Vizita.si
Marsikoga prav v teh dneh napada hud kašelj. Sami si lahko pripravimo zdravilo, ki ga naberemo v naravi na sprehodu.

Bilke

Smrekovi vršički proti spomladanskemu kašlju

Bilka Baloh
11. 05. 2010 12.59
0

Če ne boste pohiteli, bodo smrekovi vršički začeli poganjati v lepe svetlo zelene vejice in ostali boste brez sirupa, ki odlično zdravi suh kašelj. V naravi je trenutno še nekaj zeli, s katerimi lahko naravno preženemo kašelj.

Marsikoga prav v teh dneh napada hud kašelj. Sami si lahko pripravimo zdravilo, ki ga naberemo v naravi na sprehodu.
Marsikoga prav v teh dneh napada hud kašelj. Sami si lahko pripravimo zdravilo, ki ga naberemo v naravi na sprehodu.FOTO: iStockphoto
Kašelj

Suh kašelj ne napada naših mehkih tkiv v žrelu le pozimi. Sedaj, ko so prehodi iz zime v pomlad in poletje tako neločeni, zboleva vse več ljudi. Zjutraj je mraz, popoldne vročina in ljudje zelo hitro zbolimo. Običajno ne gre za huda virusna obolenja, ampak nas napade le hud kašelj, sploh če smo nekoliko alergični na cvetni prah. Izoristimo lepe vikende za obiske v naravi, kjer je sedaj precej zelišč in drugih rastlin, iz katerih lahko sami pripravimo najrazličnejša naravna zdravila.

Poleg vseh zdravilnih učinkov, ki jih ima bezeg, je pomemben tudi ta, da se lahko z njim znebimo neprijetnega suhega kašlja.
Poleg vseh zdravilnih učinkov, ki jih ima bezeg, je pomemben tudi ta, da se lahko z njim znebimo neprijetnega suhega kašlja.FOTO: iStockphoto

Sirup iz smrekovih vršičkov

Naberemo mlade smrekove (tudi jelkine, borove) vršičke. V kozarec za vlaganje naložimo plast sladkorja, plast vršičkov, plast sladkorja itd. Zaključimo s sladkorjem. Zapremo s pokrovčkom in postavimo na sonce. Ko se sladkor nekoliko stopi, vsebino premešamo, da se sladkor ne sprime v trde kepe, ki se ne stopijo. Vsebina se skrči na 2/3, zato lahko naknadno dodamo še nekaj plasti sladkorja in vršičkov. Na soncu pustimo vsaj en mesec. Precedimo ali ožamemo skozi gazo v temne stekleničke in hranimo na hladnem. Če želimo, da bo sirup resnično ekološki, uporabimo temen trsni sladkor "maskavo". Še zdravilnejši pa je z uporabo medu. Postopek je enak, vendar kozarcev ne postavimo na sonce, ker se med ne sme preveč ogreti, da se ohranijo vse zdravilne sestavine. Preostanek vršičkov s sladkorjem (po ožemanju) razredčimo s prekuhano vodo in dodamo tropinovec po okusu. Dobimo odličen smrekov liker oziroma žganje (če ne dodamo vode). Pozimi nas bo ogrel domači čaj z dodatkom tega žganja. Sirup navadno pijemo pred spanjem, saj umiri nočni kašelj. Pol žličke ga dajemo od  2- do 5-letnim otrokom, eno žličko od 6- do 9-letnim in dve žlički odraslim.

Bezeg s sladkorjem

Zmešamo enako količino bezgovih cvetov (cvetne koške osmukamo) in rjavega sladkorja. Napolnimo v kozarec za vlaganje in postavimo na sonce. Ker ne nastane dovolj sirupa, ne precejamo, ampak shranimo mešanico. Pripravimo si zelo zdravilen čaj proti kašlju. Žlico mešanice damo v plastično cedilce in prelijemo s kropom, še malo namakamo in odcedimo. Če nam ta mešanica še ostane, pripravimo iz nje liker ali žganje na enak način kot iz smrekovih vršičkov.

Karamelje mleko, če ste ob „dober glas“.V suhi kozici zlatorumeno prepražimo 2 žlici sladkorja, ki se ne sme se zažgati. Previdno zalijemo z 2 dl mleka in mešamo toliko časa, da se sladkor razpusti. Pustimo vreti dobri dve minuti in med tem dodamo nekoliko listkov suhega žajblja. Precedimo in spijemo vroče. Preizkušeno pomaga pri kašlju in izgubi glasu.

Tropotčev sirup

V kozarec izmenično nalagamo plast na drobno narezanega ozkolistnega trpotca in plast sladkorja. Po originalnem receptu bi morali kozarec za tri mesece zakopati v zemljo, saj naj bi bilo zelo pomembno, da je temno in da je čim bolj konstantna temperatura. Kozarce lahko zavijemo v časopisni papir in jih postavimo v klet za tri mesece. Nato sirup precedimo in hranimo na temnem in suhem. Odlično preganja suh kašelj in vneto grlo.

Črna redkev proti kašlju

Večjo črno redkev odrežemo na spodnji in zgornji strani, da nastane ravna ploskev. Nato na vrhu izdolbemo luknjo do približno četrtine redkve. S tanjšo iglo za pletenje prebodemo skozi dno. V vdolbino damo med in vse skupaj postavimo v posodico. Ko med izteče, ga na vrhu dodajamo. Zadeva naj se izceja čez noč. Recept lahko prilagodimo tudi tako, da črno redkev naribamo in ožamemo sok čez gazo. Tekočini dodamo žlico medu in nekoliko limoninega soka. Vsak dan se zaužije ena žlička. Proti kašlju pomaga tudi 30 kapljic propolisa in sok ene limone.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650