Vizita.si
Vanilija spada k orhidejam, in sicer izhaja iz vrste, imenovane Vanilla planifolia.

Bilke

Omamna vanilija

E. D.
16. 11. 2010 14.46
0

Vonj po vaniliji marsikoga spominja na decembrske dni in praznike, ki se nezadržno približujejo. Čeprav blagodejni učinki vanilije še niso povsem raziskani, pa so jo v preteklosti dojemali kot afrodiziak in sredstvo, ki pomaga pri vročici.

Vanilija spada k orhidejam, in sicer izhaja iz vrste, imenovane Vanilla planifolia.
Vanilija spada k orhidejam, in sicer izhaja iz vrste, imenovane Vanilla planifolia.FOTO: iStockphoto
Danes vanilijo najpogosteje uporabljamo v kozmetiki, kajti zaradi sladkastega okusa se uporablja pri pripravi številnih parfumom, losjonov, krem. Vse pogostejša pa je tudi raba vanilije v kulinarične namene, še posebej kot dodatek nekaterim sladkim jedem in pijačam. Dodajamo jo lahko v puding, piškote, torte, peciva, jo vmešamo v kompot, marmelado, kakav, vročo čokolado, sladko smetano in s tem še obogatimo okus že tako slastne jedače in pijače. Tisti malo bolj drzni kuharji pa jo dodajajo celo mesu in ribam. Uporabljamo jo lahko zmleto oziroma v prahu, v strokih ali v obliki ekstrakta oziroma raztopine, še posebej priljubljena pa je prav pri pripravi peciv in kolačev v decembrskem času, ki se nezadržno bliža.
Vanilija se pogosto uporablja v kulinariki, predvsem kot dodatek sladkim jedem in pijačam.
Vanilija se pogosto uporablja v kulinariki, predvsem kot dodatek sladkim jedem in pijačam. FOTO: iStockphoto

Marsikdo pa si zaradi prijetnega, sladkastega okusa za sproščanje in razvajanje po napornem dnevu privošči aromaterapijo z eteričnim oljem vanilije. Čeprav njegovi učinki na naše telo in duha še niso dovolj raziskani, pa naj bi vonj po vaniliji sproščal, pomirjal ter pomagal premagovati potrtost. V nekateri stari medicinski literaturi pa se vanilijo opisuje celo kot afrodiziak in kot sredstvo, ki pomaga pri vročici.

Vanilija spada k orhidejam, in sicer izhaja iz vrste, imenovane Vanilla planifolia. Prvotno vanilija izhaja iz Mehike, a raste tudi v nekaterih drugih deželah tropskega pasu. Tako danes za enega največjih svetovnih pridelovalcev te dišavne začimbne rastline velja Madagaskar. Vanilija je sicer ovijalka – ovija se okrog drevesnih debel, palice ali kakšne druge opore. Plodovi oziroma stroki vanilije so tisti, ki so bistvenega pomena, kajti v njih se nahaja tista značilna dišava, imenovana vanilin. Ker pa je plod rezultat oprašitve cveta, morajo tisti, ki se ukvarjajo z gojenjem vanilije, cvetove umetno in ročno opraševati, kajti belgijski botanik Morren je že leta nazaj ugotovil, da so lahko cvetovi vanilije naravno oprašeni le prek specifične čebele Melipone, ki živi v Mehiki. Umetno opraševanje pa je vse prej kot lahko naloga, kajti cvetove vanilije se oprašuje le tistih nekaj ur zgodaj zjutraj, ko posamezni cvetovi te rastline cvetijo. Neoplojeni cvetovi odmrejo in jih je treba odstraniti. Oplojeni cvetovi pa sčasoma rodijo stroke, v katerih so majhna, temna semena, iz katerih se potem z večstopenjskim in zapletenim postopkom pridobiva vanilijeva esenca. Pomembno je, da se stroki oberejo, ko so še zeleni oziroma ko začnejo le rahlo rumeneti na soncu. Tako kot opraševanje tudi obiranje strokov na plantažah vanilije poteka ročno.

Čeprav njegovi učinki na naše telo in duha še niso dovolj raziskani, pa naj bi vonj po vaniliji sproščal, pomirjal ter pomagal premagovati potrtost.
Čeprav njegovi učinki na naše telo in duha še niso dovolj raziskani, pa naj bi vonj po vaniliji sproščal, pomirjal ter pomagal premagovati potrtost.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650