Pradomovina te priljubljene začimbe so predeli jugovzhodne Azije, dandanes pa jo najdemo tudi v drugih deželah tropskega in subtropskega podnebja. Ingver tako ne uspeva več le v Indiji, na Kitajskem in Japonskem, v Indoneziji in Maleziji, temveč tudi v nekaterih deželah Srednje in Južne Amerike, kot sta Brazilija in Kostarika.
Ingver je pravzaprav začimbna rastlina, ki lahko zraste tudi do pol metra visoko, nič manj dolge pa niso njegove korenine. Te rastejo horizontalno in se lahko prav tako razrastejo do dolžine 50 centimetrov. Prav iz korenine, v kateri je ogromno eteričnega olja, se pridobiva vsem dobro poznana začimba.
Lajša številne zdravstvene tegobe
Njegove zdravilne učinke so že dolgo nazaj odkrila ravno azijska ljudstva, ki so bodisi posušen bodisi svež ingver uporabljala za lajšanje številnih bolezni. Tudi številne sodobne raziskave so potrdile pozitivne učinke ingverja na marsikatero težavo:
- ingver lajša težave z želodcem in črevesjem – pomaga pri napenjanju in krčih, lajša potovalno slabost, pospešuje prebavo, menda celo dviguje apetit;
- lajša menstrualne krče;
- pomaga pri lajšanju glavobolov in migren;
- deluje protivnetno in protibolečinsko, zato je dobrodošel v boju proti raznim vnetjem, prehladom, virozam;
- pomaga pri izkašljevanju in lajša dihanje;
- stimulira krvni obtok;
- ingver menda odpravlja tudi kronično utrujenost in izboljšuje delovanje našega spomina;
- učinkovit je tudi v boju proti slabemu zadahu in zgagi.
Privoščite si ga v kakršni koli obliki
Privoščite si lahko svežo ingverjevo korenino ali pa posušen oziroma zmlet ingver. Dodate ga lahko mesu, ki ga bo ta začimba ravno prav zmehčala in mu dala prijeten, morda nekoliko pikanten in oster okus. Uporabite ga lahko pri pripravi sadnih kompotov in sladic, privoščite pa si lahko tudi kakšen ingverjev napitek – na primer ingverjev čaj, kavo, vino, celo pivo, ki je še posebej priljubljeno v Ameriki in Britaniji.