V.H.

Okužba, ki lahko privede do resnih zapletov
Okužba z bakterijo Helicobacter pylori velja za najpogostejšo okužbo in včasih niti ne vemo, da jo imamo, medtem ko v nekaterih primerih lahko povzroči nemalo težav. Večkrat jo povezujemo z gastritisom, razjedami ali celo rakom želodca. Več o tej želodčni bakteriji si lahko preberete v nadaljevanju.

O katerih težavah bi morala govoriti s svojim ginekologom?
Redni pregledi pri ginekologu so nekaj nujnega, če hočeš brezskrbno in sproščeno uživati v lastni intimi. Vsak se lahko sreča s kakšnimi zdravstvenimi težavami, za katere je pomembno, da jih pravočasno prepozna in odpravi. V nadaljevanju si lahko prebereš več o simptomih, pri katerih je dobro, da se čim prej obrneš na svojega izbranega ginekologa in mu odkrito poveš, kaj je narobe, da ti bo lahko pomagal.

Kaj je gonoreja in kako se prenaša?
Spolno prenosljive okužbe (SPO) spadajo med infekcijske bolezni in se večinoma prenašajo s spolnimi odnosi. Ali veste, katerim spolnim boleznim ste lahko izpostavljeni, če ne uporabljate nobene zaščite? Ena med pogostejšimi je zagotovo gonoreja. Več o njej si lahko preberete v nadaljevanju.

Poskrbite, da bo preostanek poletja varen in zdrav
Večkrat smo preobremenjeni ali pa imamo na voljo kar nekaj izgovorov, zakaj ne naredimo dovolj za svoje zdravje. Toda poletje je idealen čas, da začnemo bolje skrbeti zase in več misliti nase, še posebej, če nočemo, da bi nam kar koli pokvarilo počitnice. In prav zato je dobro, da upoštevamo tudi spodnje nasvete.

To se zgodi, če si ne preoblečete mokrih kopalk
Poletje je za mnoge najlepši čas, še posebej, če imamo v mislih morje, sonce in plaže, a ne smemo pozabiti niti na kopalke. Vsekakor je priporočljivo, da si jih vedno preoblečemo, ko pridemo iz vode, saj se bomo le tako izognili marsikateri težavi. In čeprav smo mogoče na dopustu, je še vedno pomembno, da mislimo tudi na svoje zdravje.

Navade ljudi, ki skoraj nikoli niso utrujeni
Če se nam pogosto dogaja, da se počutimo utrujeni, brezvoljni, čustveno ali mentalno izčrpani, je zdaj idealen čas, da spremenimo svoje navade, zaradi katerih smo samo še bolj utrujeni. Pri tem pa nam bodo zagotovo pomagali spodnji nasveti, ki jih običajno upoštevajo tisti, ki kar prekipevajo od življenjske energije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Obstaja najboljši spalni položaj, če imamo bolečine v hrbtu?
Bolečine v hrbtu so zelo pogosto težava, zaradi katere se ne počutimo optimalno, se navadno zbujamo utrujeni in samo jamramo, kako nas vse boli. In čeprav je običajno krivih več različnih dejavnikov, med njimi lahko igra pomembno vlogo tudi naš spalni položaj. V nadaljevanju lahko preverite, ali bi bilo mogoče dobro, da ga zamenjate.

5 živil, ki osvežijo in hidrirajo
Voda je vir življenja in ima dejansko zelo pomembno vlogo v našem telesu, pa naj si bo to uravnavanje telesne temperature, odvajanje toksinov iz telesa ali varovanje naših organov in tkiv. V povprečju predstavlja okoli 60 odstotkov telesne mase, kar je seveda odvisno tudi od sestave našega telesa. In da ne bi ostali samo pri vodi, smo za vas pripravili tudi seznam živil, s katerimi lahko dodatno poskrbimo za hidracijo.

Kako je lahko spanje povezano s hujšanjem?
Pri hujšanju se pogosto osredotočimo samo na prehrano in vadbo, pri tem pa nehote pozabljamo tudi na druge stvari, ki so pomembne pri izgubi odvečnih kilogramov. Tokrat bomo govorili o tem, zakaj ni vseeno, koliko časa namenimo svojemu kakovostnemu spancu.

5 stvari, ki ohranjajo ledvice zdrave
Ledvice so eden najpomembnejših organov, nekateri jim rečejo tudi razstrupljevalni stroj, zato bi vsekakor morali bolje skrbeti zanje. Za ohranjanje njihovega zdravja pa je ključen tudi življenjski slog. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

5 znakov, da ste deloholik
Ob besedi deloholizem lahko pomislimo na pridnega in delovnega človeka, ki je predan svoji službi, mogoče na odsotnega starša, ki otrokom večkrat reče, nimam časa, na sodelavca, ki blesti na vsakem sestanku ali na poslovno žensko, ki je svoje življenje večinoma posvetila karieri. Kakor koli, definicija deloholizma je jasna in govori o obsedenosti z delom, ki jo lahko vodijo močne in nenadzorovane notranje prisile.

To se zgodi, če jemo prehitro
Sodobni način življenja, ki slavi hiperproduktivnost, vpliva tudi na to, da se večkrat nepravilno prehranjujemo. To pomeni, da si ne vzamemo dovolj časa, da bi v miru pojedli svoj obrok in uživali v hrani, ki jo imamo na krožniku. Več o tem, zakaj bi bilo dobro, da začnemo jesti počasi, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Znaki, da imate zamaščena jetra
Sedeč način življenja, nezdrave prehranjevalne navade, onesnažen zrak, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na naša jetra. Bolezen zamaščenih jeter večkrat poteka tiho, a jo po določenih znakih lahko tudi prepoznamo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

5 dobrih jutranjih navad, ki vam lahko izboljšajo dan
Zdrav življenjski slog je izjemno pomemben, če si želimo biti v kar najboljši kondiciji tako mentalno kot telesno. In če bomo začeli že zjutraj, bomo lažje kos vsem obveznostim in opravkom, ki jih imamo čez dan. Prav tako pa se bomo zaradi zdrave in sproščene jutranje rutine tudi bolje počutili.

Karim Merdjadi razkril, kako mu je uspelo shujšati
Karim Merdjadi, kuharski mojster in priljubljeni sodnik v kuharskem šovu Masterchef, ne vzbuja pozornosti samo zaradi svojih kulinaričnih mojstrovin in ostrega sodniškega očesa, ampak tudi zaradi svoje neverjetne preobrazbe. Izgubil je namreč kar 40 kilogramov in to po tem, ko je že dopolnil 50 let. Da mu je to uspelo, pa ni naključje, saj je dolgo razmišljal, kako in na kakšen način se bo lotil hujšanja.

Paraliziran moški lahko hodi s pomočjo nove tehnologije
Moški, ki je doživel hudo prometno nesrečo, zaradi katere je ostal paraliziran, danes spet lahko hodi s pomočjo nove tehnologije. Najprej je uspel narediti samo nekaj korakov, zdaj zmore prehoditi že skoraj dva kilometra. In kako mu to uspeva?

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje
Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami?
Naš obrambni mehanizem nas ščiti in varuje pred številnimi obolenji, včasih pa lahko deluje tudi proti nam. In prav razumevanje njegovega delovanja je ključno, če se želimo izogniti nezaželenim posledicam, ki jih lahko povzročajo alergije. Več o tem, kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Vam primanjkuje časa za vadbo?
V današnjem hitrem tempu imamo nemalo izzivov, zato pogosto varčujemo s časom, ki bi ga morali nameniti sebi in zdravemu življenjskemu slogu. Vendar je telesna dejavnost ključnega pomena, če želimo ostati v kar najboljši formi in ohranjati tako fizično kot tudi mentalno kondicijo. Torej, kaj lahko naredimo, ko smo preveč obremenjeni, da bi našli čas za vadbo?

Navdihujoča zgodba: dijaki rešili življenje popolnemu neznancu
Šesterica dijakov je rešila življenje moškemu, ki mu je zastalo srce. Pri tem jim je prišlo prav znanje prve pomoči, ki so se je učili pri pouku. Aljoša Rus, dijak: "Je pomagalo, da znaš pristopiti in vse. Pride prav v življenju." In ko se je pred njimi zgrudil moški, so takoj nesebično priskočili na pomoč.

Desetina odraslih trpi za to kronično boleznijo
Rinosinusitis ali vnetje sluznice obnosnih votlin, deloma tudi nosu, je lahko zelo neprijetno, od zamašenega nosu, izcedka, slabšega voha, bolečin na predelu obraza do glavobola. Pri nekaterih se stanje izboljša v nekaj dneh, spet pri drugih gre lahko za kronične težave, ki se ob prehladu še poslabšajo. Ali rinosinusitis lahko zdravimo in kako?

Motnje spanja vplivajo tudi na kakovost spanca
Ni skrivnost, da je spanje izjemno pomembno, saj ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja, kljub temu pa na to hitro radi pozabimo. Vse hitrejši življenjski tempo nam pogosto vzbuja občutek, da ima dan premalo ur, hkrati pa se v posteljo večkrat odpravimo (pre)pozno. Podatki razkrivajo, da danes spimo manj, kot smo spali pred desetimi ali več leti, kar je skrb vzbujajoče, še posebej pri otrocih in mladostnikih. Motnje spanja pa so eden najpogostejših problemov.

5 preprostih navad zdravih ljudi
Večinoma si vsi želimo, da bi bili v kar najboljši formi, a zakaj bi ostali samo pri željah, če lahko že danes začnemo delati na spremembah na bolje. Pri tem nam bodo zagotovo pomagale tudi bolj zdrave navade, ki jih lahko umestimo v svoj življenjski slog. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ali smo pred epidemijo oslovskega kašlja?
Število primerov oslovskega kašlja strmo narašča tudi v Sloveniji in podatki so skrb vzbujajoči. V zadnjih dveh mesecih so pri nas ugotovili že več kot 350 primerov, kar je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Zdravniki opozarjajo, da je precepljenost prenizka. Prav tako pa so se spet pojavile tudi ošpice.

'Od takrat ima moje življenje nove dimenzije'
Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnici, je tudi ena prvih gorskih reševalk pri nas in se že leta in leta prizadeva, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. Še predobro se namreč zaveda, kako pomembno je, da znamo pravilno ukrepati v tistih kritičnih trenutkih, ko gre za življenje ali smrt.

Kaj se zgodi pri odstranitvi želodca?
Za odstranitev želodca se običajno odločimo zaradi zdravstvenih razlogov, kot so rak želodca, razjede in druge bolezni, ki lahko resno ogrožajo naše zdravje. Vsekakor pa takšna operacija prinaša tudi določene spremembe, ki se jim moramo prilagoditi. Več o tem v nadaljevanju.

Pri premagovanju osamljenosti ne pomagajo všečki
Občutke osamljenosti lahko doživlja prav vsak, in to ne gleda na leta, spol, status, videz, število sledilcev na družbenih omrežjih ... Samota pa ni enaka osamljenosti, saj lahko v času, ki si ga vzameš zase, tudi uživaš, kar je bistvena razlika. Pri osamljenosti se namreč soočamo predvsem z notranjo bolečino, zaradi česar lahko občutimo hudo stisko.

Se črne zalivke poslavljajo?
Prihodnje leto bo prepovedana uporaba črnih zobnih zalivk, ki so jih do zdaj lahko uporabljali zobozdravniki in so bile v javnem zdravstvu na voljo brezplačno. Za bele naj bi doplačali približno 50 evrov, medtem ko v zasebnih ordinacijah stanejo tudi od 100 do 130 evrov. Problem oziroma težava amalgamskih zalivk je namreč živo srebro. Pa sploh obstaja brezplačna alternativa?

Osamljenost, pogosta težava sodobnega človeka
Včasih niti ne pomislimo, kako srečni smo lahko, če smo obkroženi z družino in prijatelji ter smo v sebi prijetno pomirjeni, ampak kaj pa, če tega nimamo? Še več, osamljeno se lahko počutimo tudi takrat, ko je okoli nas množica ljudi, a se z njimi ne čutimo zares povezani. Govorimo o epidemiji osamljenosti, ki se je razširila tudi v slovenski družbi. In kakšne so lahko posledice, med drugim na naše zdravje?

Neozdravljiva bolezen, katere glavni simptom je kašelj
Ni skrivnost, da azbest povzroča številne bolezni, med drugim tudi azbestozo. In čeprav je bil nekoč med bolj priljubljenimi materiali in se je pogosto uporabljal v industriji ter tudi širše, se danes še kako zavedamo posledic, ki jih ima lahko na naše zdravje.