Avtorspecialistka zakonske in družinske terapije

Ste 'večna žrtev'? Kako lahko temu uidete?
Nekatere posameznike vse življenje spremljajo naučeni negativni vzorci razmišljanja, ki ne dovolijo, da bi zares živeli. Gre ponotranjeno vlogo ’večne žrtve’, ki nenehno zbuja dvome in negira vse to, kar si posameznik v resnici želi in zmore.

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

Znaki, da partnerski odnos umira
Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino
Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen
Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?
Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Novi začetki: svež veter, nove priložnosti in napredek
Začetki. Skozi celo življenje se spogledujemo z njimi. Včasih nas presenetijo takrat, ko jih najmanj pričakujemo, spet drugič so skrbno načrtovani. A vedno z njimi pride tudi svež veter, nove priložnosti in napredek. Včasih se jih bojimo, saj moramo iz rok spustiti vse, kar je predvidljivega in znanega - vse, kar nam predstavlja utečeno rutino in varnost. A novih spoznanj in rasti v življenju ne moremo dosegati brez kančka tveganja. Včasih se je enostavno treba prepustiti, zaupati in se ozreti proti novim obzorjem. Le na ta način lahko premagujemo svoje upe in posegamo po sanjah.

So vas bivše zveze zagrenile ali osvobodile?
V življenju nam vedno pridejo na pot ljudje, ki jih v tistem trenutku najbolj potrebujemo – za svojo rast, razvoj, življenjske uvide in lekcije. In nič drugače ni v partnerskem odnosu, naj bo še tako boleč. Vsi nekdanji partnerji nam podarijo košček spoznanja o sebi in tem, česa si v življenju ne želimo več.

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’
Živimo v času, ki od nas zahteva veliko. Na eni strani vsakodnevni izzivi, izobraževanja, službene obveznosti in na drugi to, kar zares šteje – pristni stik z družino, čas za prijatelje in zase. Stalna dosegljivost tukaj in zdaj je postala nekaj običajnega, postavljanje meja in strukturiranje prostega časa pa nekaj nujnega. Se spomnite, kdaj ste bili nazadnje sami s seboj?

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Ko je vsak nov partner takšen kot vsi nekdanji
»Zdaj si pa res zaslužim osrečujočo partnersko zvezo. Prebrala sem toliko knjig o odnosih, da vem, kjer sem delala napake. Naučila sem se spoštovati …« Poznate vse te opogumljajoče stavke, ki obljubljajo lepši jutri? Iskanje sreče v partnerstvu je novodobni trend, ki pa nas velikokrat povsem oddalji od nas samih.

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?
Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Ko poletje prebudi najtežja čustva
Poletni meseci niso vedno povezani z nestrpnim pričakovanjem prostih dni, potepanjem po drugih deželah in počitkom. Včasih že prvi brezskrbni dnevi, poletni utrip in občutno več prostega časa prebudijo težja čutenja. Razlogov je več, pomembno pa je, da se jim znamo upreti in poskrbeti za kakovostno preživet čas – sami ali v družbi najbližjih.

Kdo bo poskrbel za nas, če ne bomo sami?
Mahatma Gandhi pravi, da je največja izguba, izguba samospoštovanja. To, kako se vidite in doživljate sami, igra veliko vlogo pri tem, kako vas dojemajo drugi in kako se predstavljate svetu. Če imate težave s samospoštovanjem v življenje kar kličete dogodke in ljudi, ki z vami ne bodo ravnali tako, kot si zaslužite. A kako to preseči? Ker je to neskončna vijačnica, je seveda potrebno začeti pri sebi. Saj veste kako previjo – če sami ne boste poskrbeli zase, kdo potem bo?

Nasilje nad moškimi je po krivici prezrto
Medtem ko se o nasilju nad ženskami veliko govori in se ustanavljajo številna gibanja, pa na drugi strani nasilje nad moškimi ostaja povsem prezrto. Na prvi pogled se zdi, kot da ta problematika ne obstaja, a je za domačimi vrati še kako prisotna. Kaj je razlog, da ta tema še vedno nosi predznak tabuja?

Začnite leto s hvaležnostjo
Že od nekdaj so nas privlačili pomembni mejniki in prehodi, ki so naznanjali začetek nečesa novega. Priložnosti, sveži začetki, nova upanja. V današnjem času smo v veliki meri usmerjeni k novim ciljem in zahtevam do sebe, premalo pa poudarjamo pomen hvaležnosti. Prav z njeno pomočjo namreč lahko spremenimo pogled na življenje, kar bolj kot seznam novih zaobljub obljublja osrečujoče in navdihujoče življenje.

To je idealen čas za nove partnerske zaobljube
Mnogi si v tem obdobju leta obljubljate, da boste novo leto začeli drugače. Postavite si novoletne sklepe, ki so največkrat povezani z bolj zdravim življenjem, poklicnimi dosežki ali osebnostno rastjo. Malo pa je takšnih, ki novoletne cilje postavijo skupaj s partnerjem. Gre za zakonske oziroma partnerske odločitve, ki jih kreirajo tisti pari, ki si želijo predvsem kakovostnega in izpolnjujočega odnosa.

Se spopadate z osamljenostjo? Vsi potrebujemo bližino sočloveka
V tem obdobju leta se močno poudarja pomen druženja, prijateljstva in družine, a je po drugi strani še vedno ogromno tistih, ki v tem času osamljenost ali pogrešanje čutijo še intenzivneje. Kaj so najpogostejši vzroki in kako se temu zoperstaviti?

Zakaj je december čustveno tako intenziven?
December je zadnji mesec v letu, ki prebudi vse tisto, kar je skozi leto (za)stalo. Potlačena čustva, neprijetne spomine, neopravljeno delo, finančne skrbi, nerazčiščene odnose. Nekateri z neskončno radostjo uživajo v pričakovanju praznikov in konca leta, spet drugi pa se v tem obdobju soočajo s težjimi in bolečimi občutki.

Kako se znebiti katastrofalnih pričakovanj?
Pri katastrofalnih pričakovanjih gre za neke vrste kognitivno distorzijo oziroma miselno popačenje. To pomeni, da je posameznik osredotočen le na negativno razmišljanje, vedno pričakuje neugoden razplet dogodkov in po njegovem mnenju usoda vedno poskrbi, da se zanj ne izteče dobro.

Se bojite javnih govorov in nastopov?
Socialna anksioznost spada med najpogostejše oblike anksioznih motenj, rečemo ji tudi socialna fobija. Takšnim posameznikom je neprijetno v vseh socialnih okoliščinah, kjer se počutijo izpostavljeni. Običajno njihovo stisko opazijo tudi drugi, včasih pa nelagodje navzven sploh ni opazno in samo oni vedo, kako se v resnici počutijo.

'Družbena omrežja dajejo občutek, da nekaj zamujamo.'
Ena od znanih fraz pravi ’take selfie, fake life’ (delaj selfije, goljufaj življenje), kar je v današnjem času postalo nekaj običajnega. Vidimo lahko, da je življenje na družbenih omrežjih postala naša druga resničnost. Vsebine nas vodijo k prepričanjem, kako naj živimo, razmišljamo in se vedemo, da bomo pritegnili pozornost in odobravanje drugih. Vse več je tudi posameznikov, ki zgolj s svojim visokim številom všečkov zavedno ali ne oblikujejo mnenja (mladih) ljudi.

Čustvena odcepitev v družini
Vsak od nas je del družinskega sistema, v katerem ima svojo vlogo. Preplet zapletenih odnosov, družinski vzorci, zamere, zlorabe in pomanjkanje razmejitev včasih pripeljejo tudi do čustvene odcepitve (ang. cut off), s katero se prekinejo vsa težja občutja, ki jih nekdo v družini doživlja. Odcepitev od neke osebe traja več mesecev, let, lahko tudi celo življenje.

Imate raje cono udobja ali nove izzive?
Edina stalnica v življenju so spremembe, to vemo vsi. Kako se z njimi spoprijemamo, kaže na našo fleksibilnost in zmožnost prilagajanja novim okoliščinam. A kaj storiti takrat, ko si sprememb zaradi bojazni pred novim in neznanim ne želimo? Ko raje ostajamo v coni udobja in stagniramo v varnem kotičku življenja.

Družbena omrežja: Lažna podoba srečnega življenja?
Družbena omrežja so odličen virtualni poligon, saj omogočajo širok spekter interakcije in izraznosti. Nekateri jih uporabljajo za deljenje utrinkov življenja, drugi v marketinške namene, tretji vzdržujejo stara prijateljstva in spoznavajo nova. So pa družabna omrežja tudi prostor za ljudi s slabo samopodobo in tiste, ki se skrivajo za svojimi alter egi. A koliko ima ta vzporedni svet sploh stika z resničnostjo?

Sva bila skupaj le zaradi otrok?
Zakonca doživita skozi življenje veliko obdobij, prehodov in pomembnih mejnikov. Eden takšnih je tudi odhod otrok od doma, ki ima na zakonski odnos velik vpliv. V tem času se namreč pokaže, ali je zakonca družila le funkcija starševstva, ali je bila ta vloga le del njunega odnosa.

Česa v zdravem razmerju ne smemo početi?
Globoka povezanost, sočutje, sklepanje kompromisov in spoštovanje so le nekatere od bistvenih sestavin v receptu za osrečujoč partnerski odnos. A ob (pre)hitrem tempu življenja, zgodovini slabih izkušenj in ponavljajočih se vzorcih se vse našteto zdi že prava misija nemogoče, vsekakor pa velik izziv za vsakogar med nami.

Pozabite na novoletne zaobljube!
Novoletne zaobljube, doseganje ciljev, povzetki dosežkov. Vsako leto smo v tem času z vseh strani bombardirani z rituali novega leta, ki nas, hočemo ali ne, prisilijo k razmišljanju o sebi. In ko takole začnemo vrtati po sebi, pridemo do različnih vsebin, tudi tistih manj lepih, včasih bolečih. Smo končno zadovoljni s svojim življenjem? Je za nami uspešno leto ali smo zopet stopicljali na mestu?