Vizita.si
Tai chi izboljša ravnotežje, razgiba sklepe in izboljša pretok univerzalne energije chi po telesu.

Bilke

S Tai Chijem nad kilograme

Katja Benčina
17. 03. 2011 07.54
0

Starodavna kitajska veščina Tai Chi je odlična vadba, s katero ne umirite le svojega duha, ampak izgubljate tudi kilograme. Njenih pozitivnih učinkov se Kitajci dobro zavedajo, zato jo v javnih parkih zjutraj na svežem zraku izvajajo še danes.

Tai chi izboljša ravnotežje, razgiba sklepe in izboljša pretok univerzalne energije chi po telesu.
Tai chi izboljša ravnotežje, razgiba sklepe in izboljša pretok univerzalne energije chi po telesu.FOTO: iStockphoto
Čeprav se Tai Chi uporablja tudi za samoobrambo, pa se prakticira predvsem zaradi njegovih pozitivnih učinkov na zdravje. Skladni in mehki gibi sprostijo napetosti v mišicah in delujejo pomirjujoče tudi na naš um. Vadba izboljša ravnotežje, razgiba sklepe in izboljša pretok univerzalne energije chi po telesu, ki po prepričanju starodavne kitajske filozofije ob blokadi povzroča različne bolezni. Prav zato je pomembno, da jo z redno vadbo uravnotežimo in omogočimo prost pretok. Zadnja raziskava avstralske univerze pa je pokazala, da tai chi uravnava tudi raven sladkorja v krvi, znižuje krvni tlak, izboljšuje sposobnost telesa za porabo inzulina, zmanjšuje telesno težo in znatno ublaži depresijo.

Ravnovesje jinga in janga

Sproščena meditacija v gibanju, kot pravijo tudi tai chiju, je pravzaprav fizična uresničitev jinga in janga. Torej dveh nasprotujočih si sil univerzuma, ki se dopolnjujeta, na primer negativno in pozitivno, moški in ženska, zemlja in nebo, luna in sonce, dan in noč … Energiji sta v nenehnem gibanju in se v naravi izmenjujeta. Ko se mirna reka – jin spušča navzdol po skalah, se začne vrtinčiti in dobi na hitrosti ter postane jang. Ko priteče v jezero, se spet umiri in postane jin. Podobno je tudi pri partnerskih odnosih in drugod. Prvič prevlada eden, drugič drugi, da pa bi imela srečen odnos, morata biti ženska in moška energija uravnotežena. Tako prav z interakcijo med jinom in jangom nastaja uravnotežena pogonska energija življenja chi. Prav to ravnotežje, ki ga moramo ohranjati na vseh ravneh našega delovanja, pa nam pomaga uriti in uravnavati tai chi. Vadba nam pomaga razumeti zakone vesolja, ki povsod delujejo enako in odpira vrata v nova spoznanja in razkriva naše nove sposobnosti.

Kaj če se ravnovesje poruši?

Če se ravnovesje poruši na katerem koli področju, to po prepričanju kitajske filozofije vpliva tudi na druga področja. Tako po njihovem ni moč razdvojiti duševnega in telesnega področja. Če pride do težav na telesnem področju, se bo to slej ko prej odražalo tudi na duševnem in obratno, duševne težave se bodo kmalu začele kazati kot fizični simptomi. Takoj ko se pri osebi tako poruši ravnovesje med jingom in jangom, v Kitajski medicini smatrajo, da se bo isto zgodilo tudi s telesno energijo chi, zaradi česar pa bo prišlo do razvoja bolezni.

Zato so po tisoč letih opazovanja pretoka energije Kitajci razvili metodo zdravljenja z uravnavanjem energije, ki jo uporabljajo tako za preventivo kot tudi za zdravljenje posledic – tai chi. Njen končni cilj pa je postati eno z vesoljem in naravo ter spoznati zakone delovanja narave, kjer na poti do cilja ne potrebujemo sile, ampak pravi pristop.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662