Vizita.si
Propolis

Alternativa

Propolis za grlo, krepitev imunosti, celjenje ran ...

N.R.A.
20. 01. 2021 06.00
0

Propolis je za mnoge najljubši 'čudež' narave, ne glede na to, ali ga uporabljamo v obliki kapljic ali razpršilu. Koristen je za grlo, herpes ali ko se porežemo. Propolis je naravna učinkovita zaščita zdravja ustne votline, zgornjih dihal, želodca, debelega črevesa in še mnogo drugega.

Tradicija uporabe čebeljih pridelkov je dolga; med, matični mleček in propolis v ljudski medicini. V hladnejšem vremenu so nam pogosto v neizmerno pomoč. Propolis je koristen za otroke in odrasle, rekonvalescente in športnike. Njegova uporaba je še posebej enostavna. Naši stari starši so ga 'postavili na kocko sladkorja' na staromoden način, medtem ko je sprej s propolisom najljubši pri mlajših generacijah. 

4 stvari, ki veljajo za eliksir zdravja
Preberi še
4 stvari, ki veljajo za eliksir zdravja

Osnovna funkcija propolisa

Propolis je trden čebelji izdelek, pridobljen s predelavo rastlinskega nektarja. Ima prijeten aromatičen vonj in je rumeno-zelene do temno rjave barve. Uporablja se za gradnjo in 'varjenje' različnih razpok v panju, kar ustvarja zaščito pred neželenimi mikroorganizmi, vetrom in podobnim. V panju ohranja potrebno vlago in je material za balzamiranje različnih žuželk, ki v čebelji panj vstopijo kot 'nepovabljeni gostje'. Že beseda 'propolis' opisuje njegov zaščitni učinek na čebele in njihove panje. Grška beseda 'pro' namreč pomeni 'pred', 'polis' pa 'mesto', zato bi v prostem prevodu lahko rekli, da je propolis 'varuh čebeljega mesta'.

Propolis
PropolisFOTO: Dreamstime

Sestava propolisa

Sestava propolisa ni konstantna, ampak je odvisna od vrste in sorte rastlin, ki jih obiščejo čebele, sezone, podnebnih (ne) pogojev in še česa. Njegove glavne sestavine so vosek, cvetni prah in smola, obstajajo pa še različne aktivne snovi, od katerih jih je do danes izoliranih več kot 300.

Antibiotični učinki propolisa so povezani s prisotnostjo in sinergijskim delovanjem številnih fitokemikalij, kot so flavonoidi, fenolne kisline in njihovi estri, diterpeni, naringin in hidroksiflavoni, imenovani galangin, z močnim antioksidativnim učinkom. Vsekakor je treba omeniti prisotnost aminokislin, vitaminov B1, B2, B6, C in E ter mineralov.

Propolis za grlo, krepitev imunosti, celjenje ran ...

Propolis se v ljudski medicini uporablja že v prazgodovini. Poznali so ga ljudstva starega Egipta, Mezopotamije, Grčije in Rima. Njegova najpogostejša uporaba je krepitev imunosti, celjenje ran, zdravljenje glivičnih in ustnih bolezni, vnetih grl itd. Argentinski čebelarji so že pred stoletji žvečili surovi propolis proti prehladu, lokalni pastirji pa mešanico propolisa, medu in mleka za zdravo in boljšo prebavo. Danes je propolis sestavina mnogih zdravil brez recepta, prehranskih dopolnil in prehrambnih izdelkov s posebnimi lastnostmi in učinki, imenovanimi funkcionalna hrana.

Propolis
PropolisFOTO: Dreamstime

V zadnjih desetletjih propolis vzbuja vse večje zanimanje znanstvenikov, dokazana pa je njegova učinkovitost proti bakterijam, virusom herpesa in gripe, kožnim glivičnim boleznim in protozojem. Propolis kaže protivnetne in rakave učinke ter ima zaščitni učinek proti raku želodca in debelega črevesa.

Antibiotske lastnosti propolisa so še posebej cenjene danes, ko je vse bolj opazna odpornost patogenih bakterij na antibiotike in stranski učinki njihove uporabe niso zanemarljivi.

Propolis za zdravje ustne votline in zob

Propolis izjemno pozitivno vpliva na zdravje ustne votline, dlesni in zob. Proti neprijetnim ranicam se pogosto borimo s propolisom. Če dvakrat ali trikrat na dan kapnemo kapljico propolisa na rano, se bo hitreje zacelila.

Povzeto po adiva.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574