Mnogi jo imenujejo kar mati vseh mehkih žit, saj vsebuje veliko več hranilnih snovi kot ostale žitarice. Je namreč prava zakladnica vitaminov B2 ter A in E, mineralov, mangana, niacina, tiamina, bakra ter esencialnih aminokislin.
Bogata je z beljakovinami, saj jih vsebuje kar 20 odstotkov, kar je še enkrat več kot pri navadni pšenici, ter pomembnimi ogljikovimi hidrati, ki imajo važno vlogo pri strjevanju krvi in stimuliranju imunskega sistema. Ovojnica pirinega zrna vsebuje tudi okoli 90 odstotkov kremenčeve kisline. Sestavine pirinega zrna so lahko topne v vodi, kar omogoča hitro in lahko absorbcijo hranilnih snovi v telo. Poleg tega je zrno zaradi dvojne ovojnice zaščiteno pred predelavo.
Dieta z uživanjem pire bo pomagala odpraviti kožne izpuščaje, nevrodermatitis ter druge alergije, revmatska obolenja, presnovne bolezni in prebavne težave ter škodo zaradi stranskih učinkov zdravil. Učinkovita se je izkazala tudi pri živčnih težavah, oslabljenem organizmu, poleg tega pa ima še veliko pozitivnih učinkov na naše zdravje in odpravljanje odvečnih kilogramov.
Zanimiva je ugotovitev znanstvenikov, da mnogi ljudje s celiakijo pri piri niso pokazali občutljivost na gluten, čeprav ga ta, tako kot ostala žita, vsebuje. Iz pire lahko pripravite odlične rižote, solate, polpete, izdelke iz običajne, bele moke pa le zamenjajte s tistimi iz pirine ter jo uporabljajte tudi doma pri pripravi testa in slaščic, saj boste s tem veliko dobrega naredili za svoje zdravje in počutje.
Pirine luščine so zelo cenjene tudi kot polnilo za vzglavnike, pirina slama je med najbolj iskanimi v pletarstvu, še posebej pa jo cenijo kmetje, ki pridelujejo po biodinamični metodi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV