Vizita.si
Ženska med meditacijo v naravi ob slapu

Bilke

Z meditacijo do boljšega počutja

Katja Benčina
27. 10. 2010 14.48
1

Stres je eden glavnih sprožilcev številnih zdravstvenih težav, zato je izjemno pomembno, da se ga naučimo nadzorovati. Ena izmed tehnik, s katero si lahko pomagamo, je tudi meditacija.

Ženska med meditacijo v naravi ob slapu
Ženska med meditacijo v naravi ob slapu FOTO: iStockphoto
Meditacija je starodavna tehnika, ki je priljubljena še danes. Ta nas umiri, napolni z energijo, nam pomaga osredotočiti in urediti misli. Tako postanemo manj napeti, bolj zadovoljni in sproščeni, kar pa vpliva tudi na izboljšanje odnosa do sebe in drugih. Poleg tega ne potrebujemo več cigaret ali alkohola, da bi se pomirili, in kave, da bi pridobili dodatno energijo. Tehnik meditacij je ogromno. Nekatere temeljijo na koncentraciji na dihanje, druge na vizualizaciji, tretje na ponavljanju manter … Katero tehniko boste izbrali, je odvisno od tega, kaj vam bolj ustreza. Priporočljivo pa je imeti učitelja, ki vas seznani z različnimi tehnikami in vam pomaga opustiti številne napačne predstave o meditaciji.

Kako začeti z meditacijo?

Meditacija je namenjena predvsem nam in našemu boljšemu počutju, zato vedno pričenjamo pri sebi. To pomeni, da je pomembno, da razvijamo pozitiven odnos do sebe.

Meditacija nam povečuje življenjsko energijo.
Meditacija nam povečuje življenjsko energijo.FOTO: iStockphoto
Osredotočimo se na dihanje in skušamo ''izprazniti" misli in biti v celoti prisotni v trenutku. Če se misli pojavijo, jih preprosto upoštevamo, opazujemo in jim pustimo oditi. Nikar se ne obtožujmo ali razburjajmo, ker nam ni uspelo, ampak preprosto vadimo ter opazujemo naš napredek. Če nam ne uspe prvič, nam bo uspelo drugič, tretjič ali četrtič, z vajo se bo podaljševal tudi čas koncentracije. To je tudi eden od načinov, ki nam pomaga spremeniti odnos samih do sebe, kar nato postaja osnova za odnose z drugimi.

Kje lahko meditiram?

Pogosto je lažje meditirati v skupini, pod vodstvom učitelja, v prostorih, ki so namenjeni meditaciji, ker so prežeti s prijetnimi vibracijami, ki pripomorejo, da se lažje umirimo. Lahko pa meditirate tudi sami in si izberete okolje, ki na nas deluje pomirjujoče in v katerem se počutite dobro. To je lahko vaša spalnica, kopalnica, lahko greste v naravo …

Kdaj naj meditiram?

Najboljši čas za meditacijo je zjutraj, saj se boste tako že zjutraj pozitivno naravnali in polni energije pričeli dan. Priporočljivo pa je meditirati tudi zvečer, ko boste vse stvari že postorili in se tako umirili pred spancem. Dobro pa se je meditaciji izogniti neposredno po obroku.

Kako naj najdem čas za meditacijo?

Kljub natrpanemu urniku si je treba vzeti čas tudi zase. Če vam to ne uspeva, se zavestno odločite, naredite urnik in mu sledite. Tu je predvsem pomembna motivacija in želja po tem, da naredite nekaj zase. Meditacija vam ne bo vzela veliko časa in zagotovo si lahko vzamete 20 minut pred ali po spanju. Z meditacijo se bo tudi krajšal vaš spanec, saj boste lažje zaspali in imeli bolj kvaliteten spanec in tako boste tudi privarčevali s časom.

Moram med meditacijo poslušati glasbo?

Številnim ljudem glasba pomaga, ni pa nujno, da jo poslušate. Predvsem je pomembno, da ugotovite, kaj deluje najbolje za vas in kaj vam pomaga, da umirite svoje telo in misli.

Kakšni so dolgoročni pozitivni učinki meditacije?

Prvi pozitivni učinki meditacije so vidni že takoj, saj takoj vidimo, da smo po njej bolj umirjeni in sproščeni. Dolgoročno meditacija pripomore k boljši samopodobi, ustvarja notranje ravnovesje, zaradi česar postanemo bolj mirni, zadovoljni in povezani sami s seboj. To nato vpliva tudi na odnose, ki jih imamo z drugimi ljudmi. Sicer pa so študije pokazale, da meditacija ljudem znižuje krvni pritisk, zmanjšuje bolečine, tesnobo, izboljšuje motorične sposobnosti ter koncentracijo, povečuje zmožnosti pomnenja. Poleg tega nam povečuje življenjsko energijo in izboljša kakovost spanca.

Nekaj meditacij za začetnike:

Številne meditacije so relativno preproste tudi za začetnike. Z nekaj takšnimi lahko pričnete tudi vi, za bolj zapletene pa boste že potrebovali pomoč učiteljev.

1. Ena izmed njih je meditacija, v kateri oseba poskuša "izprazniti" misli in biti v celoti prisotna v trenutku. Če se misli pojavijo, jih upoštevamo, opazujemo in jim pustimo oditi. Lahko si predstavljamo, da jih zaobjame milni mehurček in da jih ponese stran od nas.

2. Pri dihalni meditaciji se skoncentriramo na dihanje. Na vdih in izdih zraka. Te lahko tudi štejemo.

3. Pri vizualni meditaciji se v mislih sprehodimo skozi svoje telo in se zavestno osredotočamo na sproščanje vseh območij, kjer čutimo napetost.

Meditirajte v sedečem položaju z ravno hrbtenico, saj tako ne boste motili pretoka energije, poleg tega pa se vam v ležečem položaju lahko zgodi, da zaspite. Če boste ugotovili, da vam meditacija pomaga in pozitivno deluje na vas in si želeli izvedeti več o njej, pa si lahko poiščete učitelja, ki vas bo naučil več različnih tehnik te starodavne veščine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650