Vizita.si
Privoščite si slastno pito z rabarbarinimi stebli. Če želite pito popestriti, rabarbari dodajte še jagode, ki bodo še dopolnile okus.

Bilke

Privoščite si vsestransko rabarbaro!

Nataša Jurca
28. 04. 2011 15.12
0

Rabarbara ima poseben zemeljski in rahlo kiselkast okus. V zdravstvu so osušeno korenino rabarbare uporabljali za zdravljenje širokega spektra bolezni, njena stebla pa predvsem za prebavo.

Privoščite si slastno pito z rabarbarinimi stebli. Če želite pito popestriti, rabarbari dodajte še jagode, ki bodo še dopolnile okus.
Privoščite si slastno pito z rabarbarinimi stebli. Če želite pito popestriti, rabarbari dodajte še jagode, ki bodo še dopolnile okus. FOTO: iStockphoto
Rabarbara je zelenjava, ki izvira iz Azije in je dolgo veljala za hrano revežev. Čeprav spada med zelenjavo, jo mnogi označujejo za sadje, predvsem zaradi načina, kako se jo uživa (v sadnih kupah, pitah …). Njen zdravilni del predstavljajo korenina in korenike, nikakor pa ne njeni listi.

Nikar ne uživajte listov!

Listi rabarbare vsebujejo večjo količino oksalatov, topnih soli oksalne kisline, ki skupaj z drugimi toksini, ki se nahajajo v listih povzročajo težave pri presnovi kalcija in nastanek ledvičnih kamnov, lahko pa pride tudi do zastrupitve. Ker se manjše količine oksalne kisline nahajajo tudi v steblih, rabarbaro odsvetujejo bolnikom s protinom, dojenčkom, nosečnicam, doječim materam in starejšim ljudem ter osebam z vnetjem slepiča in črevesja, ostali pa naj je ne uživajo več kot dvakrat tedensko. Rabarbara se prav tako odsvetuje ženskam med menstruacijo, bolnikom z vnetjem sklepov, ledvičnimi težavami in vnetjem sečil.

Rabarbara je nizkokalorična zelenjava, 100 gramov vsebuje zgolj 13 kalorij. Je bogata s kalcijem, kalijem in vlakninami, vsebuje pa tudi vitamine A, B3 (niacin), B5 (pantotenska kislina), B12 (folne kisline) in C. Niacin daje celicam energijo, obnavlja DNK, skrbi za dober pretok krvi in dobro počutje, vitamin B5 skrbi za zdravje kože in las, folna kislina pa je koristna za kri, rast celic, možgane in živčevje. Kalcij igra pomembno vlogo pri tvorbi kosti, kalij pomaga odvajati vodo iz telesa, magnezij in mangan pa sta pomembna za mišice.

Listi rabarbare vsebujejo toksično oksalno kislino, zato jih ne smete uživati.
Listi rabarbare vsebujejo toksično oksalno kislino, zato jih ne smete uživati.FOTO: N.L.
Rabarbara proti raku

Raziskovalci iz singapurske univerze so raziskovali toksikološke in antineoplastične učinke antrakinonov, posebnih spojin v rabarbari. Najpomembnejši atrakinon v rabarbari, emodin, naj bi preprečeval prekomerno razraščanje celic in spodbujal apoptozo, programirano smrt celic, pri kateri se okvarjene celice žrtvujejo, da bi rešile telo ter tako preprečeval širjenje metastaz. Apoptoza se aktivira tudi med kemoterapijo, med katero se uničujejo rakave celice. Poleg tega rabarbara vsebuje tudi antrakinona aloe-emodin, ki prav tako preprečuje rast tumorjev in rhein, ki učinkovito preprečuje kopičenje glukoze v celicah tumorja in s tem povzroča njihovo smrt. Redno uživanje rabarbare naj bi tudi povečevalo količino belih krvničk, ki so bistvenega pomena za preprečevanje delovanja prostih radikalov, ki povzročajo rakava obolenja. Neka študija pa je pokazala tudi, da rabarbara pomaga pacientom z rakom želodca pri okrevanju po operaciji. Rabarbara naj bi namreč pozitivno uravnavala akutni vnetni odgovor in spodbujala peristaltiko po operaciji.

Protirakavo delovanje rabarbare naj bi bilo intenzivnejše, če uživate pečeno, zato jo pred zaužitjem 20 minut pecite v pečici.

Znižuje holesterol

Eksperimentalne in klinične študije so pokazale, da so dietetična vlakna, ki se nahajajo v steblih rabarbare, znižujejo holesterol. Rabarbara ima namreč sposobnost absorpcije slabega holesterola v telesu in zmanjšuje tveganje za mašenje arterij in kap. Strokovnjaki verjamejo, da je rabarbara učinkovita tudi pri zniževanju krvnega pritiska.

Bogat vir dietetičnih vlaken

Zaradi visoke vsebnosti dietetičnih vlaken je rabarbara primerna za osebe, ki trpijo zaradi slabe prebave. To pa ne samo zaradi visoke vsebnosti vlaknin, temveč tudi kalija, ki pospešuje metabolizem. Rabarbara pa ni le učinkovito odvajalo, ki preprečuje zaprtje, ampak istočasno tudi preprečuje diarejo. Močnejši čaj iz zdrobljene korenine tako odvaja, šibkejši pa zapira.

Blaži menopazvalne simptome

Ker je bogat vir kalcija, je rabarbara odlično živilo za ženske v menopavzi, saj preprečuje izgubo kostne gostote in naj bi zmanjševala tveganje za osteoporozo. Blažila pa naj bi tudi druge menopavzalne simptome, med drugim vročična oblivanja.

Živilo s protivnetnim in antibakterijskim delovanjem

Zaradi antibakterijskih lastnosti je rabarbara odlična za lokalno zdravljenje poškodb, odrgnin in vreznin, saj preprečuje celo okužbe s stafilokoki. Deluje tudi protivnetno, med drugim so raziskave pokazale, da pomaga bolnikom z vnetjem jeter in z žolčnimi težavami, pomagala pa naj bi tudi pri odpravljanju alergij.

Ko uporabljate rabarbaro, torej bodite previdni, da ne boste uporabljali listov, temveč rdeča stebla. Ko jo uporabljate za kuho, listom odrežite listno površino, s stebel pa natančno odstranite vlaknasto ovojnico. Rabarbaro lahko uporabite za kuhanje kompota, marmelade ali pa v sadni kupi ter za pripravo najrazličnejših drugih jedi. Ker lahko vpliva na delovanje nekaterih zdravil, predvsem za srce in krvni pritisk, se pred njenim uživanjem posvetujte z zdravnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662