Naravni antibiotik
Vse bolj se vračajo časi našin babic in dedkov, ko še niso poznali antibiotikov in drugih zdravil in so si pomagali predvsem z naravnimi pripravki narejenih iz rastlin. Med njimi ima zelo pomembno vlogo čemaž, saj vsebuje aicin, ki deluje antibakterijsko. To snov najdemo tudi v česnu, zato velikokrat pravimo, da sta čemaž in česen naravna antibiotika. Ker je še vedno čas, da ga naberete, si lahko pripravite nekaj zanimivih čemaževih jedi in tinkturo, ki pomaga pri različnih težavah.
Čemažev skutin namaz
Potrebujemo: ½ kg skute, 1 lonček kisle smetane, manjšo čebulo, 10 velikih žlic na drobno narezanih čemaževih listov, sol, poper in gorčico po okusu. Skuto in kislo smetano gladko zmešamo, dodamo drobno narezano čebulo, drobno narezane lističe čemaža in začimbe po okusu. Vse skupaj dobro zmešamo in skutin namaz je pripravljen.
Čemaževa juha
Potrebujemo: 4 žlice narezanih listov čemaža, 1 mesnat paradižnik, 10 dag gob, 1 žlico margarine, ¼ l prej pripravljene juhe juhe, 1 žlico peteršilja, nariban sir. Paradižnik za hip potopimo v vrelo vodo, ga olupimo in drobno narežemo. Gobe očistimo in narežemo na tanke rezine. Na segreti margarini dušimo narezane liste čemaža, narezan paradižnik in gobe. Potem zalijemo z juho in pustimo, da počasi vre približno 10 minut. Čemaževi juhi dodamo peteršilj in nariban sir.
Čemaž pečen z jajcem
4 žlice drobno narezanih listov čemaža zmešamo z žvrkljanima 2 jajcema, posolimo po ukusu in pečemo v ponvi dokler se ne speče na eni strani, nato obrnemo na drugo stran in spečemo še na drugi strani. Ko je jajce lepo zarumenelo na obeh straneh, postrežemo kot debelejšo palačinko. Po želji lahko dodamo parmezan in nekoliko popra.
Čemaževa omaka
Potrebujemo: 2 žlici olja, 2 žlici moke, 3 žlice drobno narezanih listov čemaža, juho, žlico kisle smetane, limonin sok in sol. Moko in čemaževe liste rahlo prepražimo na olju, zalijemo z juho in pokuhamo. Nato precedimo dodamo žlico kisle smetane ter okisamo z limoninim sokom. Omako ponudimo k kuhani govedini, divjačini ali puranjim zrezkom.
Krompirjeva solata s čemažem
Za 1 osebo potrebujemo 2 srednje velika krompirja, skodelico drobno narezanih čemaževih listov, srednje veliko čebulo, 2 žlici kisle smetane, 2 žlici jabolčnega kisa, sol in poper po okusu. Krompirja skuhamo in olupimo. Počakamo, da se shladi nato ga narežemo na lističe, dodamo drobno narezane liste čemaža, narezano čebulo, začimbe po želji, kislo smetano in kis. Vse sestavine dobro premešamo in ponudimo.
Čemaževa tinktura
V kozarec s širokim grlom narežemo za 1/3 kozarca čemaževih listov. Naložene liste dobro stisnemo, da jih je res za1/3 kozarca. Preko prelijemo 50 procentnim žganjem (sadjevec), kozarec dobro zapremo in pretresemo. Postavimo na okensko polico ali kam drugam, da je na dosegu svetlobe. Stoji naj 3 tedne, večkrat vmes pretresemo. Po 3 tednih precedimo in skozi gazo dobro precedimo še preostalo tekočino. Da je tinktura bistra jo precedimo še skozi filter ( lahko je skozi filter papir za kavo ali čaj). Uporaba: 25 do 30 kapljic razredčimo v 1 dl vode. Pijemo trideset dni vsak dan enkrat. Tinktura rahlo znižuje pritisk, pomaga pri želodčnih težavah, arteriosklerozi in zaustavlja glistavost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV