Vizita.si
Zelišča

Alternativa

Zelišča, ki vam lahko pomagajo pri težavah s pljuči

N.R.A.
17. 02. 2025 04.00
1

Vam morda lahko zelišča pomagajo pri določenih težavah s pljuči?

Pljuča so vitalni organi, ki nam omogočajo dihanje in z vsakim vdihom prinašajo kisik v vsako celico našega telesa, kar nam omogoča, da občutimo življenje v dobesednem pomenu besede, piše krenizdravo. Izpostavljenost onesnaženemu zraku, stres in občasni prehladi pa lahko obremenijo naša pljuča. K sreči pa narava nudi dragoceno pomoč pri ohranjanju zdravja z zdravilnimi zelišči za pljuča, ki s svojimi učinkovinami pomagajo pri čiščenju, krepitvi in regeneraciji tega vitalnega organa.

9 zelišč, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij v telesu
Preberi še
9 zelišč, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij v telesu

Pljuča se nahajajo v prsni votlini in so zaščitena z rebri. Prekriva jih tanka dvojna membrana (plevra) in obdajajo srce, kar še dodatno poudarja njihovo ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja. Ko dihamo samodejno, naša pljuča zagotavljajo izmenjavo plinov – vnos kisika, potrebnega za življenje, in izločanje ogljikovega dioksida, odpadnega produkta presnove.

Poleg primarne funkcije izmenjave plinov imajo pljuča tudi druge pomembne vloge, kot so:

- Uravnavanje pH ravnovesja – pomagajo vzdrževati kislinsko-bazično ravnovesje v telesu z izločanjem ogljikovega dioksida.

Zelišča
ZeliščaFOTO: AdobeStock

- Zaščita pred škodljivimi delci; sluznica, ki obdaja dihalne poti, od nosu in sapnika do bronhijev in pljuč, ima pomembno vlogo pri obrambi telesa; Iz vdihanega zraka zadrži in odstrani škodljive delce, prah, cvetni prah, mikroorganizme in druge dražilne snovi.

- Filtriranje krvnih strdkov; pljuča delujejo kot filter za kri, ki prihaja iz žil; manjši krvni strdki (trombi), ki lahko nastanejo v venah, npr. noge, so lahko nevarne, če dosežejo pljuča in zamašijo pljučno arterijo (pljučna embolija); Pljuča jih filtrirajo in preprečijo, da bi dosegli srce in druge organe, kar zmanjša tveganje za resne zaplete.

4 koristi rožmarina, ki jih verjetno še ne poznate
Preberi še
4 koristi rožmarina, ki jih verjetno še ne poznate

Da bodo zdravi in močni, bo vsakodnevna skodelica toplega čaja z zelišči, ki blagodejno delujejo na ta organ, ne le okrepila, temveč tudi preprečila ali omilila razvoj nekaterih bolezni dihal. Številne zdravilne rastline, ki se že stoletja uporabljajo v ljudski medicini, so v znanstvenih raziskavah potrdile svojo zdravilno moč.

Odlična zelišča za pljuča – naravna podpora zdravju pljuč

Že od pradavnine so zdravilna zelišča za pljuča uporabljali za lajšanje težav z dihali, znanje in recepti pa so se prenašali iz roda v rod. Te rastline vsebujejo dragocene naravne spojine, ki delujejo protivnetno, protibakterijsko in izkašljevalno (spodbujajo izkašljevanje), s čimer olajšajo dihanje, zmanjšajo izkašljevanje in na splošno krepijo pljuča.

Zelišča
ZeliščaFOTO: Thinkstock

1. Korenina sleza 

Korenina sleza je znana po visoki vsebnosti sluzi, ki ustvarja zaščitno plast na sluznici dihalnih poti. Sluz deluje kot naravni balzam na vneto sluznico dihalnih poti, jo obloži in zaščiti pred nadaljnjim draženjem. To zelišče je izjemno uporabno za lajšanje dražečega, suhega kašlja in pomirjanje draženja v grlu, pljučih in bronhih. Zaradi svojih protivnetnih lastnosti slez pomaga pri regeneraciji poškodovanega epitelija dihalnih poti.

2. Kopriva

Kopriva je prava zakladnica zdravilnih učinkovin, še posebej blagodejnih za zdravje pljuč. Zaradi svojih protivnetnih, razstrupljevalnih in hranilnih lastnosti kopriva pomaga pljučem ostati čista, zdrava in odporna na okužbe. Vsebuje flavonoide in vitamin C, ki zmanjšujejo vnetje dihalnih poti in olajšajo dihanje.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Preberi še
Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor

Glede na to, da pospešuje izločanje toksinov iz telesa, je ta rastlina še posebej pomembna za pljuča, še posebej pri kadilcih in ljudeh, ki so izpostavljeni onesnaženemu zraku. Pri sezonskih alergijah, ki pogosto povzročajo težave z dihanjem, kopriva deluje kot naravni antihistaminik, saj lajša simptome, kot sta zamašen nos in kihanje. Iz svežih ali posušenih listov koprive pripravite čaj ali pa njen sok vključite v svoj vsakdan.

3. Trpotec

Listi trpotca so že od antičnih časov znani po svojih blagodejnih učinkih na dihala. Bogata vsebnost flavonoidov, sluzi in taninov v trpotcu blaži razdraženost dihalnih poti in spodbuja izkašljevanje ter s tem lajša simptome kašlja, astme in bronhitisa. Protivnetne lastnosti trpotca so koristne pri kroničnih boleznih dihal, kot sta astma in KOPB (kronična obstruktivna pljučna bolezen). Poleg tega ima trpotec tudi antibakterijske lastnosti, ki lahko pomagajo preprečiti sekundarne okužbe dihal. Pijte trpotčev čaj ali sirup. Sveže liste trpotca lahko žvečite ali jih uporabite kot obkladek na prsih pri vnetju.

Trpotec
TrpotecFOTO: Shutterstock

4. Evkaliptus 

Evkaliptus je znan po svojem osvežilnem vonju in sposobnosti odpiranja dihalnih poti. Poleg tega ima antibakterijske in protivnetne lastnosti. Zahvaljujoč cineolu, njegovi glavni učinkovini, ima evkaliptus močne protimikrobne lastnosti. Vdihavanje eteričnega olja evkaliptusa zmanjša vnetje in zamašitev sinusov. Evkaliptus deluje tudi kot naravni bronhodilatator, ki ljudem z astmo ali KOPB (kronično obstruktivno pljučno boleznijo) olajša dihanje. Njegove antiseptične lastnosti so uporabne tudi za čiščenje zraka v prostorih. Vdihavajte paro z nekaj kapljicami evkaliptusovega olja ali jo uporabite v difuzorju za čiščenje zraka.

12 razlogov, zakaj bi ga morali uživati vsak dan
Preberi še
12 razlogov, zakaj bi ga morali uživati vsak dan

5. Ingver

Ta močan duo je znan po svojih protivnetnih in antioksidativnih lastnostih, ki so izjemno koristne za zdravje pljuč. Kurkuma zahvaljujoč svoji učinkovini kurkumin deluje kot močan naravni antioksidant, ki ščiti pljuča pred stresom in toksini ter krepi imunski sistem. Ingver z učinkovinami, kot sta gingerol in shogaol, blaži vnetja v dihalnih poteh, izboljšuje prekrvavitev in spodbuja izkašljevanje ter olajša dihanje.

Kombinirano delovanje teh dveh zelišč zagotavlja celovito podporo zdravju pljuč. Za največji učinek si pripravite topel čaj z ingverjem in kurkumo z dodatkom medu.

Timijan
TimijanFOTO: Thinkstock

6. Timijan

Dišeči timijan je znan po svojih antiseptičnih, protimikrobnih in protivnetnih lastnostih. Zaradi učinkovin, kot sta timol in karvakrol, je učinkovit proti bakterijam, glivicam in virusom, zato je odlično naravno zdravilo za lajšanje okužb dihal. Redno uživanje timijanovega čaja lahko pomaga pri lajšanju kašlja, blaži vneto grlo in odpira dihalne poti. Še posebej je koristen za rahljanje pljučne sluzi in lažje dihanje pri bronhitisu in prehladu. Skuhajte timijanov čaj ali ga uporabite kot dodatek juham in omakam. Inhalacije z eteričnim oljem timijana dodatno pomagajo pri zastoju in vnetju sinusov.

Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini
Preberi še
Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini

7. Borove iglice 

Borove iglice vsebujejo bogate količine vitamina C, terpentina in flavonoidov, ki delujejo kot naravni razstrupljevalci pljuč. Eterična olja, kot sta alfa-pinen in beta-pinen, delujejo protivnetno, antiseptično in izkašljevalno (pomagajo pri izkašljevanju). Čaj iz borovih iglic krepi imunski sistem, zmanjšuje vnetja in izboljša cirkulacijo v pljučih. Vdihavanje pare iz borovih iglic lahko zmanjša zastoje in olajša dihanje pri prehladu, gripi, bronhitisu in drugih težavah z dihali.

Pred uporabo katerega koli zelišča se posvetujte z zdravnikom, še posebej, če imate kronične bolezni ali jemljete kakšna zdravila.

Vir: krenizdravo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 738