1. Izguba telesne teže, ne da bi za to obstajal razlog
Če ste izgubili telesno težo, ker ste se več gibali ali ste jedli manj nezdrave hrane, je to razumljivo. Če pa ne obstaja razlog, da ste naenkrat začeli izgubljati kilograme, je dobro, da obiščete zdravnika. Še posebej, če obenem občutite tudi večjo utrujenost.
2. Bulica ali zatrdlina kjerkoli na telesu
Ženske danes že vedo, da morajo preverjati, da nimajo bulic ali zatrdlin v dojkah. A tudi če se vam bulica ali zatrdlina pojavi kjer koli drugje, bi morali k zdravniku. Večina je benignih, torej nenevarnih. A da bi se prepričali, vedno obiščite zdravnika. Bodite pozorni na svoje telo in opazite takšne spremembe še pravočasno.
3. Bolečine v prsnem košu
To je spet lahko simptom, ki je nevaren ali pa ne. Lahko gre za infarkt ali strdek v pljučih. Lahko gre za zgago ali vnetje, ki se pojavi v prsnem košu in boli. Bolečina je v prvem in drugem primeru lahko enaka in najbolje je poklicati reševalno vozilo.
4. Spremembe, ki jih opazite na stranišču
O tem je mnogim ljudem težko govoriti, a tudi to so lahko simptomi, ki so nevarni. Ne ignorirajte sprememb, ko jih opazite. S tem vam črevesje pokaže, da je nekaj narobe. Lahko morate na stranišče pogosteje ali manjkrat. Lahko je razlika v konsistenci (imate zaprtje ali drisko). Še posebej hitro pa obiščite zdravnika, če opazite kri ali sluz.
5. Nepričakovana kri
To lahko torej opazite na stranišču. Ali jo denimo izkašljate. Ženske bi morale obiskati zdravnika, tudi če opazijo krvavitve takrat, ko nimajo menstruacije. Tudi v menopavzi.
6. Težko požiranje in občutek sitosti, čeprav pojeste zelo malo
Če naenkrat težko požirate – lahko vas obenem boli ali pa vas ne – to takoj povejte zdravniku. Še posebej, če se večino časa počutite siti, četudi pojeste zelo malo. Lahko zraven tudi bruhate.
7. Nenehen kašelj in kratka sapa
Kašelj bi se moral popraviti po treh tednih. Če se kar nadaljuje in nadaljuje ter še posebej, če opazite tudi kratko sapo, pa je znak za alarm.
8. Bolečina, ki se nenehno vrača
Vsakega od nas kdaj kaj boli. A če obstaja bolečina, ki se kar naprej vrača (to so lahko glavoboli, bolečina ob prebavi, bolečina na stranišču, bolečina v prsih ...) – to omenite zdravniku. Še posebej je to pomembno, če imate še druge simptome – nepojasnjeno izgubo telesne teže, utrujenost, spremembe na stranišču.
9. Kožno znamenje, ki se spremeni. Kar koli na koži, kar se ne pozdravi v treh tednih
Opazujte svoje telo in z ogledalom pregledujte tudi dele kože, ki jih sicer ne morete videti. Bodite pozorni na spremembe – potemnitve, povečave, to, da vas začne srbeti ... K zdravniku pojdite tudi, če se kar koli na koži ne zaceli v treh tednih.
10. Hripav glas ali boleče grlo, ki se ne pozdravi po treh tednih
Če se boleče grlo ali hripav glas ne pozdravita kmalu, je dobro, da zdravnik preveri, da ne gre za simptom hujše bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV