Vizita.si
Jesenskim zdravstvenim težavam, kot so prehladi in viroze, lahko ubežite tako, da si okrepite imunski sistem s hrano.

Zdravje

S prehrano nad jesenske zdravstvene tegobe

Nataša Jurca
03. 11. 2011 08.05
0

Nekatera živila oslabijo organizem in ga naredijo bolj dovzetnega za okužbe, druga pa imunski sistem okrepijo in ga oborožijo za boj proti škodljivim bakterijam in virusom. S katero hrano okrepiti imunski sistem?

Jesenskim zdravstvenim težavam, kot so prehladi in viroze, lahko ubežite tako, da si okrepite imunski sistem s hrano.
Jesenskim zdravstvenim težavam, kot so prehladi in viroze, lahko ubežite tako, da si okrepite imunski sistem s hrano.FOTO: iStockphoto

Znano je, da uživanje industrijskih sladic in določene prehrane, zlasti ocvrte in tiste, ki vsebuje veliko nasičenih maščob in aditivov, slabi imunski sistem, zaradi česar je organizem manj odporen na bakterije in viruse. Prav nasprotno pa obstajajo živila, ki naš organizem ščitijo pred boleznimi. Soja, ki je bogat vir fitoestrogenov, na primer ščiti pred razvojem tumorjev na dojkah, maternici in prostati. Česen in čebula, ki vsebujeta žveplo, ki preprečuje razmnoževanje bakterij, ohranjata čisto črevesje in krepita imunski sistem. Druga zelenjava, predvsem zelje, grenka zelenjava, začimbe in aromatična zelišča pa čistijo organizem in spodbujajo proizvodnjo substanc, ki krepijo imunski sistem ter telo ščitijo pred boleznimi vseh vrst.

Jeseni nam narava dobesedno ponuja energijo, ki jo potrebujemo za zaščito pred sezonskimi tegobami. Prav zato je potrebno živila uživati v času, ko dozorijo. Na ta način namreč kar najbolje stimuliramo obrambni sistem organizma, izboljšamo svojo vitalnost ter regeneriramo telo in dušo.

Uživajte pisano sezonsko sadje!
Uživajte pisano sezonsko sadje! FOTO: iStockphoto
Sveže in pisano sadje

Pomaranče, papaja, kaki, kivi, jabolka … Vsi ti sadeži so izjemno barviti, prav del teh pigmentov pa predstavljajo antioksidanti, ki so še kako pomembni za naše zdravje, saj ščitijo in stimulirajo delovanje obrambnega sistema organizma. Vse to sadje pa lahko združite v ogromno pisano solato. Zmešajte korenček, bučke, čebulo, koromač in solato, dodajte kivi, meso papaje, začinite s sokom grenivke in kančkom oljčnega olja. Telo boste tako napolnili z antioksidanti, vitamini in minerali, ki so prepotrebni za zdravje.

Aromatična zelišča

Zelišča so rastline, ki ne le dodajajo okus pripravljenim jedem, temveč imajo tudi številne zdravilne lastnosti, ki krepijo imunski sistem. Za te zdravilne učinke pa so zadolžene substance v njih, kot so flavonoidi, fenoli, saponini in terpeni. Če želite izkoristiti vse prednosti, ki jih ponujajo zelišča, vsakodnevno uživajte rožmarin, žajbelj, timijan, origano in majaron. Zelišča jedem dodajajte na koncu kuhanja, saj se bodo tako najbolje ohranile aktivne učinkovine v njih.

Začimbe, ki nas ščitijo

Zmerna in redna uporaba začimb, kot so poper, čili, cimet, žafran, janež, kumina in druge, ne le izboljša kakovost naših jedi, temveč jih med drugim naredi tudi bolje prebavljive. Poleg tega imajo skoraj vse začimbe zdravstvene lastnosti: spodbujajo delovanje imunskega sistema, razkužujejo organizem in delujejo antiseptično. Nekatere so tudi zelo močni antioksidanti, ki ščitijo celice pred staranjem in varujejo organizem pred delovanjem prostih radikalov. Začimbe tudi pomagajo očistiti kri, zdrava kri pa je eden najpomembnejših elementov za zdravje.

Začimbe ne le krepijo okus jedi, temveč skrbijo tudi za naše zdravje!
Začimbe ne le krepijo okus jedi, temveč skrbijo tudi za naše zdravje!FOTO: iStockphoto

Koromač, janež in kumina

Aromatična semena koromača, janeža in kumine so izjemno koristna, saj preprečujejo fermentacijo hrane v črevesju, ki uničuje dobre bakterije v črevesju in omogočajo tvorbo celic, ki gradijo imunski sistem. Za zdravo življenje zaužijte čajno žličko teh semen na dan in nič več.

Žafran vsebuje mnogo karotenoidov, močnih antioksidantov, ki nevtralizirajo delovanje prostih radikalov. Slednji so namreč izjemno škodljivi in povzročajo od 80 do 90 odstotkov degenerativnih bolezni.
Žafran vsebuje mnogo karotenoidov, močnih antioksidantov, ki nevtralizirajo delovanje prostih radikalov. Slednji so namreč izjemno škodljivi in povzročajo od 80 do 90 odstotkov degenerativnih bolezni. FOTO: iStockphoto

Črn poper uničuje viruse, bakterije in maščobe

Aktivna substanca v črnem popru je tako imenovani alkaloid piperin, ki pomaga topiti maščobe, še posebej pa je piperin učinkovit pri stimuliranju delovanja imunskega sistema. Pomembno je, da ga uporabljate sveže mletega, pri kosilu ali večerji.

Žafran učinkovit proti prostim radikalom

Visoka vsebnost karotenoidov, krocetina in pikrokrocina dajejo žafranu edinstvene lastnosti. Njegovo antioksidativno delovanje je še posebej blagodejno. Karotenoidi se namreč vežejo na proste radikale in jih nevtralizirajo, tako pa se okrepi imunski sistem organizma. Žafran lahko uporabljate trikrat do štirikrat na teden.

Gobe okrepijo obrambni sistem

Gobe niso le vsestranski dodatek, temveč tudi ščitijo srce in imunski sistem. Vsebujejo namreč ergotinonein, ki iz telesa učinkovito odstranjuje strupe in je močan antioksidant. Največ ergotinoneina pa naj bi vsebovali šampinjoni, ki spadajo med najpogosteje prodajane in cenovno najugodnejše gobe. Seveda je bolje, če si privoščite sveže, ne konzervirane.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662