Matični mleček oziroma 'gelee royal' je lepljiva tekočina, ki jo proizvajajo od šest do štirinajst dni stare čebele delavke, da z njo nahranijo svojo kraljico – matico. Brez matičnega mlečka bi bila kraljica enaka vsem ostalim čebelam, z njegovo pomočjo pa lahko živi od tri pa vse do osem let, torej 45-krat dlje kot običajne čebele. Mleček je tako kraljeva hrana, ki spremeni povsem običajno čebelo v večjo žival s superherojskimi sposobnostmi in sposobnostmi razmnoževanja.
Čeprav so natančne sestavine matičnega mlečka neznanka, velja za izjemno hranljivo in zdravo živilo. Vsebuje vodo, 17 različnih aminokislin, od 12 do 15 odstotkov ogljikovih hidratov, 12 odstotkov beljakovin in od pet do šest odstotkov maščob. Je tudi bogat vir vitaminov, saj vsebuje pantotensko kislino (vitamin B5), biotin, inositol, folno kislino, vitamine C, B1, B2, B6 in niacin.
Zaradi številnih učinkovin, ki jih vsebuje, je matični mleček izjemno zdrav. Najbolj znano je, da naj bi matični mleček pomagal do večje plodnosti in pri težavah z zanositvijo, vendar pa naj bi ugodno vplival tudi pri drugih boleznih in bolezenskih stanjih. Tako strokovnjaki menijo, da je mleček v pomoč pri šibkih kosteh, boleznih koronarnih arterij, depresiji, diabetesu, visokem krvnem tlaku, motnjah endokrinega sistema, anemiji, artritisu, astmi, porušenju hormonskega ravnovesja, povišanem holesterolu, impotenci, vnetjih, težavah s spominom in imunskim sistemom, bolečinah v jetrih, izčrpanosti, težavah v menopavzi, pri napadih panike, Parkinsonovi bolezni, zaostanku v rasti, gubah, bakterijskih infekcijah, celjenju ran in utrujenih očeh.
Rak
Japonski raziskovalci so opravili raziskavo, med katero so mišim dali jesti matični mleček, zatem pa vanje presadili rakave celice. Rezultati eksperimentov so bili osupljivi, saj je mleček vplival na rakave celice tako, da se je življenjska doba miši, ki so prejemale matični mleček v primerjavi s preostalimi mišmi podaljšala za petino, rakave celice in tumorji pa so se skrčili. Pozitiven učinek pri rakavih obolenjih kaže tudi statistični podatek iz Bolgarije, da se rak pri čebelarjih pojavlja za 20 odstotkov redkeje kot pri drugih ljudeh. Se je pa matični mleček izkazal tudi kot učinkovit pri lajšanju stranskih učinkov kemoterapije, saj krepi imunski sistem in zagotavlja zaščito organizma pred mikrobi.
Osebe, ki redno uživajo matični mleček, imajo v povprečju nižji holesterol kakor drugi ljudje. Ta sposobnost mlečka je bila že večkrat preverjena in velja tudi za enega najbolj očitnih pozitivnih zdravstvenih učinkov matičnega mlečka. Raziskave so pokazale, da se je pri ljudeh, ki so dnevno prejemali od 70 do 150 miligramov matičnega mlečka dnevno, holesterol znižal za 16 odstotkov.
Depresija
Matični mleček je znan tudi po tem, da blagodejno vpliva na osebe z nevrotičnimi motnjami in manično depresijo. Deluje kot antidepresiv, zato bo pomagal vsem, ki občutijo močna negativna čustva, kot sta na primer žalost in strah. Čeprav se zdi nesmiselno premagovati depresijo s čebeljimi produkti, se številni strokovnjaki strinjajo, da mogočni vplivi matičnega mlečka dejansko lahko pomagajo ljudem prebroditi ali omejiti depresijo in čustvene težave, ki se pojavijo med menopavzo, v obdobju odraščanja, žalovanja, upokojevanja, med izpiti ...
Težave z impotenco najpogosteje povezujejo s pomanjkanjem energije, depresijo in boleznimi srca. Če imate bolezni srca in ožilja se pred začetkom uživanja matičnega mlečka posvetujte z zdravnikom, če vam ta dovoli, pa preizkusite sledeči recept, za katerega boste potrebovali:
– 900 gramov medu
– 3 žlice matičnega mlečka
– 6 žlic cvetnega prahu
– 250 gramov ingverja
– 120 gramov indijskega žafrana (kurkume)
– 3 grame koriandra
– 3 žlice koprivnih semen
– 50 gramov pistacij
Vse sestavine zmešajte in na dan zaužijte do pet žlic mešanice. Mešanica zdrži do štiri mesece, zato jo lahko pripravite tudi vnaprej. Poskusiti ni greh!
Mišična distrofija
Ker je matični mleček močan antioksidant in ščiti celice pred škodljivimi vplivi prostih radikalov, so raziskovalci ugotovili, da bi lahko pomagal upočasniti slabenje mišic pri osebah z mišično distrofijo. Potrebne bodo še dodatne raziskave, saj pravih dokazov o učinkovitosti ni, so pa določeni primeri oseb, ki jim je mleček pomagal. Matični mleček sicer ne zdravi distrofije, le pomaga upočasniti proces napredovanja bolezni.
Nosečnost
Matični mleček naj bi povečeval plodnost. Njegov primarni namen je namreč ta, da z njim čebele hranijo svojo matico, ki zaradi tega živi dlje in je sposobna dnevno izleči do 2000 čebeljih jajčec. Matični mleček naj bi namreč vplival na hormone. V čebeljem življenju tako vpliva na zoreče larve tako, da nekatere samice (tiste, ki ga prejemajo) razvijejo razmnoževalne organe in postanejo plodne, kar pomeni, da mleček vpliva na njihove hormone in povzroči dramatično spremembo. Čebele delavke, ki mlečka ne prejemajo, ostanejo celo življenje neplodne, pa čeprav se razvijejo iz popolnoma enakih jajčec kakor plodne čebele. Čeprav dokazov o takšnem vplivu mlečka na ljudi ni, ga številni uporabljajo, raziskave pa so pokazale, da so nekateri pari resnično hitreje zanosili, moški pa so bili bolj potentni. Z matičnim mlečkom so si pri menstrualnih težavah, med nosečnostjo in težavah v spolnosti pomagali tudi številni znani, med njimi tudi princesa Diana, kraljica Elizabeta in princ Phillip, ki je prepričan, da ga je matični mleček ozdravil artritisa.
Koža
Že stari Egipčani so verjeli, da bo matični mleček ohranjal faraonovo telo mlado in lepo celo v drugem življenju. Položili so ga poleg njegovega trupla v grobnici, skupaj z najbolj dragocenim kraljevim nakitom in zlatom. S pomočjo matičnega mlečka pa so faraone celo mumificirali. Jemali pa so ga tudi v času življenja – v obliki različnih mazil in krem, saj je tako bila njihova koža gladka kljub puščavskim vremenskim razmeram. Danes velja prepričanje, da je matični mleček močan pripravek proti staranju kože. Deluje tudi protibakterijsko, zato je še posebej priporočljiv za osebe s problematično kožo z aknami in ogrci, gladil pa naj bi tudi gube. Dobite ga lahko v obliki krem za obraz, roke in predel okoli oči ter losjona ali mleka za telo.
Kaj pa stranski učinki?
Matični mleček velja za dokaj nevarnega, saj lahko sproži alergične reakcije, še posebej pri osebah, ki so alergične na cvetni prah. Pri teh se lahko razvijejo astma, koprivnica in celo anafilaktični šok. Čeprav je verjetnost za tovrstne stranske učinke majhna, bodite pri uporabi previdni in se pred njo obvezno posvetujte z zdravnikom.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV