Vizita.si
Potonika naj bi delovala protimikrobno, protivnetno, blažila pa naj bi tudi bolečine.

Bilke

S potoniko nad stranske učinke kemoterapije

Nataša Jurca
23. 08. 2010 14.29
0

Potonika krasi številne domove in vrtove, le redki pa jo poznajo po njeni zdravilnosti. Najnovejše raziskave so pokazale, da preprečuje rast tumorjev in lajša stranske učinke kemoterapije.

Potonika naj bi delovala protimikrobno, protivnetno, blažila pa naj bi tudi bolečine.
Potonika naj bi delovala protimikrobno, protivnetno, blažila pa naj bi tudi bolečine.FOTO: N.L.
V Sloveniji potonike rasejo le gojene na vrtovih. Ime naj bi rastlina dobila po Paianu, zdravniku bogov na Olimpu, druga legenda pa pravi, da je ime dobila po Peonu, zdravniku, ki je zaslovel med slavno trojansko vojno. Kakor koli že, ta rastlina ima zaradi učinkovin, kot so alkaloidi, hlapno olje, benzojska kislina in asparagin, številne zdravilne učinke in je v medicini še kako uporabna.

Potonike naj bi učinkovale protimikrobno, protivnetno, lajšale naj bi krče, blažile bolečine, zniževale krvni tlak, umirjale in spodbujale delovanje obtočil. Najbolj uporabne so rdečecvetne vrtne potonike z dvojnimi cvetovi.

Potoniko so včasih uporabljali za zdravljenje slabosti, krčev, diareje in lajšanje želodčno-črevesnih težav. Danes pa naj bi potonika pomagala pri lajšanju neželenih stranskih učinkov kemoterapije.
Potoniko so včasih uporabljali za zdravljenje slabosti, krčev, diareje in lajšanje želodčno-črevesnih težav. Danes pa naj bi potonika pomagala pri lajšanju neželenih stranskih učinkov kemoterapije. FOTO: iStockphoto
Potonika v ljudski medicini

Pri potoniki so v zdravilne namene uporabljali semena, korenine in cvetove. S pomočjo semen in korenine so spodbujali bruhanje in si pomagali ob izostanku menstruacije, uporabljali pa so jih tudi za zdravljenje božjasti, vnetja sklepov in za lajšanje želodčnih težav. Z njenimi cvetovi so lajšali kašelj, zdravili bolezni kože in sluznice ter hemoroide, v kombiniranih zdravilih pa naj bi cvetovi bili koristni za živce, srce in proti vnetju želodčne sluznice. Pri potoniki pa je uporabna tudi korenina. Ta naj bi bila v pomoč proti krčem in v zdravilih proti želodčno-črevesnim in srčno-žilnim boleznim, bolečini v živcu, migreni, alergijam in živčni izčrpanosti.

Danes je potonika kot zdravilo v glavnem zastarela, njena raba pa se je ohranila le pri homeopatskem zdravljenju.

Potonika in kemoterapija

Po zadnjih raziskavah, ki so jih opravili na medicinski fakulteti Yale, naj bi potonika pomagala lajšati negativne stranske učinke kemoterapije, kot so slabost, bruhanje, diareja, želodčni krči in izguba telesne teže. V kombinaciji s še tremi rastlinami pa naj bi pomagala celo preprečevati rast rakavih tvorb.

Kemoterapije deluje tako, da uničuje hitro rastoče in hitro deljive celice, ki povzročajo hitro rast tumorjev in s tem napredovanje raka. Vendar pa kemoterapija ne prizadene le rakavih temveč tudi druge celice v telesu, posledica česar so neželeni stranski učinki, ki jih običajno ni mogoče nadzorovati in preprečiti. Raziskovalci so izhajali iz več stoletij starega tradicionalnega kitajskega leka, ki so ga spravili v obliko zdravila imenovanega PHY906. Zdravilo je narejeno iz štirih rastlin: potonike, sladkega korena, ekstraktov dateljnov in ekstraktov čeladnice.

Novo zdravilo so preizkusili na miših, ki so jih zdravili zaradi raka na črevesju. Njihovi tumorji so se skrčili veliko hitreje, med prejemanjem kemoterapije pa miši niso izgubile telesne teže. Po mnenju raziskovalcev naj bi kombinacija kemoterapije in zelišč predstavljala tudi združitev vzhodne in zahodne medicine ter njunih različnih pristopov k zdravljenju raka. Kljub temu pa zdravilo še ni stoodstotno preverjeno, zato raziskovalci opozarjajo, naj si ljudje ne poskušajo lajšati neželenih stranskih učinkov s pomočjo potonike na lastno pest in dokler teorija ni popolnoma potrjena.

Potonika ni le zdravilna, temveč tudi strupena rastlina!

Ker potonika spada tudi med strupene rastline, zdravniki opozarjajo, da jo lahko uživamo zgolj pod zdravniškim nadzorom ali pa po navodilih fitoterapevta. Prevelik odmerek te rastline (cvetov, semen in korenine) namreč lahko povzroči vnetje želodca in črevesne sluznice, slabost, bruhanje, želodčne krče in drisko, cvetovi, ki jih nekateri uporabljajo za dekoracijo, pa lahko poleg tega povzročijo tudi hude zastrupitve, ki lahko pri otrocih privedejo celo do smrti. Pojavijo se tudi močno trganje v ledvicah, huda driska in mrazenje. Potonike in njenih pripravkov pa ne smejo v nobenem primeru uporabljati nosečnice in doječe matere.

Kljub svoji lepoti in uporabnosti pa je potonika tudi strupena rastlina, zato previdno pri njeni uporabi!
Kljub svoji lepoti in uporabnosti pa je potonika tudi strupena rastlina, zato previdno pri njeni uporabi!FOTO: N.L.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662