Je varno posojati zobno ščetko?
Zavedati se je treba, da se lahko s posojanjem zobne ščetke prenašajo številne infekcije. V naših ustih je namreč na stotine različnih bakterij in virusov, ki se s posojanjem zobne ščetke prenašajo v usta drugega. Čeprav gre lahko za popolnoma neškodljive mikrobe ali pa take, ki povzročajo le prehlad ali oteklo žrelo, pa se prek ščetke lahko prenašajo tudi bolj nevarne infekcije, kot je okužba s hepatitisom B ali virusom HIV. Te pa imajo veliko bolj nevarne posledice kot le nekajdnevno slabo počutje.
Poleg tega se prek zobne ščetke lahko prenaša še virus herpesa, ki na zobni ščetki ostaja še teden dni po uporabi. Posojanju ščetke naj se zagotovo izognejo tudi tisti, ki trpijo za gingivitisom ali vnetjem dlesni, svojo ščetko pa naj menjajo na vsake dva tedna. Okužena zobna ščetka lahko vodi tudi do bakterijske okužbe krvnega obtoka, ki, če je ne zdravimo, lahko privede celo do infekcije srca.
Prav zato je pomembno, da za svojo zobno ščetko dobro skrbite. Za razkuževanje lahko poskrbite s posebnimi sterilizatorji, ki z UV-svetlobo razkužijo zobno ščetko, lahko pa preprosto tako, da jo menjate na vsake tri mesece. Zagotovo pa se izogibajte posojanju zobne ščetke in raje kupite kakšno za rezervo, če se kdaj zgodi, da se kdo izmed obiskov odloči prespati in tako potrebuje zobno ščetko.
Sicer pa je za dobro ustno higieno potrebno poskrbeti s ščetkanjem dvakrat na dan z zobno pasto, z zdravo prehrano in z rednimi preventivnimi pregledi pri zobozdravniku.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV