Vizita.si
Razstrupljevanje s pomočjo čemaža je zelo priporočljivo, ko odstranimo vse amalgamske zalivke. Čemaž izloča predvsem živo srebro, ki se je nabralo v tkivu, mišicah, živčevju in sluznicah.

Holesterol

Čemaž proti holesterolu

Bilka Baloh
13. 04. 2010 09.58
0

Čemaž so poznali že stari Rimljani. Raste od marca do junija in cvete v aprilu in maju v gosto poraslih preprogah. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, zraste od 25–30 centimetrov visoko. Lahko ga gojite, a čebulice posadite v vlažna tla pod drevesi in grmovjem.

Razstrupljevanje s pomočjo čemaža je zelo priporočljivo, ko odstranimo vse amalgamske zalivke. Čemaž izloča predvsem živo srebro, ki se je nabralo v tkivu, mišicah, živčevju in sluznicah.
Razstrupljevanje s pomočjo čemaža je zelo priporočljivo, ko odstranimo vse amalgamske zalivke. Čemaž izloča predvsem živo srebro, ki se je nabralo v tkivu, mišicah, živčevju in sluznicah.FOTO: Bilka Baloh

Zdravilne lastnosti

Tradicionalna fitoterapija mu priznava ugodne vplive na znižanje krvnega tlaka in holesterola, učinkovit je tudi zoper aterosklerozo. Učinkovito uravnava in znižuje visok krvni tlak ter znižuje nivo slabega holesterola v krvi. Priporoča se ga osebam, ki imajo prebavne motnje, kot so diareja, vetrovi, izguba teka in slaba prebava. Odpravlja tudi glistavost. Sveže pripravljeni listi so uporabni pri čiščenju ledvic in mehurja ter pospešujejo izločanje seča. Čisti zasluzena pljuča ter jetra in žolčnik. Zvišuje pa tudi odpornost proti infekcijam.

Listom čemaža so najbolj podobni listi šmarnice, zamenjujejo pa ga še s strupeno belo čmeriko in še bolj strupenim jesenskim podleskom.
Listom čemaža so najbolj podobni listi šmarnice, zamenjujejo pa ga še s strupeno belo čmeriko in še bolj strupenim jesenskim podleskom. FOTO: Bilka Blaoh

Divji česen za medvede

Prišla je sezona uživanja čemaževih listov. Čemaž (Allium ursinum), ki ga drugače imenujemo tudi divji česen, medvedji česen, čremož, kačji lek, štrkavec in gozdni česen, ima podoben okus kot česen, le blažjega. Čemaž je izjemno zdravilen in govori se, da ga iščejo medvedje, ko se prebudijo iz zimskega spanja, da si očistijo želodec, črevo in kri, zato ni slaba ideja, da si tudi sami omislite očiščevalno kuro iz njegovih osvežilnih listov.

Priljubljen in uporaben v kuhinji

Gotovo je bolj zdrav od vsakega česna, ki ga kupite v katere koli trgovini. Ne vsebuje pesticidov, kemikalij in drugih dodatkov, ki lahko škodujejo zdravju. Čemaž je nadvse uporaben v kuhinji, kjer lahko v veliki meri nadomesti česen. Kuhanim jedem presen čemaž dodajamo šele, ko jih postrežemo, saj kuhan izgubi zdravilno moč, okus in ostrino.
Najpreprosteje je čemaž uporabiti v namazih iz skute, kisle smetane, tofuja, zmletih sončničnih semen in hladno stiskanih olj. Drobno narezan čemaž vmešajte kot začimbo, a ne pretiravajte s količino. Iz čemaža, krompirja ali buče lahko skuhate okusno kremno juho. Uporabite ga kot dodatek k regratu, motovilcu in solati, dodajte ga špinači. Drobno narezanega uporabite kot začimbo na cmokih in krompirju. S čemažem nikoli ne pretiravajte.

 Čemaž kot čistilec telesa

Spomladi si privoščite kure v obliki soka iz svežih čemaževih listov, poleti pa si sok pripravite iz čebulic. Dve pesti listov ali čebulic zmešajte z decilitrom vode, odcedite in shranite v hladilniku. Uživajte po dve žlici soka trikrat na dan. Odličen je za čiščenje želodca, črevesja in krvi. Očisti telo, odstrani strupene snovi in zdravi kronično nečisto kožo. V knjigah najdemo zapise, da naj ga uživajo bolehni in šibki ljudje z lišaji, gnojnimi čiri, izpuščaji.

Ko je dodobra premešan v gosto zmes, ga z leseno žlico previdno naložimo v kozarčke.
Ko je dodobra premešan v gosto zmes, ga z leseno žlico previdno naložimo v kozarčke.FOTO: Bilka Blaoh

Čemažev pesto

Čemažev pesto lahko uporabljate na različne načine. Najboljši je na testeninah, lahko ga dodate rižoti ali različnim mesnim omakam. Z nekoliko domišljije lahko naredite čemažev burek, čamaževo juho ali ga dodate vsem vrstam solat.

Za čemažev pesto potrebujemo:

2 kg sveže nartganega čemaža
1 dcl hladno prešanega olivnega olja
malo večji ščepec soli

V sekljalniku sesekljamo sveže natrgan in očiščen čemaž, dodamo, sol in nekoliko olivnega olja. Ko zmes postane gosta in dobro premešana, jo z leseno žlico previdno naložimo v manjše kozarčke, saj ima čemaž, ko je enkrat odprt le dober mesec rok trajanja, ker nismo dodali nobenih konservansev.
Je popolnoma naravno, zdravilno in brez umetnih konservansev. Dobro je, če kozarce prej oplaknemo s toplo vodo, preden pa jih dobro zapremo, do vrha zalijemo zmes z ekstra olivnim oljem, ki deluje kot konservans.

Pripravljamo ga lahko tudi za druge kuhinjske dobrote

Švicarski župnik in zeliščar Künzle je zapisal, da bi mladi ljudje cveteli kot rože in se razvijali kot jelke na soncu, če bi uživali čemaž.
Švicarski župnik in zeliščar Künzle je zapisal, da bi mladi ljudje cveteli kot rože in se razvijali kot jelke na soncu, če bi uživali čemaž.FOTO: Bilka Baloh

Najbolj preprosto bomo čemaž uporabili, če ga pripravimo v namazih, osnova katerih je skuta, kisla smetana, tofu, zmleta sončnična semena, hladno stiskana olja (oljčno, sončnično, repično). Drobno narezan čemaž vmešamo kot začimbo in ne pretiravajmo s količino. Lahko ga narežemo bolj grobo in vmešamo v zeleno, paradižnikovo ali fižolovo solato. Za nekaj časa ga lahko namočimo tudi v v jabolčni kis.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587