tradicionalna ali druga dopolnilna zdravljenja niso učinkovita.
Naturopati delujejo na bolj osebni ravni in porabijo več časa za pokrivanje individualnih potreb. Ustvarijo načrte zdravljenja, ki upoštevajo vse vidike osebe. Naturopatija je lahko koristna skupaj s sodobno medicino in mnogi pravijo, da te metode omogočajo telesu, da aktivira mehanizme samozdravljenja.
Vsekakor v svojem bistvu ni škodljiva. Zavzema se za holistično in celostno gledanje osebe ter zajema vse potrebne aspekte za zdravljenje. Tradicionalna medicina namreč prepogosto gleda na človeka zgolj kot na fizično bitje, zanemarja pa duševni in duhovni aspekt. A bodite pri izbiri naturopatov previdni, posvetujte se s strokovnjaki in izberite takšnega, ki mu boste lahko zaupali. Nikakor in nikoli pa pri resnih bolezni ne odklanjajte uradnega zdravljenja!
Alternativa
Uporabljeni viri: WebMD / medicalnewstoday / wikipedija
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV