Te dni se marsikdo mudi na trgatvah. Nekaj grozdja bo zagotovo predelanega najprej v mošt, pozneje v vino in v grozdne sokove, veliko pa ga bomo pojedli tudi svežega, kar je za naš organizem še kako dobrodošlo. Grozdje je namreč bogat vir vitaminov B in C, vsebuje pa tudi številne minerale – kalij, kalcij, fosfor, magnezij – in antioksidante, ki nase vežejo škodljive proste radikale v našem telesu. Grozdje sicer velja za živilo, ki pripomore k boljši prebavi, bolj zdravemu srčno-žilnemu sistemu, mnogi pa pravijo, da grozdje učinkovito čisti tudi sečne poti in organizem nasploh.
Kutina
To mnogim ne tako zelo poznano sadje je, podobno kot šipek, zelo dobrodošlo živilo v času prehladov, grip in drugih jesensko-zimskih obolenj, saj se ponaša z visoko vsebnostjo vitamina C, poleg tega pa je tudi bogat vir pektina in fosforne kisline. Mnogi ta sadež poznajo le kot naravno sredstvo za odišavljanje prostorov, saj je zelo prijetnega vonja, spet drugi pa kutine uporabljajo tudi v kulinariki, in sicer iz njih skuhajo kompot, marmelado, naredijo gosti sok ali spečejo kakšno slastno pecivo. Kutina sicer prihaja iz Perzije, od koder se je prek Grčije in Italije razširila tudi k nam. Po videzu spominja na jabolko, nekatere sorte pa tudi na hruške. Plodovi rastejo na drevesih ali grmičastih steblih, zoreti pa začnejo prav v oktobru.
Jabolka
Gotovo ste že slišali za pregovor: Eno jabolko na dan prežene zdravnika stran. Ta sadež je namreč bogat vir vitaminov A, B, C, E in F, vsebuje pa tudi nekatere pomembne minerale – na primer železo, fosfor, kalcij – in prehranske vlaknine, zaradi česar blagodejno vplivajo na našo prebavo. Prav zaradi precejšne vsebnosti kalcija jabolka pripomorejo tudi k večji čvrstosti zob in kosti, pektin v njih pa menda igra pomembno vlogo pri zmanjševanju tveganja za arteriosklerozo in infarkta.
Hruška
Podobno kot jabolka tudi hruške vsebujejo precej vitaminov in mineralov ter prehranskih vlaknin. Hruške, ki jih je v svetu registriranih več kot 5000 sort, so znane kot sadje, ki pospešuje prebavo, krepi zobe in kosti, zdravilno deluje na srčno-žilni sistem in čisti sečne poti, kajti vsebuje tudi precej vode, zaradi česar deluje kot diuretik. Da ne izgubijo vseh zdravilnih snovi, ki jih vsebujejo, je seveda najbolje, da jih jeste kar sveže, lahko jih uporabite kot dodatek k sirom ali celo solatam, seveda pa lahko iz njih skuhate tudi kompot ali pripravite kakšno okusno sladico.
Šipek
Šipek vsebuje ogromno vitamina C, po nekaterih študijah sodeč celo znatno več od limon in pomaranč, zato je nadvse učinkovit pri krepitvi imunskega sistema in zviševanju odpornosti. Poleg tega vsebuje tudi vitamina E in D ter mnoge minerale, med drugim veliko železa in kalcija, karotenoide in flavonoide. Šipek je sicer znan ne le kot sredstvo za krepitev imunskega sistema, temveč naj bi tudi spodbujal presnovo in delovanje izločal, pomagal naj bi lajšati težave z ledvicami in sklepi, menda tudi precej poživlja in krepča.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV