Vizita.si
Brusnice

Bilke

Z brusnicami nad raka in bakterije

Bilka Baloh
28. 06. 2010 08.47
0

Že leta 1994 so v študiji, ki so jo izvedli na ameriškem Harvardu, ugotovili, da redno uživanje brusničnega soka zmanjšuje količino bakterij v sečilih starejših žensk.

Rdeče vabljive brusnice uvrščamo med jagodičevje.
Rdeče vabljive brusnice uvrščamo med jagodičevje.FOTO: iStockphoto

Znanstvene raziskave

Razlog je, da se zaradi učinka brusnic bakterije ne lepijo na stene mehurja. Leta 1998 so na ameriški Rutgers University odkrili, da to preprečujejo kondenzirani tanini ali proantocianidi. Bakterijo Escherichia coli (E.coli) zato odplakne iz mehurja, namesto da bi se vezala na celice, rasla in vodila do vnetja. Pozitiven učinek ima že en sam kozarec soka na dan.

Brusnični sok proti raku na jajčnikih

Poleg tega so na omenjeni univerzi pred nekaj leti raziskovalci povedali, da sok brusnic kar za šestkrat poveča učinek kemoterapije in da uspešno deluje takrat, ko rak jajčnikov postane odporen na zdravljenje. Zdravljenje raka na jajčnikih je dolgotrajno, predvsem pa v večini primerov pride do odpornosti na zdravila. To pomeni, da se količine zdravil povečujejo, kar zelo slabo vpliva na ledvica, lahko pa privede tudi do poškodb centralnega živčevja.

Bogate s hranili

Brusnice so dragocene tudi s prehranskega vidika, saj so bogate z različnimi zaščitnimi snovmi. Ob klasičnih vitaminih in mineralih (vitamini A, B, C, kalij in rastlinska vlakna) vsebujejo obilje bioflavonidov, denimo quercertin, z močnim antioksidacijskim delovanjem, kar zmanjšuje tveganje za celo vrsto različnih bolezni (posebej raka dojke in debelega črevesa). V laboratorijskih raziskavah na živalih so bioflavonidi iz brusnic ne le preprečevali rast celic raka, pač pa tudi njihovo metastaziranje.

Zadostoval naj bi že kozarec brusničnega soka na dan. (Slika je simbolična.)
Zadostoval naj bi že kozarec brusničnega soka na dan. (Slika je simbolična.)FOTO: iStockphoto

Brusnice, naravni antibiotik

Brusnice utegnejo pomagati tudi pri preprečevanju nekaterih dejavnikov, ki spodbujajo nastanek bolezni srca in ožilja. Brusnice vsebujejo hipurno kislino, ki je naravni antibiotik, antociani in proantocianidi pa obnavljajo celice, ki so potrebne za naš vid, poleg vsega pa delujejo tudi proti glivicam. V Sloveniji se zaradi razjede (čir) na želodcu ali dvanajstniku vsako leto zdravi približno 2500 ljudi. Moški zbolijo kar dvakrat pogosteje kot ženske. Kar pri 90 odstotkih bolnikov so vzrok nekatera zdravila ali pa bakterija Helicobacter pylori. Več raziskav je že pokazalo, da sestavine iz brusnic uničujejo trdovratno bakterijo.

Všečne brusnice

Iz brusnic se izdelujejo čaj, sokovi in omake, ki so izvrsten dodatek mesnim jedem. S svojim posebnim okusom jedem iz divjačine dodajo poseben okus in delujejo dekorativno. Jed je lahko prebavljiva v kislo-sladki kombinaciji. Iz plodov brusnic se pripravljajo tudi razkošne sladke jedi. Tradicionalni sta pita iz brusnic ter torta z jagodičevjem. Pogosto se jih postreže kot poobedek k divjačinskim jedem. Iz brusnic lahko pripravite marmelade in sirupe, ki so enostaven dodatek kolačem in pecivom. Brusnice so sestavni del kup, "frapejev" in krem. Kljub temu, da so surove nekoliko kisle, v telesu delujejo bazično in so zato en izmed najbolj zaželenih sadežev.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650