Proti stresu in debelosti
Čeprav stres in debelost nista nič novega, je povezava med njima izjemno pomembna. Stres naj bi namreč vplival na debelost, debelost na razvoj bolezni in zdravstvenih težav, te pa na vedno večje število smrti. Zdravljenje stresa, nižanje stresnega hormona kortizola v organizmu, bi tako lahko bistveno pripomoglo k boljšemu splošnemu zdravju ljudi. Eden od dokazanih načinov, kako zmanjšati stres, je z derivati iz lubja magnolije. Ekstrakt magnolije v kitajski medicini že dolgo uporabljajo za zdravljenje čustvenih in prebavnih težav, sedaj pa je znanost to učinkovitost tudi potrdila. Znanstveniki so namreč odkrili, da se v magnoliji nahajata dve pomembni sestavini – honokiol in magnolol –, ki zmanjšujeta stres in anksioznost ter zagotavljata podobne učinke kot zdravilo valium.
Magnolija pa ne pomaga zgolj pri premagovanju stresa, temveč naj bi bila tudi 1000-krat mogočnejši antioksidant od vitamina E, je pokazala japonska raziskava. Čeprav antioksidanti ne zmanjšujejo stresa, pa ti ščitijo celice in imunski sistem pred škodljivimi vplivi prostih radikalov.
Lajša menopavzalne simptome
Magnolijo pa so proučevali tudi Italijani, ki so dokazali, da je magnolijino lubje v kombinaciji z magnezijem veliko bolj učinkovito za lajšanje menopavzalnih simptomov kakor kombinacija kalcija in vitamina D. Skupina žensk, ki so prejemale magnolijo in magnezij, so imele namreč v raziskavi bistveno manj težav, povezanih z menopavzo, kakor ženske iz druge skupine.
Preprečuje rast raka
Še bolj razburljivo pa je odkritje strokovnjakov iz atlantske medicinske šole Atlanta's Emory University School of Medicine. Ti so odkrili, da honokiol, ki je v lubju magnolije, preprečuje rast novih krvnih žil v živalskih tumorjih in tako za 50 odstotkov upočasnjuje širjenje raka. Čeprav je honokiol treba preizkusiti še na ljudeh, strokovnjaki menijo, da bo nekega dne prešel v uporabo, v kombinaciji z nizkimi odmerki kemoterapije.
Proti revmi, krčem, Alzheimerjevi bolezni ...
Magnolijino lubje naj bi dokazano delovalo tudi proti vnetjem, glivicam, krčem, bakterijam, poleg tega je odličen antioksidant, kar 1000-krat močnejši od vitamina E, dober afrodiziak in diuretik. Ekstrakti magnolijinega lubja so učinkovita sestavina zdravil proti alergijam, učinkovito lajšajo simptome astme in drugih bolezni, ki povzročajo pomanjkanje sape, lajšajo bolečine v želodcu in menstrualne krče, pomirjajo razdražen želodec in odpravljajo prebavne motnje.
Nekatere preliminarne študije so pokazale tudi, da lubje magnolije izboljšuje delovanje možganov in tako blaži simptome Alzheimerjeve bolezni. Lubje naj bi tudi lajšalo bolečine in nelagodje, ki spremljajo napihnjenost, zaradi antibakterijskega delovanja naj bi koristilo v boju s kašljem in prehladom ter pomagalo izločati odvečno sluz in katar pri gripi in prehladu. Krepi imunski sistem, znižuje povišano telesno temperaturo, zaradi protivnetnega delovanja lajša bolečine pri revmi ter pomaga odpraviti slab zadah. Magnolijino lubje naj bi namreč vsebovalo snovi, ki učinkovito preprečujejo nabiranje zobnih oblog in razmnoževanje bakterij v ustih.
Čisti jetra maščob
Magnolija pa tudi učinkovito ščiti jetra. Uživanje alkoholnih pijač namreč lahko privede do alkoholne bolezni jeter, pri kateri se začnejo v jetrih kopičiti maščobe. Te maščobe poškodujejo organ in oslabijo njegovo delovanje, raziskovalci iz seulske nacionalne univerze v Koreji pa so ugotovili, da ekstrakt magnolijinega lubja ščiti pred alkoholnimi boleznimi jeter. Raziskovalci so v raziskavi podgane najprej opijali z alkoholnimi pijačami, dokler se jim ni pojavila alkoholna bolezen jeter, nato pa so jim začeli vzporedno z alkoholom dajati ekstrakt magnolije. Stanje se je pri podganah vrnilo v prvotno, jetra pa so se v celoti očistila maščob.
Čeprav dokazov o negativnih stranskih učinkih magnolije ali njenega ekstrakta ni, strokovnjaki ravno zaradi pomanjkanja podatkov odsvetujejo uživanje izvlečkov nosečnicam, doječim materam in majhnim otrokom.
Magnolijino skorjo predelujejo tako, da olupijo deblo magnolije, ga nato osušijo, prevrejo, osušijo, zvijejo ter shranijo. Kupiti ga je mogoče osušenega ali pa v obliki kapsul ali tinkture. V trgovinah s tradicionalnimi kitajskimi zelišči ga je mogoče dobiti tudi v obliki čaja, pred uporabo pa se posvetujte, kako čaj pripraviti in koliko ga lahko spijete dnevno. Ker imajo lahko rastline in zelišča močne zdravstvene učinke, jih je treba namreč uporabljati previdno in zmerno, še posebej, če že jemljete kakšna zdravila.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV