Določena zelišča, še posebej regrat, breza in aloja vera, so se dokazano že izkazala za koristna pri razstrupljanju telesa. Ker jih velikokrat najdemo v obliki kapsul ali tekočih pripravkov, v katerih so jim primešane še druge sestavine, njihovo delovanje ni takšno, kakor bi lahko pričakovali.
Artičoke vsebujejo veliko substanc, ki učinkovito delujejo proti prebavnim težavam, ki so posledica prekomernega uživanja mastne prehrane. Je bogata z učinkovinami kot so cinarin in flavonoidi, ti pa so najizrazitejši v izvlečku artičoke, ki ga pridobivamo iz posušenih listov artičoke. Te učinkovine povzročijo povečano izločanje žolča, ki blaži prebavne težave in je koristen pri presnavljanju maščob. Inulin, ki ga najdemo v artičokah poleg tega deluje kot odličen probiotik in prispeva k razmnoževanju koristnih bakterij v črevesju ter tako uravnava črevesno floro. Na ta način se v organizmu znižuje količina toksinov, ki potujejo v jetra. Redno uživanje artičok tako stimulira delovanje jeter in znižuje količino maščob v krvi, holesterola in trigliceridov. Ne samo to, artičoke o tudi bogat vir vitaminov A, B in C ter karotenov, vsebujejo pa tudi železo in magnezij.
Regrat za čistejšo kri
Spomladi je priporočljivo uživati veliko regrata, saj ta pomembno prispeva k čiščenju krvi in telesa. Če ga pripravite v solati skupaj z na tanko narezano koreninico, deluje regrat tudi kot diuretik in pomagač pri žolčnih in jetrnih težavah, saj spodbuja izločanje tako blata kakor tudi žolča. Uporablja se tudi pri zastoju seča in proti ledvičnim kamnom, pri ledvenem useku ter ob žolčnih kamnih. Je bogat vir kalija, fruktoze in inulina, ki lajša prebavo in ne dviguje krvnega sladkorja.
Breza že od nekdaj velja za drevo življenja, plodnosti in modrosti. Njeni listi vsebujejo številne zdravilne učinkovine in esencialna olja, ki dajejo brezi diuretične in razstrupljajoče lastnosti, omogočajo izločanje sečne kisline, toksinov in odvečne vode iz tkiv. Poleg tega breza deluje tudi kot antirevmatik, preprečuje nastanek razjed, deluje blagodejno na žolč in pospešuje celjenje. Breza spodbuja tudi izločanje znoja, s čimer telo očisti toksinov, pomaga pri vnetjih sečil in čisti kri holesterola. Je učinkovit agent proti jetrnim boleznim, diareji, zaprtju in črevesnim parazitom, arterijski hipertenziji in arteriosklerozi, z njo pa se je mogoče uspešno boriti tudi proti gripi, kroničnemu vnetju sinusov in glavobolom. Brezo je mogoče uživati v obliki čajev ali tinkture narejenih iz posušenih listov breze, sok pa se pridobiva direktno iz debla.
Endivja in radič naj ne manjkata
Endivja vsebuje ogromno beljakovin in balastnih snovi, kalija, kalcija in fosforja, vitamina C, karotena in vitaminov skupine B. Zaradi visoke vsebnosti grenčice intibina, endivja pospešuje prebavo, znižuje sladkor v krvi in pomaga pri kroničnem zaprtju. Vsebuje tudi inulin, ki uravnava sladkor v krvi, pospešuje izločanje žolča in delovanje jeter, čisti kri ter z odvajanjem seča spodbuja delovanje ledvic in izločanje toksinov iz telesa.
Radič, ki je sorodnik endivje, je znan po svojem grenkem okusu, ki spodbuja izločanje prebavnih sokov in tako ugodno vpliva na prebavo. Je bogat vir vitaminov B in C ter kalija, intibina in inulina, vsebuje pa tudi številne mineralne snovi. Zaradi vseh teh učinkovin blagodejno vpliva na prebavo, uravnava izločanje želodčne kisline, blaži zgago, spodbuja delovanje jeter in ledvic, preprečuje nastanek ledvičnih kamnov in kopičenje maščob ter pomaga okrepiti kosti.
Vsestranska uporabnost koprive
Kopriva je izjemno zdravilna rastlina, katere liste je mogoče uporabiti na najrazličnejše namene – v obliki čaja, enolončnice, juhe, priloge, polivke … Običajno jo najdemo v obliki čaja za lajšanje revmatskih obolenj, žolčnih in jetrnih tegob, lahko pa se jo uporablja tudi za čiščenje organizma, saj deluje diuretično in razstrupljajoče. Pri koprivi so uporabne tudi korenine, ki naj bi zmanjševale vnetje in lajšale težave z mokrenjem, ki so posledica povečane prostate. Izvleček korenine koprive poleg tega povečuje pretok in količino seča, zato zmanjšuje tako zastajanje kakor pretirano odvajanje seča.
Aloja vera proti zaprtju
Aloja vera je najbolj poznana po svojih učinkovinah za zdravljenje poškodb kože. Vsebuje namreč številne antibakterijske učinkovine, zaradi česar je odlična za zaščito kože. Pri oralni uporabi pa je aloja učinkovit očiščevalec organizma. Ima namreč laksativni učinek, kar pomeni, da spodbuja izločanje blata, vendar pa se dolgoročno aloje ne sme uživati. Ker močno čisti črevesje, namreč povzroči izgubo kalija, zaradi česar lahko pride do nekakšne paralize in poslabšanega delovanja črevesja. Za pospešeno prebavo primešajte dve čajni žlički čistega naravnega gela aloje vere v kozarec jabolčnega ali brusničnega soka. Mešanico pijte pet dni zaporedoma pred spanjem ali zjutraj, nato pa prenehajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV