Če ste opazili, da vam pogosto otekajo prsti ter, da otekline spremlja tudi bolečina ali kakšni drugi neprijetni simptomi, je čas, da obiščete zdravnika, saj gre lahko za resno bolezensko stanje. Otekanje prstov pa je lahko tudi posledica enega izmed naslednjih vzrokov:
Uživanje prevelikih količin soli
Povprečen vnos soli v telo se vam morda ne zdi kritična, vendar lahko preveč soli v telesu pusti določene zdravstvene tegobe in posledice. Med njimi je tudi otekanje telesa, saj naše telo, v primeru, kadar pretiravamo z uživanjem soli, začne zadrževati prekomerne količine vode, kar pa posledično privede do otekanja prstov in tudi drugih delov telesa.
Fizična preobremenjenost
Redko pomislimo na ta vzrok, vendar je najpogostejši. Ko smo fizično dejavni in pri tem intenzivni, naše srce, pljuča in mišice potrebujejo več kisika, zato se prekrvavitev vitalnih organov poveča, posledično pa manj krvi steče v prste in ti postanejo otečeni. Ravno tako telo reagira v vročem vremenu, saj se drobne krvne žile na spremembe odzovejo tako, da se razširijo.
Otekanje zaradi nosečnosti
Ženske pogosto opažajo težave z otekanjem v času nosečnosti, še posebej v zadnjih treh mesecih. Vendar pa bi morale biti pri tem pozorne, saj gre lahko tudi za znak preeklampsije, ki je povezana s povišanim krvnim tlakom. Ta lahko privede do resnih zapletov v obdobju nosečnosti, zato je pomembno, da o izrazito otekanje prstov in drugih delov telesa nosečnice obvestijo osebnega zdravnika ali ginekologa.
Poškodba
Tudi poškodba vezi ali ketere od 27 kosti, ki omogočajo gibljivost prstov, lahko privede do otekanja. Če gre za izvin prsta, si lahko pomagate z ledom in zadostnim počitkom. Če pa prsta ne morete poravnati li pa se vam poveča telesna temperatura, je čas da obiščete zdravnika.
Sistemska skleroza
Skleroderma ali sistemska skleroza povzroča zadebelitve vezivnega tkiva v sklepih, žilah, notranjih organih in koži. Vzrok za njen nastanek pa je motnja v proizvodnji kolagena. Gre za kronično in neozdravljivo bolezen, ki pa jo lahko nadzorujemo s pomočjo blaženja vnetij in vlaženja kože.
Revmatoidni artritis
"Otekanje prstov in goleni je lahko posledica vnetja okoli sklepov oziroma rastiščih kit. Posebej če je temu predhodno vodilo vnetje sečil. Predlagam vam pregled pri revmatologu, v tem primeru tudi svetujemo obisk pri revmatologu," je pojasnil profesor dr. Miloš D. Pavlović, dr. med.
Revmatoidni artritis namreč vpliva na male sklepe rok in lahko povzroča otekanje, otrdelost in občutek bolečine. Ravno prsti na rokah pa so pogosto tisti, kjer so simptomi najprej vidni.
Neželeni stranski učinki določenih zdravil
Določena zdravila lahko tudi povzročijo pojav otečenih prstov na rokah. Ponavadi gre za zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, protibolečinska zdravila, zdravila za sladkorne bolezni, steroidi ali kontracepcijske tablete.
Težave z ledvicami
Eden od prvih pokazateljev, da vaše ledvice ne delujejo, kot bi morale, je ravno otekanje okončin. Pogosto pa se vzporedno pojavi tudi otekanje oči. Dejavnika, ki povečata tveganje za okvaro ledvic pa sta sladkorna bolezen in visok krvni tlak.
Raynaudov sindrom
Vzrok za nastanek Raynaudovega sindroma še ni povsem jasen, vendar pa kaže, da pri tem bolezenskem stanju drobne žile v okončinah postanejo preobčutljive na zunanje dražljaje. Pogosteje se pojavlja pri ženskah, pri ljudeh z avtoimunimi obolenji ter pri ljudeh z nizkim krvnim tlakom. Resne ogroženosti zdravju ne predstavlja, gre pa za neprijetno bolezensko stanje, pri katerem je ena od posledic tudi otekanje okončin, koža pa lahko pobledi ter postane modrikasta.
Limfedem
Je pogost neželen stranski učinek pri zdravljenju raka. Če tekočina v limfnem sistemu ne more dobro odtekati, potem se lahko pojavi otekanje različnih delov telesa. Ženskam, ki zbolijo za rakom dojk, pogosto odstranijo bezgavke v pazduhah, kot posledica pa se kaže upočasnjen pretok limfe, ki navsezadnje privede do otekanja okončin.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV