Vizita.si
shiatsu terapija

Bilke

VIDEO: S siatsu terapijo do zdravja

Bilka Baloh
13. 05. 2010 13.10
0

Izraz shiatsu se je na Japonskem prvič pojavil v začetku 20. stoletja. Sama masažna tehnika je bila na Japonskem poznana že veliko prej. Sredi petdesetih let je japonska vlada shiatsu priznala kot legitimno terapevtsko metodo.

Shiatsu tretma zajema različne tehnike, kot so raztegi, pritiski s prsti, zadržanja in prenos teže telesa na določene predele klienta.
Shiatsu tretma zajema različne tehnike, kot so raztegi, pritiski s prsti, zadržanja in prenos teže telesa na določene predele klienta.FOTO: osebni arhiv

Kaj je shiatsu?

Shiatsu je terapija, pri kateri je intuicija močno povezana z globokim razumevanjem enotnosti telesa in duha človeka. Razvila se je na Japonskem iz sinteze tradicionalne kitajske medicine in zahodnega razumevanja človeškega telesa. Zdravljenje je osredotočeno na določene energetske kanale oziroma meridiane, ki predstavljajo tokove fine telesne energije – 'ki'. Ki je življenjska moč, energija, ki ohranja in omogoča aktivnost telesa in duha. „Ki“ je japonski izraz, „či“ je kitajski, indijci temu pravijo „prana“, pri nas na zahodu je to „življenjska energija“. Mistiki pa tej energiji rečejo življenjski tok, dih, napolnjen s svetim duhom. Različni izrazi so po svetu za energijo, ki kroži po našem telesu in ki jo s pomočjo shiatsu terapije terapevt uravnoteži. Ta vpliva na boljše počutje, gibljivost, imunsko odpornost, izboljša okrevanje po različnih boleznih in ima še številne druge pozitivne učinke na telo.

Potek terapije

Metka Fonda (66) : Shiatsu tretmaji mi omogočajo večjo gibljivost, živahnost preko tedna in s tem si omogočam izpolnjevati svoje želje. Počutim se v ravotežju in sem lahko v duhu časa z otroki, mladostniki in ostarelimi. Pomembno pri shiatsu je to, da si po tretmajih umirjen in zadovoljen sam s seboj.

Terapevt Jani Golobič nam je razložil, da se običajni tretma prične na trebušni votlini ali hari. Tretma zajema različne tehnike, kot so raztegi, zadržanja in prenos teže telesa na določene predele klienta, s čimer se izboljšajo energijski tok, cirkulacija krvi in limfe, gibljivost ter telesna drža. Terapevt pri izvajanju pritiska na določena mesta na telesu in pri tem uporablja svoje dlani, palce, podlahti ter kolena. Pri tem klient leži ali sedi v različnih položajih na mehki blazini na tleh, oblečen v udobna oblačila. S tem želijo shiatsu terapevti izkazati spoštovanje do svojih klientov in etičen pristop do človeka. Moč in ravnovesje cirkulacije Ki-ja se v našem telesu kažeta v vitalnosti, ki je osnova za zdravje. Kadar se energija normalno pretaka, je telo v ravnovesju, kadar pa so energijske poti blokirane, telo zboli. Shiatsu je zelo učinkovit pri okrevanju po daljših boleznih, kroničnih težavah in kot spodbuda splošni vitalnosti.

Terapevt Jani Golobič se s shiatsu terapijami ukvarja že več kot deset let.
Terapevt Jani Golobič se s shiatsu terapijami ukvarja že več kot deset let.FOTO: osebni arhiv

Različni pristopi in terapije

Kot najrazličnejše masažne tehnike se tudi shiatsu neprestano gradi in dopolnjuje. Pristopi so različni od terapevta do terapevta. Ena izmed tehnik se imenuje SEIKI SOHO in bo v kratkem predstavljena tudi v Sloveniji pod vodstvom priznanega terapevta Frans Copersa. Z lebdenjem nad trebušno votlino ali haro in predhodnim pogovorom s svojo stranko Jani Golobič ugotavlja trenutno energetsko stanje svojih klientov. Razlika v temperaturi nad trebušno votlino, ki jo začuti pod rokami, mu pove v kakšnem energetskem stanju je njegov klient. Šele potem se odloči, kako bo nadaljeval s terapijo.  Med samo izvedbo mora paziti tudi na njegovo gibljivost, saj so nekatere rotacije lahko tudi boleče. Telo se med terapijo postavlja v ravnotežje in se stabilizira. Da bi prišlo do prvih odzivov, je treba narediti vsaj nekaj tretmajev, vse pa je odvisno od občutljivosti vsakega posameznika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662