Vizita.si
Buča hokaido izvira iz Japonske in je bogat vir lutaina, ki varuje vid pred nevarnimi UV-žarki.

Bilke

Z bučo hokaido do boljšega vida

Katja Benčina
22. 08. 2011 13.02
0

V teh sončnih dneh je naše oči dobro zaščititi s kakovostnimi sončnimi očali, saj škodljivi UV-žarki, ki jih je v teh dneh na pretek, povečujejo tveganja za bolezni oči. Ne le z očali, zdravje oči lahko ohranjate tudi z bučo hokaido, ki je vse bolj priljubljena tudi pri nas.

Buča hokaido izvira iz Japonske in je bogat vir lutaina, ki varuje vid pred nevarnimi UV-žarki.
Buča hokaido izvira iz Japonske in je bogat vir lutaina, ki varuje vid pred nevarnimi UV-žarki.FOTO: iStockphoto
Oranžno rdeča buča hokaido, ki izvira iz Japonske z otoka Hokaido, je bogat vir lutaina – betakarotena, ki preprečuje nastanek sive mrene, glavkoma, katarakte, makularne degeneracije in drugih bolezni oči. Očesna leča je namreč del očesa, ki je najbolj podvržen boleznim, saj je v 98 odstotkih sestavljena iz beljakovin, ki jih prosti radikali radi poškodujejo. To lahko preprečimo z uživanjem zelenjave, ki vsebuje betakarotene, saj encimi v telesu tega spreminjajo v vitamin A, ki je antioksidant in preprečuje poškodbe prostih radikalov v telesu. Betakarotene najdete v špinači, korenju in ohrovtu, bogat vir le-teh pa je tudi buča hokaido.

Ne le da betakaroteni varujejo vid, za uživanje so v teh dneh še posebej primerni, ker povečajo še količino pigmenta v koži in vas varujejo pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov, hkrati pa dlje časa ohranjajo zagorelost kože in to naredijo bolj mehko in zdravo. Ti so pomembni še za tvorbo močnih kosti in zob, varujejo sluznico grla, pljuč mehurja, ledvic in prebavnega traku. Sicer je buča hokaido bogata še z vlakninami in drugimi vitamini ter minerali. Med njimi ima največ vitamina C in kalija, zaradi česar preprečuje arterosklerozo in druge bolezni ven, ki lahko vodijo do srčne kapi ali zastoja. Ima še diuretične lastnosti in pospešuje izločanje urina, tako je sok buče izjemno primeren za tiste, ki imajo sečne težave. Ker ureja prebavo, so primerne za odpravljanje otroške driske, ki jo lahko zdravite z nastrgano ali pečeno bučo. Uživajo jo tudi bolniki z luskavico, sladkorno boleznijo in povečano prostato. Kljub visoki hranilni vrednosti ta nima veliko kalorij in ne vsebuje nasičenih maščob, zaradi česar je primerna za vse, ki želijo shujšati.

Semena buč

Zrela in posušena semena buče hokaido ali drugih buč so v ljudskem zdravilstvu pogosto uporabljali za odpravljanje črevesnih parazitov, kot so trakulje, gliste in amebe. Bučna semena zdravijo še revmo, protin, vnetja sečil, ledvic, žolča in povečano prostato. Ugoden vpliv imajo tudi na mehur in zdravijo inkontinenco, primerne so tudi za doječe matere, saj spodbujajo nastanek mleka. Proti črevesnim zajedavcem jemo oluščena in stolčena semena z medom, pri čemer lahko odrasli zaužijejo 400 gramov tega zdravila dnevno, otroci pa od 50 do 250 gramov.

Številne zdravilne lastnosti buče hokaido so vas zagotovo prepričale, da letos s svojega jedilnika ne boste izpustili te ali katere druge vrste buč. Najboljše bodo v obliki juhe, kompota, soka, skuhane ali pečene na žaru. Pa dober tek!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650