Vitalne sestavine
Kislo zelje predstavlja pozimi, ko ni svežega sadja z vrta v izobilju, najbogatejši vir vitamina C. Poleg tega vsebuje tudi zelo redek vitamin K, ki ima pomembno vlogo pri celjenju ran. 100 gramov kislega zelja vsebuje 1,6 grama mlečne kisline, s čimer presega celo jogurt, bogat pa je tudi s številnimi mineralnimi snovmi. Izboljšuje delovanje črevesne flore, uničuje gnile bakterije in čisti prebavne poti.
Kislo zelje proti raku
Študija, opravljena na Univerzi Juta v ZDA, ki je obsegala 600 ljudi, je pokazala, da so imeli moški, ki so uživali veliko zelja in cvetače, 70 odstotkov manj možnosti, da zbolijo za rakom debelega črevesja, kot tisti, ki so to zelenjavo spuščali iz jedilnika. Mlečnokislinske bakterije preprečujejo vrenje, razstrupljajo in čistijo prebavne poti ter zmanjšujejo pogostnost prebavnih težav. Razbremenjujejo jetra in trebušno slinavko. Kislo zelje spodbuja tudi presnovo beljakovin in pomaga pri tvorbi krvi.
Povečuje spolno aktivnost
Zanimiva je študija, ki so jo naredili v New Yorku in dokazuje, da kislo zelje zvišuje spolno slo. Ker se mlečna kislina kislega zelja ujema z želodčno, pomaga tudi proti nevšečni "zgagi". Kislo zelje vsebuje veliko vode in vlaknin, zato nam daje občutek sitosti, kljub manjšemu številu kalorij. Znano je tudi po tem, da pospešuje presnovo ogljikovih hidratov. Iz tega razloga je zelo priporočljivo med shujševalnimi kurami. Blagodejno deluje na ščitnico in nastajanje barvil v laseh ter koži. Pomirja živčevje, izboljšuje možganske sposobnosti, odpravlja nemir in živčne motnje. Pospešuje celično rast in njihovo dihanje ter krepi imunski sistem. Pomaga pri boleznih zaradi pomanjkanja joda in lajša osteoporozo. Na koncu vsega pa nam nudi še dober spanec.
Praktični nasveti
Če trpite zaradi težav z želodcem, si lahko pomagate s svežim zeljem. Čez dan po požirkih popijte liter soka iz belega zelja in težave bodo izginile v dveh do treh tednih. Uporabite ga lahko kot dopolnilno zdravljenje pri protinu (sklepno vnetje). Nekaj zeljnih listov blanširamo in položimo na boleči sklep. Vse skupaj povijemo z brisačo in pustimo delovati približno 30 minut. Kislega zelja pred uporabo ne perite, četudi je zelo kislo. Voda namreč iz zelja izpere veliko hranilnih snovi. Zaradi vseh pozitivnih lastnosti, ki jih ima kislo zelje na naš organizem, poskrbite, da bo stalnica na vaših krožnikih, ne le v zimskem času.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV