Nasmeh Julijane Krapež je vedno lep in iskren, toda žal ga na levi strani kazi manjkajoča petica. Tega zoba nima že dlje časa, vendar ga je najprej nadomeščal zobni mostiček, ki je bil narejen tako slabo, da je pred pol leta ostala brez njega. "Ko vsak dan ješ, se ta del, kjer se zobje stikajo, malo uniči. Nastala je luknjica," opisuje. "In skoznjo je noter prišel zrak ter povzročil, da je vse skupaj padlo ven. Nastavek sem potem, dokler se je dalo, še nosila, ampak potem sem videla, da tako ne gre." Ker si takšnih težav ne želi več, se je odločila, da se v sodelovanju s spletno stranjo Zobozdravnikceneje še ta mesec odpravi v Estetski dentalni center Opatija, kjer ji bo zobozdravnik dr. Mladen Petranović vstavil implantant, ki bo dejansko fiksen in ji ne bo nagajal.
O tem, da bi si zobe povsem uredila, je razmišljala že nekaj časa, toda težava ni samo, da je za to potreben denar in da ji kronično primanjkuje časa – poleg tega je iskala dobrega zobozdravnika. Meni, da je brez zoba ostala ravno zaradi tega, ker za njeno zobovje do sedaj niso poskrbeli, kot bi morali. Ko je bila v osnovni šoli, je namreč zaradi bolj krivih zob začela hoditi k ortodontu, ki ji je predpisal nošenje aparata. Tega je ponoči nosila kar osem let in stanje se je izboljšalo. Toda nato se je zobozdravnik spomnil, da bi bilo nošenje aparata pametneje opustiti in izpuliti kar tri povsem zdrave zobe ter tako dati več prostora ostalim. Predvideval je, da se bodo nato ostali sami zravnali, še posebej ko bodo do konca zrasle osmice. Toda to se zgoraj levo ni zgodilo in kjer bi morala biti petica, je ostala luknja. Za povrh so se zobje spet ukrivili in ostala je razočarana. "Sem študirala, da je bilo to verjetno tudi obdobje, ko so dosti eksperimentirali in niso vedeli, kako točno morajo kakšne stvari narediti," pravi.
Sedaj je vesela, ker bo končno dobila implantant, ki je veliko sodobnejši način nadomeščanja izgubljenih zob in deluje povsem naravno. Dr. Petranović ji bo v svoji zobni ordinaciji v čeljustno kost kirurško vstavil zobni vsadek, ki se bo v treh do štirih mesecih zarasel. "Gre za kirurški poseg, kjer v kost vstavimo titanijev vijak in na koncu nanj namestimo zobno krono," nam je pojasnil. "In sicer kirurg dlesen, kjer naj bi bil zob, prereže in s posebnimi inštrumenti pripravi kostno ležišče za titanijev vijak. Vanj nato vstavi zobni vsadek ali implantat in ga zapre s kirurškimi šivi. Tri do štiri mesece pozneje, ko se implantat v kost zaraste, se implantat ponovno odpre in dlesen kirurško oblikuje. Ko se rana zaceli, se vstavi nadgradnja in vzame odtis za izdelavo cirkonsko-keramične prevleke. V dveh tednih nato pacient prejme končni zob." Julijana se bo s popolno petico lahko pohvalila v treh do šestih mesecih oziroma po štirih do petih obiskih. Čeprav svoje samopodobe ne želi graditi na svojem stanju zob oziroma se s tem ne namerava preveč obremenjevati, bo vsekakor zelo vesela, da je ne bo več nihče spraševal, zakaj je zgoraj levo brez zoba. Na tej poti jo bomo s kamero spremljali tudi mi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na