Jogurt naj bi izviral iz Mezopotamije, od koder prihajajo prvi dokazi, da so ljudje vzrejali koze in ovce, in velja za najstarejši mlečni izdelek. Poznali naj bi ga namreč že kar 7000 let. V tistih časih so mleko koz in ovc shranjevali v čutarah, v toplih razmerah pa je naravno fermentiralo. Fermentirano mleko tako velja za najzgodnejšo obliko jogurta.
Čeprav jogurt poznamo že toliko časa, pa je priljubljen postal šele v zadnjih desetletjih, ko so začeli strokovnjaki odkrivati njegove zdravilne učinke, proizvajalci pa dodajati vanj sadje in druge tudi žitne dodatke. Jogurt se je tako iz 'fermentiranega mleka' spremenil v pravo poslastico, odličen zajtrk, prigrizek med obroki in nizkokalorično zdravo živilo, ki ga lahko uživamo kot samostojno jed ali dodatek k drugim jedem.
Jogurt je fermentiran mlečni izdelek, ki ga naredijo tako, da mleku dodajo bakterijske kulture, najpogosteje Lactobacillus bulgaricus in Streptococcus thermophilus, ki povzročijo, da se mlečni sladkor (laktoza) spremeni v mlečno kislino. Ta postopek da jogurtu osvežujoč okus in edinstveno teksturo, ki odseva v njegovem originalnem turškem imenu 'Yoghurmark', kar pomeni 'zgostiti se'.
Jogurt je odličen vir kalcija, fosforja, vitamina B2 in joda, analize pa so pokazale, da je tudi bogat z vitaminoma B12 in B5, cinkom, kalijem, beljakovinami in molibdenom. Ta hranila jogurt spreminjajo v pravo zdravilo, še večjo vrednost pa mu dodajajo žive bakterije, ki se nahajajo v njem. Raziskave so poleg tega pokazale, da je jogurt pravo 'super-živilo', saj naj bi:
– podaljševal življenje;
– preprečeval razvoj vaginalnih glivičnih vnetij;
– zaradi vsebnosti bakterij Lactobacillus casei krepil imunski sistem;
– zniževal slabi holesterol LDL in višal raven dobrega holesterola HDL v krvi;
– pospeševal hujšanje in preprečeval debelost pri otrocih;
– pospeševal prebavo;
– pospeševal porabljanje maščob po obroku;
– krepil kosti;
– ščitil pred artritisom oziroma blažil simptome artritisa;
– zaradi vsebnosti bakterij Lactobaciullus acidophilus in Bifidobacterium lactis ščitil pred nastankom razjed;
– zmanjševal tveganje za razvoj raka debelega črevesa in danke;
– osvežil ustni zadah in skrbel za zdravje ustne votline.
Vse naštete zdravilne lastnosti jogurta lahko pridobite tudi vi, z uživanjem jogurtov ZELENE DOLINE iz Mlekarne Celeia. Ti se namreč uvrščajo v sam vrh piramide zdrave prehrane, saj so bogat vir beljakovin, ogljikovih hidratov, mineralov, vitaminov in mlečne kisline, ki jim daje značilen osvežujoč okus, vsebujejo pa nizko količino mlečnih maščob, zaradi česar nosijo znak VAROVALNEGA ŽIVILA. Uživate jih lahko skupaj s sadjem, žitaricami ali pa jih uporabite pri pripravi zahtevnejših jedi in solatnih polivk.
Privoščite si lahko čvrsti jogurt ZELENE DOLINE z 1,3% maščobe, ki je narejen iz domačega slovenskega pasteriziranega mleka, brez aditivov in fermentiran z mlečnokislinskimi kulturami Streptococcus thermophilus in Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus. Posežete pa lahko tudi po sadnih jogurtih ZELENE DOLINE z okusi jagode, breskve, gozdnih sadežev, višnje ali borovnice, ki vsebujejo zgolj 2,5 odstotka maščob in so obogateni z izbranimi sadnimi pripravki. Tako kot čvrsti jogurt so tudi sadni jogurti ZELENE DOLINE narejeni iz domačega slovenskega mleka, brez dodanih umetnih sladil, barvil in drugih aditivov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV