Pred postom se pripravite tudi psihično
Vsaj dva do tri dni pred pričetkom posta je dobro uživati le hrano rastlinskega izvora. Juhe, dušeno zelenjavo, različne solate in zelenjavne sokove, veliko sadja in predvsem vode, vsaj dva litra na dan. S tem se bo vaš prebavni trakt že nekoliko sčistil. Na post se je potrebno pripraviti tudi psihično. Vedeti morate, da boste nekaj dni lačni. Občutek v želodcu bo nezavidljiv, saj je vaša vreča razširjena veliko preveč, kot je potrebno. Želodec je mišica, ki se počasi razteguje, glede na to, koliko hrane vnesete. Preden se skrči, traja nekaj dni.
Prvi dnevi
Telo v času posta začne uporabljati svojo rezervno hrano, ki se v telesu nahaja v obliki maščobnega tkiva. Preden se sprijazni, da ni več dobave hrane traja nekaj dni. Zato so najbolj kritični prvi trije dnevi. Kasneje se telo sprijazni in preusmeri na rezerve. Velike količine tekočine, ki jo vsakodnevno zaužijemo, s seboj odnašajo nesnago, ki se je nalagala po žilah, kitah, sklepih, mehkih organih in kosteh. Ob tem, ko se telo čisti, večina notranjih organov miruje, predvsem prebavila, ostali organi pa delajo z zmanjšano močjo.
Neprijetnosti
Ob postenju se nekoliko zniža telesna temperatura, saj ne dovajate hrane - energije. Zaradi tega je najprimernejši čas za postenje spomladi maja ali začetek junija. Takrat je ozračje že toplejše in telo lažje prenaša znižano telesno temperaturo. Posledica postenja je lahko tudi nahod. Opazili boste koliko sluzi se nahaja v vašem telesu. To je posledica nepravilne prehrane. Največje zasluzevanje povzročajo mlečni izdelki, natančneje molekula kazeina, ki je lepljiva in je telo ne prepozna. Ovije jo v ovojnico, ki se prilepi na vsa mehka tkiva, tudi na rodila. Torej racionalno z mlečnimi izdelki, predvsem ženske, ki še niste rodile.
Kaj se dogaja s telesom
Ob postu je smiselno voditi dnevnik. Tako boste imeli vpogled v dogajanje in spremembe, ki se bodo dogajale v telesu. Ni odveč, da se vsakodnevno tehtate. Po tednu dni se bo telesna teža popolnoma umirila in ne boste več hujšali. Iz telesa se bodo počasi s pomočjo vode, čistilnih čajev in sadnih ter zelenjavnih sokov odplakovale nesnage in strupi. V prvih dneh posta se vam lahko pojavi vrtoglavica, predvsem pri tistih, ki imate nizek pritisk. Včasih pa se pojavijo tudi glavoboli, vendar zelo redko. Peristaltika (gibanje in delovanje črevesa) se prekine, saj telo ne dobi nobene hrane. Ker se črevo ne giblje, ostanejo ostanki hrane v črevesju, to pa povzroča njihov razkroj. Hrana zaradi mikroorganizmov začne gniti. Ob tem procesu se ustvarjajo strupi ter plini in glavoboli so običajno posledica uhajanje toksinov v telo. Vse to kaže na ostanke hrane v črevesju, pojavijo pa se tudi vetrovi. Zato je pri vsakem postenju, ki traja več kot tri dni, nujen tudi klistir.
Klistir in čiščenje debelega črevesa
Klistir je potrebno delati vsak dan od drugega ali tretjega dneva naprej. Plastične pripomočke za klistir kupite v lekarnah. V kompletu dobite vrečko, cevko in nastavek za anus. Ko delate klistir morate imeti mir in kasneje čas za počitek. Zato je najbolje, da klistir naredite zvečer pred spanjem. V vrečko nalijete 1,5 - 2l litra tople vode, ki naj bo segreta na telesno temperaturo, da se črevo ne prehladi. Na to količino lahko dodate tudi žlico limoninega soka, saj bo imela taka mešanica podoben Ph kot debelo črevo in ga bo hkrati tudi razkužila. Presenečeni boste koliko nečistoče bo šlo iz vašega telesa še po nekaj dnevih klistiranja. Med samim postenjem boste stopili v neverjeten stik s seboj in bolj kot običajno slišali, kaj si želite v resnici.
Delo in športne aktivnosti
Med postom lahko normalno delate, priporočljivo je vsakodnevno gibanje, še posebej, če delo opravljate sede. Najbolj koristni so sprehodi v naravi, med katerimi dihajte globoko in enakomerno. Cigaretom se med postom odrecite. Ne pretiravajte s športom, kajti tudi srčna mišica dela s polovično zmogljivostjo. Najbolj priporočljiva je joga in meditacija. Privoščite si obisk v savni ali pa si napolnite kad in dodajte vodi par kapljic rožmarina ali sivke. Tuširajte se vsaj dvakrat dnevno, ker se strupi izločajo tudi skozi kožo. Po štirih dneh se pričnejo čistiti jetra in ledvica, obenem pa boste opazili, kako koža postaja sijoča, napeta in čvrsta. Po nekaj dneh postenja boste zaznali tudi neprijeten zadah iz ust in močno obložen jezik. To se lahko vleče tudi do konca posta in je samo dokaz razstrupljevanja telesa. Vsak dan je zato priporočljivo narediti oljčno terapijo.
Oljčna terapija
V trgovini z naravnimi proizvodi kupite nerefinirano oljčno olje. Zvečer preden si umijete zobe, žvrkljate ojle do 10 min. Okus je resda zelo neprijeten, vendar olje poskrbi, da na plan pridejo tudi vse bakterije, do katerih ne morete s ščetko. Potem si umijete zobe in postrgajte tudi jezik, kjer so se vam naložile obloge. Dobro je tudi grgranje žajbljovega čaja. Žajbelj poparite in pustiti stati 10 min. Po tolikem času spusti eterična olja in deluje antibakterijsko. Tak čaj ni za pitje, saj eterična olja dražijo želodec. Zelo pomembno je, da ščetko po končanem postu zamenjate!
Kako se pravilno postimo
Za življenje je potrebno le pol litra do liter soka na dan. Sokove pijete kadar ste lačni, samo po dva do tri požirke naenkrat. Čistilne čaje lahko pijete v večjih količinah, vendar morate paziti, saj so večinoma diuretiki (odvajajo vodo), zaradi tega je priporočljivo popiti na dan vsaj 3 litre vode. Na vsake 15 minut naj bi zaužili požirek ali dva soka, čebuljne juhe, vode ali čaja. Ko pijete sok ali čebuljno juho, ju dobro povaljajte v ustih, da se brbončice "najejo" in pošljejo informacijo "sitosti" v možgane.
Povratek k hrani
Vedeti je potrebno, da peti dan posta naše telo preneha proizvajati želodčno kislino. Zato moramo biti zelo previdni, kako se vračamo na staro hrano. Povratek k enakemu hranjenju, kot ste ga imeli pred postom praviloma traja enako dolgo kot sam post. Če se boste postili 7 dni, rabite naslednjih sedem, da začnete uživati trdo hrano. Postopoma začnete s pasiranim sadjem, solatami, zelenjavnimi juhami in rižem. Obroki naj ne bodo večji od stisnjene pesti, saj se je želodec močno skrčil. Izogibajte se hrani po 18 uri.
Sestavine, ki jih potrebujete za postenje
Čaj za ledvica
(njivska preslica, ptičja dresen, kordabenedikta)
Žajbelj
Deluje antibakterijsko in antiseptično, uporabljamo ga za dezinfekcijo ustne votline (namočen v kropu 10 min), za pitje si pripravite le poparek (3 min)
Šentjanževka
Deluje antidepresivno in izboljšuje razpoloženje.
Kopriva
Znižuje krvni sladkor, čisti kri in deluje diuretično.
Melisa
Deluje antibakterijsko in pomirjevalno.
Regrat
Vzpodbuja presnovo in stimulativno vpliva na zdrave organe ter na ta način pospešuje izločanje strupenih snovi iz telesa. Pospešuje tudi prekrvavitev ledvic.
Čaje si kupite na tržnici pri branjevki.
Sadni in zelenjavni sokovi
Najbolje je, da si kupite že pripravljene naravne bio sokove. Najboljši so Breussovi. Najpomembnejša za pitje med postenjem sta sok rdeče pese za kri in korenjčkov, ker vsebuje karoten. Vsake toliko si privoščite dcl soka kislega zelja, saj zmanjšuje občutek lakote. Od sadnih sokov so primerne brusnice, ribez ali sveže stisnjena limona pomešana z vodo.
Čebulna juha
Vsebuje veliko mineralov, ki so potrebni za obnovo metabolizma. V pol litra vode skuhate dve manjši čebuli, pol korenja, polovico paradižnika, par lističev peteršilja, ščepec soli in žlico olivnega olja. Kuhate 10-15 min, precedite in pijte mlačno tekočino.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV