Buče so bogat vir prehranskih vlaknin, vitaminov in mineralov, ponašajo se s posebej veliko vsebnostjo alfa- in betakarotena. Prav ti, tako imenovani karotenoidi, veljajo za močne antioksidante – snovi, ki nase vežejo škodljive, proste radikale v našem telesu in na ta način zmanjšujejo tveganje za mnoge bolezni, tudi za nekatera rakava obolenja. Prav buča naj bi tako zmanjševala nevarnost za nastanek raka dojke in jajčnikov.
Paradižnik
Veliko karotenoidov, predvsem likopena, vsebuje tudi paradižnik. Njegove zdravilne učinke na zdravje so v preteklosti preučevale številne študije in po njih sodeč naj naj bi prav likopen nižal tveganje za nastanek številnih rakavih obolenj, med drugim tudi pljučnega in kožnega raka ter raka mehurja, dojke, materničnega vratu. Sicer pa paradižnik zaradi likopena velja tudi za živilo, ki ščiti pred srčno-žilnimi ter kožnimi obolenji.
Brusnice
Nevarnost, da ženske zbolijo za rakom dojke, naj bi zmanjševalo tudi redno uživanje brusnic, zadnje raziskave pa kažejo tudi, da sok iz brusnic za kar šestkrat poveča učinek kemoterapije na celice raka jajčnikov. Poleg tega ima to sadje še druge blagodejne učinke na zdravje in počutje – pomaga pri zdravljenju vnetega mehurja in obolenjih ledvic, ki pogosteje prizadenejo ženske kot moške, učinkovito lajša krče in bolečine, ki spremljajo revmatska obolenja.
Špinača
Špinača je bogat vir vitaminov A, B, C in K, vsebuje pa tudi številne zelo pomembne minerale, na primer železo, kalij, kalcij in magnezij. Prav zaradi slednjega špinača velja za živilo, ki naj bi ga ženske uživale v času predmenstrualnega sindroma. Magnezij namreč menda uspešno zmanjšuje tiste fizične simptome PMS-a, poleg tega pa naj bi blažil tudi menstrualne krče. Zato je špinača živilo, ki je pisano na kožo žensk z močnim predmenstrualnim sindromom in močnimi menstrualnimi krči.
Mleko
Mleko ter mlečni izdelki vsebujejo veliko kalcija, ki je bistvenega pomena za zdrave in močne kosti. Ker pa je za to, da se zaužit kalcij v telesu sploh absorbira in ga naš organizem lahko porabi za izgradnjo kosti, potrebnega dovolj vitamina D, je ob mleku in mlečnih izdelkih, ki sicer prav tako vsebujejo precej D-vitamina, treba hkrati poskrbeti še za druga živila, bogata z njim. Po s kalcijem in vitaminom D bogati hrani bi tako morale posegati predvsem tiste ženske, ki sodijo v tvegano skupino za nastanek osteoporoze – degenerativne bolezni kosti, za katero je značilno postopno izgubljanje kostne mase in posledično večja krhkost kosti ter večja občutljivost za zlome. Pa tudi sicer je znano, da pripadnice nežnejšega spola veliko pogosteje kot moški zbolevajo za osteoporozo. Ta namreč prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega po 50. letu starosti.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV