Shiatsu terapevt je usposobljen za prepoznavanje vzorcev disharmonije v telesu, še preden se pojavijo njeni fizični znaki. Preproste, a subtilne spremembe kažejo na neravnovesje, ki lahko samostojno napreduje do točke, ko se pojavijo simptomi. Ravnotežje je mogoče obnoviti s pravilno oceno in rednimi sejansami shiatsuja. Izvajalci shiatsu terapije lahko ponudijo tudi priporočila glede življenjskega sloga in dejavnosti. Ta terapija spada med oblike alternativnega zdravljenja in komplementarne medicine.
Kako poteka terapija?
Na začetku seje izvajalec oceni stranko, da ugotovi vzorce neravnovesja, ki so lahko v telesu prisotni. Pomembno je oceniti 'stanje či' (energije či), da lahko izvajalec stranki omogoči najučinkovitejšo terapevtsko seanso. Nato terapevt oblikuje načrt, ki bo stranki zagotovil največjo terapevtsko korist glede na njene individualne potrebe.
Pri shiatsu masaži vratu in ramen terapevt uporablja različne ročne tehnike, vključno s pritiskom, gnetenjem, pomirjanjem, tapkanjem in raztezanjem za dostop do vitalnega telesa či. Če je raven energije pri stranki nizka ali je primanjkuje, izvajalec uporablja posebne tehnike za izboljšanje in vitalizacijo energije. Kadar je stranka preobremenjena ali tesnobna, izvajalec uporablja tehnike za razprševanje 'odvečne' energije. Na ta način se regulira či.
Shiatsu je japonska primarna manualna terapija, zato v japonskih revijah nenehno objavljajo raziskave o njej. Treba je poudariti, da ta terapija, kot že omenjeno, spada med alternativne oblike zdravljenja in da je tako naša tradicionalna medicina v svetovnem merilu še ni priznala, četudi je že priznana na Japonskem. Čeprav ima shiatsu korenine v tradicionalni kitajski medicini, ga danes pogosto uporabljajo po vsem svetu. Obstaja tudi nešteto pripomočkov, kot so masažni stoli, pripomočki za masažo hrbta in vratu ter blazine, ki naj bi simulirale in dodatno pripomogle k učinkom shiatsu terapije.
Pri izvajanju shiatsuja terapevti neprekinjeno pritiskajo s palci, preostalimi prsti in/ali dlanmi. Prstne blazinice uporabljajo za pritisk in na vsaki točki se običajno zadržijo od dveh do osmih sekund. V nekaterih primerih so lahko točke, stimulirane med masažo, občutljive, vendar ne sme biti bolečine. Ljudje te nežne pritike pogosto opisujejo kot 'dobro bolečino'. Shiatsu običajno izvajamo na nizki masažni mizi ali na preprogi na tleh. Čeprav je zaporedje pogosto podobno kot pri drugih vrstah masaže, masažnega olja ne uporabljamo, zato ga običajno izvajamo s stranko, ki je popolnoma oblečena v ohlapna, udobna oblačila.
Zakaj se uporablja shiatsu?
Shiatsu se pogosto uporablja za zmanjšanje stresa in zaščito pred zdravstvenimi težavami, povezanimi s stresom. Poleg tega naj bi shiatsu spodbujal zdravljenje stanj, kot so anksioznost, artritis, bolečine v hrbtu, zaprtje, glavobol, nespečnost, menstrualne težave, bolečine v vratu in ramenih, predmenstrualni sindrom, išias in denimo težave s sinusi. Shiatsu naj bi tudi povečeval energijo ter spodbujal okrevanje po poškodbah in prebavni sistem.
Varnost in neželeni učinki
Shiatsu terapija načeloma velja za popolnoma varno, če jo seveda izvaja usposobljen strokovnjak. Vseeno pa tudi profesionalci opozarjajo, da morajo biti nekateri posamezniki pri tej terapiji previdni, se ji povsem izogniti ali pa se pred samo seanso posvetovati s svojim osebnim zdravnikom. To so:
– nosečnice,
– bolniki, ki so bili pred kratkim na kemoterapiji ali obsevanju,
– ljudje z osteoporozo, srčnimi boleznimi in motnjami strjevanja krvi.
Shiatsu se ne sme izvajati neposredno na modricah, vneti koži, nezaceljenih ranah, tumorjih, trebušni kili ali območju nedavnih zlomov.
Tej terapiji se je dobro izogniti takoj po operaciji, hkrati pa ni priporočljiva za ljudi z nalezljivimi kožnimi boleznimi, izpuščaji ali odprtimi ranami.
Alternativa
Vir: Verywellhealth in Takingcharge.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV