Navadni lapuh – njegovo latinsko ime je Tussilago farfara – spada v družino Asteraceae. To je zelo razširjena vrsta, ki raste po vsej Evropi ter v večjem delu zahodne Azije in severne Afrike. Navadni lapuh se že stoletja uporablja za zdravljenje kašlja, od tod tudi latinsko ime rodu (tussis - kašelj).
Uporabljata se cvet (Farfarae flos) in list (Farfarae folium). Je trajnica, ki lahko zraste do 30 cm. Spodnja stran lista je vedno siva in dlakava. Cveti zelo zgodaj, navadno februarja, in je eden prvih spomladanskih cvetov. Liste nabiramo maja in junija, cvetove pa od februarja do aprila.
Zdravilne sestavine navadnega lapuha
Ta rastlina vsebuje veliko število različnih kemičnih sestavin. Identificiranih je več kot 150 komponent, kot so:
◾kisli polisaharidi (do 10 %, ki s hidrolizo dajo 30 % fruktoze in 15 % glukoze),
◾ogljikovi hidrati (sluz, inulin),
◾flavonoidi (flavonoli-kvercetin, kaempferol),
◾tanini (do 17 %),
◾grenke snovi,
◾holin,
◾parafin,
◾fitosteroli (sitosterol, stigmasterol, taraksasterol),
◾triterpeni (amirin),
◾seskviterpeni (tusilagon) in
◾eterična olja.
Posebno pozornost pa pritegnejo tudi pirolizidinski alkaloidi (senkirkin, senecionin, tusilagin), ki v telesu povzročajo toksične reakcije. Cvetovi vsebujejo majhno količino sluznih polisaharidov in ne vsebujejo pirolizidinskih alkaloidov.
Zdravstvena uporaba
Navadni lapuh so v starih civilizacijah uporabljali proti kašlju. V fitoterapiji se še danes uporablja proti kašlju, pa tudi pri astmi, bronhitisu, laringitisu in oslovskem kašlju. Zdravstvena uporaba je odvisna od lokacije, kjer raste rastlina, in dela rastline, ki se uporablja.
Uporaba je vseeno vprašljiva
Ko so raziskovalci izolirali pirolizidinska alkaloida senkirkin in tusilagin, ki imata hepatotoksične, genotoksične in karcinogene učinke, so se pojavile polemike o uporabi listov.
Farmakološko delovanje
Študije na živalih so pokazale antibakterijske in protivnetne učinke ter stimulativne učinke na dihalni in srčno-žilni sistem. Najnovejše raziskave so pokazale antioksidativni učinek in ugodne učinke na imunski sistem, sladkorno bolezen in bolezni srca in ožilja. Za vse te indikacije pa, poudarjamo, bi bile potrebne dodatne raziskave.
Stranski učinki
Ni dokumentiranih stranskih učinkov, vendar so študije na živalih pokazale, da je dolgotrajno uživanje svežega čaja te rastline v visokih koncentracijah hepatotoksično (tumorji, lezije) zaradi vsebnosti alkaloidov. Največ alkaloidov imajo cvetovi tik pred cvetenjem, njihova vsebnost pa se s sušenjem zmanjša.
V zadnjem času je navadni lapuh postal nepriljubljen predvsem zaradi prisotnosti alkaloidov, ki lahko škodljivo vplivajo na jetra (pirolizidinski alkaloidi). Njihova raven se lahko precej razlikuje glede na kraj nabiranja – ameriške in azijske različice te rastline jih običajno vsebujejo več. Zato se večina ljudi tej rastlini danes raje izogiba.
Med nosečnostjo in dojenjem je potrebna posebna previdnost in v teh stanjih uporaba nikakor ni priporočljiva.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV