Vizita.si
Terapija z bravami sodi med metode alternativne medicine in se uporablja kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja.

Bilke

Z barvami do boljšega počutja

Eva Doljak
04. 04. 2011 08.18
0

Terapija z barvami sodi med metode alternativne medicine in se kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja uporablja že vrsto let. Toda katero barvo izbrati? To je odvisno predvsem od vaših težav, pravijo poznavalci.

Terapija z bravami sodi med metode alternativne medicine in se uporablja kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja.
Terapija z bravami sodi med metode alternativne medicine in se uporablja kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja.FOTO: iStockphoto
Terapijo z barvami so poznali in uporabljali že stari Egipčani in Grki. Razcvet je doživela v okviru indijske in kitajske medicine, medtem ko je v zahodne dežele prodrla šele v drugi polovici 19. stoletja.

Tisti, ki se ukvarjajo s terapijo z barvami in preučujejo vpliv barv na naše zdravje in psihično počutje, pravijo, da ima vsaka telesna čakra – to so energetska središča v našem telesu, ki skozenj potiskajo vitalno življenjsko energijo in tako vplivajo na fizično in psihično počutje – svojo barvo. In ker so čakre povezane tudi s slabšim počutjem in boleznimi, lahko z ustrezno barvno terapijo čakre prečistimo oziroma spodbudimo njihovo delovanje ter tako odpravimo vzroke slabega psihičnega ali fizičnega počutja, še trdijo poznavalci.

Terapijo z barvami so poznali in uporabljali že stari Egipčani in Grki.
Terapijo z barvami so poznali in uporabljali že stari Egipčani in Grki. FOTO: iStockphoto

Vendar pa naj barve ne bi stimulirale le telesnih čaker, temveč tudi naše možgane in hipofizo – majhno žlezo, ki leži v vdolbini lobanjskega dna in ki nadzoruje ter uravnava delovanje drugih, podrejenih žlez z notranjim izločanjem. Vendar pa čakre, možgane in hipofizo stimulirajo le določene barve, medtem ko druge nanje delujejo pomirjujoče in njihovo delovanje zavirajo, razlagajo tisti, ki preučujejo barve in njihov vpliv na naš organizem.

Kako torej vedeti, katero barvo izbrati?

Rdeča

Rdeče barve je naša korenska čakra, ki se nahaja na korenu naše hrbtenjače. Rdeča barva sicer spodbuja in poživlja in je torej primerna za vse, ki čutijo pomanjkanje energije, utrujenost, izčrpanost. Budi tudi čustva in spodbuja spolno slo, zato je lahko v pomoč pri težavah z nizkim libidom. Menda rdeča barva stimulira celo krvni obtok in posledično dviguje krvni tlak, zato ni primerna za tiste, ki imajo težave z visokim pritiskom, prav tako pa naj se ji izogibajo vzkipljivi ljudje in osebe, ki jih muči nespečnost.

Oranžna

Tudi oranžna barva, sicer značilna barva sakralne čakre, ki se nahaja med korenom hrbtenjače in popkom, na telo in duha deluje spodbujevalno in poživljajoče. Poznavalci trdijo, da izboljšuje delovanje dihalnih organov in oskrbo telesa s kisikom, stimulirala pa naj bi tudi delovanje ščitnice. Hkrati velja za barvo, ki daje energijo in ki spodbuja ustvarjalnost, zato je priporočljivo, da se v oranžna oblačila odenete takrat, ko vas čaka kakšen večji kreativni izziv.

Tisti, ki se ukvarjajo s terapijo z barvami in preučujejo vpliv barv na naše zdravje in psihično počutje, pravijo, da ima vsaka telesna čakra svojo barvo.
Tisti, ki se ukvarjajo s terapijo z barvami in preučujejo vpliv barv na naše zdravje in psihično počutje, pravijo, da ima vsaka telesna čakra svojo barvo.FOTO: iStockphoto

Rumena

V rumenkasti barvi je čakra pleksusa, ki se nahaja tik za popkom. Je barva, ki izboljšuje razpoloženje, hkrati pa vzpodbuja mentalne sposobnosti ter lahko pomaga k boljši koncentraciji in lažjemu razmišljanju. Če imate na primer težave s koncentracijo, pred vami pa je pomemben izpit in se morate veliko učiti, ali pa če pripravljate zahteven službeni projekt, se lahko poskusite med učenjem oziroma pripravo projekta obleči v rumeno barvo. Ali pa kakšno steno ali detajl v vaši učni ali delovni sobi pobarvajte v rumenkasto. Sicer pa tisti, ki se ukvarjajo z barvno terapijo, še trdijo, da rumena barva spodbuja delovanje žolča in da lahko terapija z rumeno barvo pomaga pri kakšnih prebavnih težavah, na primer pri slabi prebavi in zaprtju. Posledično pa naj se rumeni izogibajo tisti, ki imajo ravno nasprotne težave, torej prekomerno aktiven žolč ali drisko.

Rumena menda izboljšuje razpoloženje, vzpodbuja mentalne sposobnosti in lahko pomaga k boljši koncentraciji ter lažjemu razmišljanju.
Rumena menda izboljšuje razpoloženje, vzpodbuja mentalne sposobnosti in lahko pomaga k boljši koncentraciji ter lažjemu razmišljanju. FOTO: iStockphoto

Zelena

Zelena je najbolj zemeljska barva, ki skupaj z modro dominira našemu planetu. Med vsemi barvnimi odtenki v barvni terapiji velja za daleč najbolj zdravilno. Na telo in duha deluje pomirjujoče, blažilno, sproščujoče. V organizmu pomaga vzpostavljati harmonično ravnovesje in uravnoteži energije. Blagodejno in pomirjujoče deluje tako na živčevje kot tudi na sklepe in kosti, zato je menda lahko v pomoč pri zdravljenju vnetij in infekcij, še dodajajo tisti, ki poznajo terapijo z barvami. Sicer pa je zelene barve naša srčna čakra, ki leži v središču prsnega koša in na katero najbolj vplivajo naši medosebni odnosi.

Modra

Podobno kot zelena tudi modra barva pomirja, zato je primerna za vse, ki imajo težave z nespečnostjo, ki so nemirni in razdraženi. Pripomore k boljši volji in večji vitalnosti, pravijo poznavalci. Je barva tako imenovane grlene čakre, ki se nahaja v predelu grla in ki je povezana s komuniciranjem. Tako lahko modra barva izboljša tudi verbalne sposobnosti in pomaga pri boljši komunikaciji, spodbujala pa naj bi tudi kreativnost.

Indigo

V barvi indiga je tako imenovana ajna ali tretje oko – čakra, ki se nahaja med očesoma. Tisti, ki preučujejo barve, pravijo, da lahko indigo barva pomaga pri prečiščevanju oziroma razstrupljanju telesa, pomaga pa tudi pri pomirjanju razdraženosti in vznemirjenosti. Pomagala naj bi tudi pri premagovanju nespečnosti in pri slabem spancu. Krepila naj bi intuicijo in duhovno plat posameznika ter hkrati burila domišljijo, pojasnjujejo poznavalci.

Modra barva menda pomirja, zato je primerna za vse, ki imajo težave z nespečnostjo, ki so nemirni in razdraženi.
Modra barva menda pomirja, zato je primerna za vse, ki imajo težave z nespečnostjo, ki so nemirni in razdraženi.FOTO: iStockphoto

Vijolična

Je barva kronske čakre, ki se nahaja na vrhu glave, in mnogi jo povezujejo s poznavanjem samega sebe ter z duhovnostjo. Vijolična naj bi, podobno kot indigo, dvigovala duhovno zavest posameznika ter krepila njegovo samospoštovanje. Hkrati naj bi ta barva spodbujala navdih, ustvarjalnost in občutljivost. Poznavalci pa še pravijo, da vijolična barva razveseljuje in povečuje intuitivnost.

Terapija z barvami – da ali ne?

Barvna terapija pa je še vedno deležna številnih kritik, čeprav vpliv barv na psihično in fizično počutje preučujejo številni testi in poskusi. Mnogi namreč pravijo, da kljub vsemu še vedno ne obstajajo zadosti trdni dokazi za to, da vključevanje barv v proces zdravljenja psihičnih ali fizičnih bolezni res pomaga in da sploh pri resnih boleznih, kot so rakava obolenja, presnovne bolezni, moteno delovanje dihal in podobno, ne moremo računati, da nas bodo pozdravile barve. Seveda pa lahko barvno terapijo poskusite kot dodatek zdravljenju z metodami uradne medicine, vendar se prej o tem posvetujete z zdravnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662