Vsak pravi čaj je pridobljen iz listov čajevca, razlikujejo se le po načinu njihove obdelave. Listi zelenega čaja so namreč posušeni takoj, ostale pa proizvajalci najprej pustijo, da bolj (črni čaj) ali manj (rdeči čaj) oksidirajo. Bolj oksidiran pravi čaj je sicer bolj prijazen do želodca, vendar hkrati izgubi nekaj svojih zdravilnih učinkovin.
Vsak pravi čaj vsebuje kopico antioksidantov in tein, ki deluje podobno poživljajoče kot kofein, vendar pa ga pravi čaj vsebuje manj kot kava. Spodbudi delovanje presnove in posledično pomaga pri hujšanju oziroma vzdrževanju idealne telesne teže. Znižuje slab holesterol in previsok krvni pritisk ter na sploh skrbi za zdravje srca in ožilja. Raziskava je pokazala, da imajo ljudje, ki na dan popijejo dve ali več skodelic pravega čaja, kar za 50 odstotkov manjše tveganje za srčni napad. Poleg tega krepi imunski sistem, kar je v hladnih mesecih še posebno koristno.
Črni čaj
Med pravimi čaji ima najmočnejši okus ter največ teina, ki telo poživi. Študije so pokazale, da lahko zmanjša škodo, ki jo povzroči izpostavljenost cigaretnemu dimu, ter prepreči pojav srčnih kapi.
Rdeči čaj
Študije so razkrile, da še posebno učinkovito zmanjšuje raven holesterola.
Zeleni čaj
Zeleni čaj je med vsemi pravimi čaji najbolj raziskan. Ker njegovi listi niso oksidirani, ima največjo vsebnost še posebno močnega antioksidanta, ki preprečuje pojav rakavih celic in krvnih strdkov. Zmanjševal naj bi tudi tveganje za pojav Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni, topil maščobne blazinice, ki se nabirajo na trebuhu, ter ohranjal zdrave oči in dlesni.
Beli čaj
Če vašim brbončicam ni všeč zeleni čaj, posezite po belem, ki je najbolj nežna vrsta pravega čaja. Ker prav tako ni oksidiran, vsebuje vse dobrodejne sestavine, vendar pa ima bolj blag okus ter zelo malo teina, zato se priporoča vsem, ki so nanj občutljivi.
Zeliščni čaji
Zeliščni čaji so vsi napitki, ki zelišča uporabljajo na enak način kot liste pravega čaja. Njihove učinkovine so izredno raznolike, skupno pa jim je, da nimajo teina ter jih zato lahko pijemo tudi pred spanjem. Zeliščni čaji sicer še niso zelo raziskani. Njihovo delovanje je po navadi bolj znano zaradi ljudskega preizkušanja.
Metin čaj
Metin čaj naj bo prvo zdravilo v primeru prebavnih težav. Pomaga lahko proti napihnjenosti in vetrovom, odsvetuje pa se, kadar vas muči zgaga. Pijte ga tudi v primeru slabosti (razen, če bruhate) in glavobola.
Kamilični čaj
Kamilice pomirjajo, zato jih popijte pred spanjem. Če jih uživate po obroku, lahko pomagajo pri prebavi, sicer pa lajšajo tudi kašelj in blažijo menstruacijske krče. Preprečujejo pojav krvnih strdkov, ki lahko povzročijo srčno ali možgansko kap.
Ingverjev čaj
Z vročo vodo lahko prelijete tudi ingver v prahu ali njegovo nastrgano koreninico ter počakate 10 minut. Ingverjev čaj naj bo prva pomoč v primeru prehlada (še posebno, če mu dodate tudi limonin sok in med). Pomaga pri bolečinah v grlu in lajša občutek potovalne slabosti, pijete pa ga lahko tudi po bruhanju ali driski.
Melisa dviguje razpoloženje in izboljšuje sposobnost osredotočanja, zato je idealna uteha v vse temnejših jesenskih dneh. Melisin čaj je varen tudi za otroke. Če jim ga pripravimo zvečer, preprečuje nočne more.
Hibiskusov čaj
Hibiskus pomaga uravnavati krvni pritisk. Študija priporoča, da bolniki s hipertenzijo popijejo tri skodelice dnevno. Poleg tega znižuje slab holesterol in pomirja živčni sistem, zaradi česar zmanjšuje nihanja razpoloženja. Ker vsebuje veliko vitamina C, pomaga proti prehladu
Žajbljev čaj
Žajbelj blaži bolečine v grlu, uravnava raven holesterola in preprečuje pojav sladkorne bolezni. Ženskam v menopavzi naj bi bilo po njegovem uživanju manj vroče. Čeprav žajbelj sam po sebi ni strupen, pa lahko reagira z določenimi drugimi substancami ter tako predvsem škodi jetrom. Uživajte ga v omejenih količinah, izognejo pa naj mu se otroci, nosečnice in doječe matere.
Rožmarinov čaj
Rožmarinov čaj si privoščite, če vas mučijo vetrovi ali imate črevesne krče. Toda nikoli ne popijte več kot dve skodelici dnevno, sicer lahko vzdraži želodec.
Čaj materine dušice
Raziskave na živalih so pokazale, da morda lahko zavira staranje možganov ter prepreči Alzheimerjevo bolezen. Blaži tudi kašelj in pomaga pri prebavnih težavah.
Sadni čaji
Pri sadnih čajih vročo vodo prelijemo preko koščkov suhega sadja, sami pa ga lahko pripravimo tudi tako, da vroči vodi primešamo sveže iztisnjen sok sadja. Sadni čaj je lahko tudi pravi z dodanim okusom sadja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV