Vizita.si
Bor

Alternativa

Izvrstni domači sirupi za suh kašelj

N.R.A.
06. 04. 2022 05.00
0

Suh kašelj, simptom, ki pogosto spremlja okužbe dihal, je lahko zelo neprijeten in naporen za bolnike. Za samopomoč in zdravljenje se najpogosteje uporabljajo naravni sirupi, po potrebi pa seveda tudi zdravila.

Kašelj je simptom, ki se najpogosteje pojavi pri okužbah dihal, prehladu in gripi, lahko pa je tudi simptom resnejših bolezni, zaradi katerih morate poiskati zdravniško pomoč in raziskati vzrok. Pri produktivnem kašlju, ki ga spremlja nastajanje goste sluzi, je cilj zdravljenja pomoč telesu pri izločanju kašlja in s tem očiščenje dihalne poti. Pri suhem kašlju pa je seveda težava malo drugačna. 

Brezčasna domača zdravila
Preberi še
Brezčasna domača zdravila

Suhega kašlja ne spremlja nastajanje sluzi, zato je lahko zelo neprijeten, dražeč in vodi v izčrpanost pacienta. Za obe vrsti kašlja obstajajo pripravki, ki jih lahko uporabljamo pri samozdravljenju, in ker je zdravljenje različno, je pomembno prepoznati simptome in vrsto kašlja. 

Bolnikom z diagnozo bolezni, povezanih s kašljem, ne bi smeli priporočiti samozdravljenja, ampak jih napotiti k zdravniku. Zato se, če ne veste, od kod kašelj izvira, vedno posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.

Zdravljenje suhega kašlja

Zdravila, ki se uporabljajo za suh kašelj, imenujemo antitusiki. Kašelj pomirjajo z zmanjšanjem ali blokiranjem refleksa kašlja, ne da bi vplivali na sam vzrok kašlja.

Trpotec
Trpotec FOTO: Shutterstock

Za lajšanje suhega kašlja se tradicionalno uporabljajo naravni antitusiki, torej zeliščni sirupi. Najpogosteje so iz trpotca, islandskega lišaja ali pa, kot bomo lahko videli, drugih sestavin. Nekateri zeliščni sirupi delujejo tudi tako, da pomirjajo suh, dražeč kašelj in pomagajo pri kašljanju. Uporabljajo jih lahko tudi otroci: islandski lišaj pri dopolnjenem enem letu in trpotec pri štirih letih. Zeliščni antitusivni sirupi so varni za uporabo in nimajo neželenih učinkov, zaradi možnega učinka na absorpcijo drugih zdravil pa je priporočljivo, da jih jemljete v razmaku dveh ur. Zaradi pomanjkanja raziskav njihova uporaba ni priporočljiva za nosečnice in doječe matere.

Naravni antitusiki: zeliščni sirupi

Trpotec je najbolj znan zeliščni sirup proti kašlju. Njegova sluz, ki obdaja sluznice žrela, ustvarja zaščitni sloj in tako mehansko preprečuje dražeč kašelj, poveča izločanje sluzi in izkašljevanje ter blaži vnetja sluznice ustne votline in žrela.

Islandski lišaj vsebuje velike količine rastlinske sluzi, ki ščiti in vlaži sluznico ust in žrela ter tako zavira refleks kašlja, deluje pa tudi na vneto grlo in hripavost, ker ima protivnetne lastnosti.

Metin sirup
Metin sirupFOTO: Shutterstock

Pripravki na osnovi bršljana pomagajo pri obeh vrstah kašlja. Uporabljajo se večinoma za suh, dražeč kašelj, ki izčrpava telo, tako da lokalno spodbujajo nastajanje bronhialnih sluznic, ne da bi vplivali na center za kašelj v možganih in s tem blažili kašelj. Pri produktivnem kašlju razredčijo nakopičeno sekrecijo in tako olajšajo izkašljevanje.

Medeni sirupi se uporabljajo tudi kot sirupi proti kašlju, običajno vsebujejo dodatek zeliščnih izvlečkov, odvisno od vrste kašlja (timijan, beli slez, jeglič, trpotec ...) in drugih izdelkov iz medu (propolis, matični mleček), kar še poveča učinek.

Poleg zeliščnih sirupov in zdravil brez recepta se priporočajo ukrepi, ki lahko pomagajo pri kašlju, kot so povečan vnos tekočine (vroč čaj z medom in limono), prezračevanje in vlaženje prostora, opustitev kajenja ... Kašelj lahko traja dolgo, tudi do nekaj tednov, in če se s samozdravljenjem ne izboljša, je treba poiskati zdravniško pomoč.

Povzeto po Adiva.hr. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650